Ունենք ավելի կարևոր բանավեճ՝ վտանգված ապագայի մասին.  Վահե  Հովհաննիսյան
«Համոզված լինելով, որ գործող վարչապետի և նախկին նախագահների հեռակա «բանավեճը» չպետք է սահմանափակվի նրանց՝ չորսի շրջանակներում, ձևակերպում եմ հիմնական կետերը, որոնք հետաքրքրում են հարյուր-հազարավոր մարդկանց.
1. Այս բանավեճը կունենար իմաստ և արժեք, եթե սկսվեր 2018-ին կամ առնվազն՝ մինչև Արցախը կորցնելը։ Ինչո՞ւ Փաշինյանը դա չարեց։
2. Արդյոք Նիկոլ Փաշինյանը նախկին նախագահների հետ քննարկել կամ գոնե բանավիճե՞լ է.
a. Երբ ընտրվելուց հաջորդ օրն իսկ Արցախում հայտարարեց, թե ինքը չի կարող Արցախի անունից բանակցել,
b. Երբ հայտարարեց, թե բանակցությունները սկսում է իր զրոյական կետից՝ մերժելով տասնամյակների բանակցային պրոցեսը,
c. Երբ անում էր անհավասարակշիռ պրովոկացիոն հայտարարություններ (Արցախը Հայաստան է և վերջ), Շուշիում ցուցադրական քեֆեր էր կազմակերպում
d. Երբ չկարողացավ (կամ չուզեց) հնարավոր դիվանագիտական գործիքներով թույլ չտալ պատերազմ
e. Երբ հրաժարվեց պատերազմը շուտ դադարեցնելու առաջարկներից ու տվեց ահռելի կորուստներ ու մարդկային զոհեր, որոնցից կարելի էր խուսափել։
f. Երբ Պրահայում ընդունեց, որ Արցախն Ադրբեջանի մաս է
g. Երբ 9 ամիս Արցախի շրջափակման ժամանակ չկարողացավ (կամ չուզեց) գտնել լուծումներ, որոնք կային։
Այս բոլոր հարցերն ունեն մեկ պատասխան՝ ո´չ։ Այս փուլերից ոչ մեկում նա չի խորհրդակցել, չի «բանավիճել»։ Կայացրել է ՄԻԱԿԱՄ որոշումներ։ Գուցե այդ որոշումների վրա ազդել են իրեն հայտնի մի նեղ խմբի անդամները, որոնք մինչև հիմա իր հետ նույն իշխանության մեջ են։ Այդ ՄԻԱԿԱՄ որոշումները հանգեցրել են պատմական աղետի։ Եթե անհրաժեշտ պահերին չես արել, հիմա ի՞նչ բանավեճ, ինչի՞ մասին։
Ու վերջին ամենակարևոր հարցը. ինչո՞ւ Նիկոլն արհեստականորեն սկսեց բանավեճի թեման։
Հաշվի առնելով մեր նախորդ դառը փորձը՝ կարող ենք ենթադրել, որ նա առաջիկայում պատրաստվում է Հայաստանը տանել նոր խոշոր փորձության։ Դա կարող են լինել կամ նոր խոշոր զիջումներ Ալիևին, կամ՝ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների նոր սրացման փուլ, որը բերելու է անվտանգային ու տնտեսական լուրջ խնդիրների։ Մենք չգիտենք նրա հերթական ՄԻԱԿԱՄ ծրագրերը։ Մի բան պարզ է, որ իր կառավարման այս փուլում նա Հայաստանը պատրաստվում է վերածվել քաոտիկ մի միջավայրի, որտեղ բոլոր հիվանդ մտքերն ու կեղծ բանավեճերը կարող են հնարավոր դառնալ՝ շեղելով կարևոր ու իրական օրակարգերից։ Հանուն այդ քաոսի նա կարող է հերթով զոհաբերել անգամ իր քաղաքական թիմի շատ անդամների՝ մեդիա ժխորը սպասարկելու համար։
Եվ հենց այս պատճառով մենք ունենք ավելի կարևոր անելիք, քան ներկա-նախկին «բանավեճը»։ Մեր գործողությունները, մեր անելիքը պետք է լինեն մեր իրական ապագայի համար»։

Ваге Оганнисян: Почему Никол Пашинян искусственно поднял тему дебатов?
«Будучи уверенным, что заочные "дебаты" действующего премьер-министра и бывших президентов не должны ограничиваться рамками их четверки, сформулирую основные пункты, которые интересуют сотни и тысячи людей.
1. У этой дискуссии были бы смысл и ценность, если бы она началась в 2018 году или, по крайней мере, до потери Арцаха. Почему Пашинян не сделал этого?
2. Проводил ли Никол Пашинян обсуждения или хотя бы дискуссии с бывшими президентами, когда:
a. на следующий же день после избрания он заявил в Арцахе, что не может вести переговоры от имени Арцаха,
b. заявил, что начинает переговоры с нулевой точки, отвергая проводившийся десятилетия  переговорный процесс,
c. делал несбалансированные провокационные заявления (Арцах – это Армения, и точка), устраивал показательные празднества в Шуши,
d. не смог (или не захотел) предотвратить войну возможными дипломатическими инструментами,
e. отказался от предложений о скорейшем прекращении войны, что привело к колоссальным потерям и человеческим жертвам, которых можно было избежать,
f. в Праге признал Арцах частью Азербайджана,
g. в течение 9 месяцев блокады Арцаха не смог (или не захотел) найти решения, а они были.
На все эти вопросы один ответ – нет. Ни на одном из этих этапов он не консультировался, не «дискутировал». Он принимал ЕДИНОЛИЧНЫЕ решения. Возможно, на эти решения повлияли члены известной ему узкой группы, которые до сих пор находятся у власти вместе с ним. Эти ЕДИНОЛИЧНЫЕ решения привели к исторической катастрофе. Если ты не сделал этого в нужные моменты, какие теперь дебаты и о чем?
И последний самый важный вопрос: почему Никол искусственно начал тему дебатов?
Учитывая наш предыдущий горький опыт, мы можем предположить, что в ближайшем будущем он собирается провести Армению через новое крупное испытание. Это могут быть либо новые крупные уступки Алиеву, либо новый этап обострения отношений с Россией, который приведет к серьезным проблемам в сфере безопасности и экономики.
Мы не знаем его очередных ЕДИНОЛИЧНЫХ планов. Ясно одно, что на данном этапе своего управления он собирается превратить Армению в хаотичную среду, где все больные мысли и ложные дебаты могут стать возможными, отвлекая от важных и реальных повесток дня. Ради этого хаоса он может по очереди пожертвовать даже многими членами своей политической команды, чтобы обслуживать медиа-хаос.
И именно по этой причине у нас есть более важные дела, чем нынешние "дебаты" бывших-нынешних. Наши действия должны быть для нашего реального будущего».