Հայաստանից սկսել են ավելի հաճախ այցելել Ռուսաստան
«Tutu» ծառայության փորձագետները պարզել են, թե որ երկրների քաղաքացիներն են գալու Ռուսաստանի Դաշնություն ձմեռային արձակուրդներին և կազմել են ուղղությունների ընտրանի, որոնք հետաքրքրում են օտարերկրյա ճանապարհորդներին։
Մոսկվան և Սանկտ Պետերբուրգը ընտրվում են օտարերկրացիների մեծամասնության կողմից, ովքեր ծրագրում են գալ Ռուսաստան։ Բելառուսի բնակիչներն առաջին հերթին հետաքրքրված են ամանորյա տոների տոմսերով։ Մոսկվան մոտավորապես երկու անգամ ավելի հայտնի է բելառուս ճանապարհորդների շրջանում, քան Սանկտ Պետերբուրգը: Նոր տարին Մոսկվայում են ցանկանում անցկացնել նաև Չինաստանի, Թուրքիայի, Շվեյցարիայի, Ֆրանսիայի, Իսրայելի, Վրաստանի, Իտալիայի և Սաուդյան Արաբիայի քաղաքացիները։
Չինացիները ձգվում են դեպի Մուրմանսկ՝ հյուսիսափայլի համար, իսկ ղազախները շտապել են հարավ՝ Սոչի և Կրասնոդարի երկրամաս: Արդյունաբերական ոգին և տեղական խոհանոցը գնահատողները գնում են Չելյաբինսկ և Նովոսիբիրսկ։
«Ուզբեկստանից ուղևորների թիվը կտրուկ աճել է, իսկ Ֆինլանդիայից իջել է զրոյի: Նախորդ տարվա համեմատ ըստ երկրների այցերի պատկերը հետևյալն է. Բելառուսի Հանրապետություն +21%, Ուզբեկստան +60%, Ղազախստան -9%, Ադրբեջան 8%, Հայաստան 22%, Ֆինլանդիա -100%»,-նշում են փորձագետները։
Ծառայությունումնաև հայտնել են, թե որ երկրների բնակիչներն են ընտրում քաղաքները. «Օտարերկրացիների մեծ մասը գալիս է Մոսկվա։ Հետաքրքիր է, որ Ղազախստանի քաղաքացիներն ընտրում են սահմանամերձ քաղաքները՝ Նովոսիբիրսկը, Օմսկը, Եկատերինբուրգը։ Իսկ Հայաստանի քաղաքացիները հիմնականում մեկնում են Կրասնոդարի մարզ»,-հայտնել են փորձագետները։

Эксперты сервиса Туту выяснили, граждане каких стран приедут в РФ на зимние каникулы, составили подборку направлений, которыми интересуются иностранные путешественники.
Так, Москву и Петербург выбирают большинство иностранцев, которые собираются приехать в Россию. В первую очередь билетами на новогодние праздники интересуются жители Беларуси. Москва у белорусских путешественников примерно в два раза популярнее Петербурга. Также провести Новый год в Москве хотят граждане Китая, Турции, Швейцарии, Франции, Израиля, Грузии, Италии и Саудовской Аравии.
Китайцы потянулись в Мурманск за северным сиянием, казахстанцы рванули на юг – в Сочи и Краснодарский край. А в Челябинск и Новосибирск едут те, кто ценит индустриальный дух и локальную кухню.
«Количество пассажиров сильно выросло из Узбекистана, но снизилось до нуля из Финляндии. Динамика год к году: Республика Беларусь +21%, Узбекистан +60%, Казахстан -9%, Азербайджан 8%, Армения 22%, Финляндия -100%», – указывают эксперты.
Рассказали в сервисе также о том, жители каких стран какие города выбирают: «Большинство иностранцев приезжают в Москву. Интересно, что граждане Казахстана выбирают приграничные города – Новосибирск, Омск, Екатеринбург. А граждане Армении преимущественно едут в Краснодарский край».