Հայաստանի նախագահության ժամանակ ԵՏՀ գործողությունների ծրագիրը հագեցած էր. Փաշինյան
«Ավարտվում է Եվրասիական տնտեսական միության մարմիններում Հայաստանի Հանրապետության նախագահության ժամկետը»,- Սանկտ Պետերբուրգում Եվրասիական բարձրագույն խորհրդի նիստի ժամանակ հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը, որը կորոնավիրուսի վարակ պատճառով նիստը վարում է հեռավար։
«Մեր նախագահության հիմնական առաջնահերթությունները, ինչպես հայտնի է, ընդգրկում էին տնտեսական փոխգործակցության առանցքային ոլորտները՝ էներգետիկ ոլորտում ընդհանուր շուկաների ստեղծումը, ԵԱՏՄ ներքին շուկայում խոչընդոտների վերացումը, տրանսպորտային և լոգիստիկ ենթակառուցվածքների զարգացումը և միջազգային հարաբերությունների ամրապնդում»,- նշեց նա։
Նրա խոսքով, «առաջնահերթությունների թվում էին նաև համագործակցության ներուժի և թվային տեխնոլոգիաների զարգացումը, ինչպես նաև ՏՏ համայնքների ջանքերի համախմբումը գյուղատնտեսության ոլորտում նորարարական լուծումներ ներմուծելու ուղղությամբ»։
«ԵԱՏՄ մարմիններում Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունների իրականացման ԵՏՀ գործողությունների ծրագիրն ինտենսիվ էր և արտացոլում էր իմ հունվարյան ուղերձում ուրվագծված ընթացիկ ուղղությունները։ Համոզված եմ, որ մանրամասները Հանձնաժողովի կողմից ավելի մանրամասն կքննարկվեն պլանի իրականացումն ամփոփելիս։
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ իմ երախտագիտությունը հայտնել Խորհրդի անդամներին Հայաստանի նախագահության նախաձեռնությունների գործնական իրականացմանն աջակցելու համար, ինչպես նաև շնորհակալություն հայտնել ԵՏՀ-ին, Կոլեգիայի նախագահ Բակիտժան Սագինտաևի գլխավորությամբ, կատարված աշխատանքի համար»,- ասաց Փաշինյանը։

Пашинян: План действий ЕЭК по реализации приоритетов председательства Армении в органах ЕАЭС был насыщенным
«Подходит к завершению период председательства Республики Армения в органах Евразийского экономического союза», – заявил в Санкт-Петербурге во время заседания Высшего Евразийского совета Никол Пашинян, который вел заседание дистанционно из-за заражения коронавирусом.
«Основные приоритеты нашего председательства, как известно, охватывали ключевые направления экономического взаимодействия: создание общих рынков в энергетической сфере, устранение барьеров на внутреннем рынке ЕАЭС, развитие транспортно-логистической инфраструктуры и укрепление международных связей», – отметил он.
По его словам, «среди приоритетов также выделялись развитие кооперационного потенциала и цифровых технологий, а также консолидация усилий IT-сообществ для внедрения инновационных решений в агропромышленный комплекс».
«План действий ЕЭК по реализации приоритетов председательства Армении в органах ЕАЭС был насыщенным и отражал актуальные направления, обозначенные в моем январском обращении. Уверен, что детали будут более подробно обсуждены Комиссией при подведении итогов реализации плана.
Пользуясь случаем, хочу выразить признательность членам Совета за содействие в практической реализации инициатив армянского председательства, а также поблагодарить ЕЭК во главе с председателем коллегии Бакытжаном Сагинтаевым за проделанную работу», – сказал Пашинян.