Բագրատ Սրբազան. Մեր հիմնական խնդիրը եղել են կազմակերչական աշխատանքն ու վստահություն
«Սա երկարատև կռիվ է։ Ես հասկանում եմ, որ մեր զգացմունքները, մտածումներն այնքան պրկված են, որ մենք, այո´, ժամ առաջ, օր առաջ ուզում ենք մեր կյանքը շտկել»,-հայտարարեց Սրբազան շարժման առաջնորդ Բագրատ Սրբազանը լրագրողների հետ տարեվերջյան հանդիպմանը։
Նա ասաց՝ ամբողջ շարժման, պայքարի մեջ իշխանափոխությունը փոքրիկ բաղադրիչ է, բայց մեծ խոչընդոտ, պետք է մտածել արժեքային, քաղաքակրթական փոփոխությունների, ինքնության վրա տարաբնույթ հարձակումների մասին։
«Մեր կյանքում ամեն բան այնքան է խառնված, որ այլընտրանք չունենք, քան պայքարելը։ Հին գ հոգի կլինի, փողոցում, թե 100, 100 հազար հոգի, սա անվերջանալի պայքար է, մինչև հասնի նպատակին»,-ասաց Սրբազանը։
Շարժման՝ այս պահին նպատակին չհասնելու պատճառների, սխալների մասին հարցին ի պատասխան, Բագրատ Սրբազանն ասաց՝ հիմնական խնդիրը եղել են կազմակերչական աշխատանքն ու վստահություն։
«Ժամանակ չունեինք այդ լայն կազմակերպչական աշխատանքը կատարելու համար, ինչպես նաև որոշակի վստահությունը, որ ունեցել ենք այս կամ այն պատասխանատուների նկատմամաբ, որոնք ինչ-որ ձևով չեն իրականացրել։ Դրանց մեջ կան քաղաքական ուժեր, ոչ քաղաքական ուժեր։ Ես չեմ կարող շատ բան ասել, անկեղծ, իմ բարոյականությունը թույլ չի տալիս»,-ասաց նա՝ ևս մեկ անգամ ընդգծելով, որ պատասխանատուն ինքն է։

Архиепископ Баграт Галстанян назвал главные ошибки движения «Священная борьба»
«Это долгая борьба. Я понимаю, что наши думы, эмоции на пределе, и мы хотим как можно скорее исправить нашу жизнь», – заявил на пресс-конференции в Ереване 27 декабря лидер движения «Священная борьба», архиепископ Баграт Галстанян.
Он указал, что смена власти – небольшой компонент всего движения и борьбы, но большое препятствие, нужно сосредоточиться на ценностных, цивилизационных изменениях, противодействии различным атакам против идентичности.
«В нашей жизни все настолько запутано, что у нас нет другого выбора, кроме как бороться. Это бесконечная борьба, независимо от того, выйдет на улицы несколько человек, 100 или 100 тыс.. Нужно вести борьбу столько времени, пока цель достигнута не будет», – отметил архиепископ Баграт Галстанян.
Отвечая на вопросы о причинах, почему движение пока не достигло цели, допущенных ошибках, он указал: главной проблемой были организационная работа и доверие.
«У нас не было времени на обширную организационную работу. Стоит отметить также определенное доверие, которое у нас было к тем или иным ответственным лицам, которое в той или иной мере не оправдалось. Среди них как политические силы, так и неполитические силы. Я не могу вдаваться в подробности, честно говоря, моя мораль не позволяет», – заявил он, еще раз подчеркнув, что ответственным является он сам.