Սա լկտի սուտ է. Էդուարդ Շարմազանով
Նիկոլը հերթական անհեթեթությունն ու սուտն է ասել, իբր 1994-ից հետո բանակցվել է բացառապես Արցախն Ադրբեջանի կազմում մտցնելու մասին։
Սա լկտի սուտ է։
Սերժ Սարգսյանի թողած բանակցային փաթեթի արդյունքում Արցախի խնդիրը լուծվելու էր ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացման՝ հանրաքվեի միջոցով։
Դրա մասին հստակ ասել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Պոպովը 2021-ի հունվարի 13-ին։
Սերժ Սարգսյանի բանակցած Կազանյան փաստաթղթի ստորագրումից հրաժարվել է Ադրբեջանը։
Դա փաստել է 2016-ի ապրիլին ՌԴ ԱԳՆ Լավրովը։
Դրա մասին ասել է նաև Փաշինյանը 2020-ի հոկտեմբերին արտախորհրդարանական ուժերի հետ հանդիպման ժամանակ։
Եթե փաստաթուղթն Արցախն Ադրբեջանին հանձնելու մասին էր,ինչու՞ էր Ալիևը հրաժարվում այն ստորագրել։
Ավելին.Սերժ Սարւսյանի բանակցած փաթեթի բովանդակությունը կարճ տվել է հենց Իլհամ Ալիևը,ով 2016-ի հոկտեմբերի 7-ին նշել է.«Փակ դռների հետևում Ադդբեջանից պահանջում են ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը»։
Նույնիսկ Նիկոլ Փաշինյանն է հայտնի ձայնագրության մեջ Արցախի խորհրդարանի պատգամավորներին ասել, որ Պուտինն էլ է իրեն ասել,որ նույնիսկ Ալիևն է հասկանում Արցախի Ադրբեջանի կազմում չլինելու հանգամանքը։
2020-ի պատերազմի օրերին Փաշինյանը հայտարարել է ,որ պատերազմի դադարեցման գինը «5 պլյուս 2» տարբերակն է։
Անգամ 2020-ի հոկտեմբերի 19-20-ի Պուտինի պատերազմը դադարեցնելու առաջարկով «Շուշին մնալու էր հայկական վերահսկողության տակ»։
Բա որ նախկինները համաձայնվել էին Արցախը տալ Ադրբեջանին, ինչու՞ էր Փաշինյանն ասում ՝ ես բանակցությունը իմ կետից եմ սկսում ու ոչ թե Սերժ Սարգսյանի կետից։
Բա 2018-2020թթ. Հանրապետականը սուր քննադատում էր իրեն հենց նրա համար,որ մեդժել է Սերժ Սարգսյանի թողած բանակցային ժառանգությունը։

Opposition politician Eduard Sharmazanov, a senior member of the former ruling Republican Party of Armenia (RPA), has lambasted Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s “blatant lies” over the Artsakh (Nagorno-Karabakh) negotiation process.
“Nikol Pashinyan surrendered Artsakh, that’s it,” he wrote on Facebook on Monday, rejecting Pashinyan’s claims that the Karabakh negotiation process had solely centered on its handover to Azerbaijan since 1994.
“This is a blatant lie. Serzh Sargsyan's negotiated package aimed to resolve the Artsakh issue through the full exercise of the right of peoples to self-determination, via a referendum.
“This was explicitly stated by the Russian co-chair of the OSCE Minsk Group, Popov, on 13 January 2021. Azerbaijan refused to sign the Kazan document negotiated by Serzh Sargsyan, which was confirmed by Russian Foreign Minister Lavrov in April 2016.
“Pashinyan also acknowledged this at a meeting with opposition forces in October 2020. If the document envisaged Artsakh’s surrender to Azerbaijan, why did Azerbaijani President Ilham Aliyev refuse to sign it?” Sharmazanov retorted.
The politician pointed out Aliyev’s 2016 statement that Baku was pressured into recognizing Nagorno-Karabakh’s independence behind closed doors.
"Nikol surrendered Artsakh through war," Sharmazanov said, adding it would have been prevented if the Republican Party had stayed in power.