Մինչ ՀՀ իշխանությունն ինքնաարդարացումների և խոստումների շռայլման փուլում է, Ադրբեջանը մասշտաբային վերազինման է. Աբրահամյան
09:24 23/12/2024
«Ադրբեջանի և Թուրքիայի պաշտպանական գերատեսչությունների ինտենսիվ փոխայցերը տարբեր շարժառիթներ ունեն, սակայն առաջին հերթին ադրբեջանական բանակի բարեփոխումների շրջանակներում են»,-նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, Հայաստանին սպառազինվելու մեջ մեղադրող Ադրբեջանը, հաջորդ տարի, թուրքական բանակի մոդելով մոդերնիզացիայի 5-ամյա պլանն ավարտում է, ինչն ամբողջության ՆԱՏՕ-ական չափանիշների հիման վրա է:
«Ծրագրի շրջանակներում տեղի է ունեցել ինչպես սպառազինության, ռազմական տեխնիկայի համապատասխանեցում, այլ նաև անձնակազմի, որոնք ուսուցման-վերապատրաստման հատուկ կուրսեր են անցել ինչպես Թուրքիայիում, այնպես էլ,  ծրագրերով Ադրբեջանում:
Մինչ ՀՀ իշխանությունն ինքնաարդարացումների և խոստումների շռայլման փուլում է, Ադրբեջանը մասշտաբային վերազինման է»,- գրել է Տ.Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: Пока власти Армении в стадии самооправданий и раздачи обещаний, Азербайджан занят масштабным перевооружением
13:27 23/12/2024
У интенсивных взаимных визитов представителей оборонных ведомств Азербайджана и Турции разные мотивы, но, прежде всего, они проходят в рамках реформирования азербайджанской армии, написал секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
По его словам, обвиняющий Армению в вооружении Азербайджан в следующем году завершает пятилетний план модернизации по модели турецкой армии, который полностью основан на стандартах НАТО.
«В рамках проекта в соответствие этим стандартам приводились как вооружение и военная техника, так и личный состав, который прошел специальные курсы обучения и переподготовки как в Турции, так и по программам в Азербайджане.
Пока власти РА находятся в стадии самооправданий и раздачи обещаний, Азербайджан занят масштабным перевооружением», – написал Т.Абрамян.