Ռուսաստանի ազգային հավաքականը հնարավոր է ընկերական հանդիպում անցկացնի Հայաստանի ընտրանու հետ
Ռուսաստանի ֆուտբոլի հավաքականը նախատեսում է 2025 թվականի առաջին կեսում մի քանի հանդիպում անցկացնել եվրոպական թիմերի հետ։ Այս մասին Ռիա Նովոստիին ասել է Ռուսաստանի ֆուտբոլային միության ղեկավար Ալեքսանդր Դյուկովը։
Դեկտեմբերի 13-ին տեղի է ունեցել 2026 թվականի աշխարհի առաջնության վրոպական որակավորման մրցաշարի վիճակահանությունը, կազմվել է ազգային հավաքականների 2025 թվականի մրցաշարային օրացույցը։ Այսպիսով, մարտ և հունիս ամիսներին պատուհաններն ազատ են մնացել 24 հավաքականների համար, այդ թվում՝ Բելառուսի, Հայաստանի, Հունգարիայի, Թուրքիայի, Վրաստանի, Բուլղարիայի և Ադրբեջանի հավաքականների համար։
«Մենք ծրագրում ենք հանդիպումներ մարտ և հունիս ամիսներին։ Խոսքը նաև եվրոպական հավաքականների մասին է»,- ասել է Դյուկովը։
Հիշեցնենք, որ 2022 թվականի փետրվարից, ուկրաինական իրադարձությունների ֆոնին, ՖԻՖԱ-ի և ՈւԵՖԱ-ի որոշմամբ անորոշ ժամանակով կասեցվում է Ռուսաստանի հավաքականների ու ակումբների ելույթները կազմակերպությունների հովանու ներքո անցկացվող միջազգային մրցաշարերին։

Сборная России по футболу может сыграть товарищеский матч с командой Армении
Сборная России по футболу в первой половине 2025 года сыграет с соперниками из Европы, заявил РИА Новости президент Российского футбольного союза (РФС) Александр Дюков.
13 декабря прошла жеребьевка европейского отборочного турнира к чемпионату мира 2026 года, по итогам которой сформировался календарь игр сборных на 2025 год. Так, окна в марте и июне оказались свободными у 24 команд, среди которых сборные Белоруссии, Армении, Венгрии, Турции, Грузии, Болгарии и Азербайджана.
"Матчи планируем и в марте, и в июне. Речь идет в том числе о европейских сборных", - сказал Дюков.
Международная федерация футбола (ФИФА) и Союз европейских футбольных ассоциаций (УЕФА) в феврале 2022 года отстранили российские сборные и клубы от участия в международных соревнованиях на неопределенный срок.