Մագնուս Կառլսենը ջինսե տաբատը չփոխելու համար որակազրկվել է
Աշխարհի նախկին չեմպիոն նորվեգացի Մագնուս Կառլսենը հայտարարել է, որ իր համար սկզբունքային է աշխարհի առաջնության ժամանակ ջինսե տաբատը չփոխելը դարձել է սկզբունքային հարց։ Իսկ  Շախմատի միջազգային ֆեդերացիային (ՖԻԴԵ)  դժոխք է ուղարկել։ «Այս մասին գրում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը։
Նյու Յորքում տեղի է ունենում կայծակնային խաղի և արագության աշխարհի առաջնությունը։ Խաղի երկրորդ օրվա ընթացքում Կարլսենը տուգանվել է դրես-կոդը խախտելու համար, իսկ հետո հեռացվել է իններորդ փուլից՝ ջինսը փոխելուց հրաժարվելու համար։
«Ակնհայտ է, որ սա ինձ համար լավագույն մրցաշարը չէր: Նախորդ օրը շատ դժվար օր էր: Ես պարտվեցի մեկ խաղում և կարող էի ևս մի երկուսում պարտվել, և ընդհանուր առմամբ ես այնքան էլ լավ չէի խաղում, չէի տիրապետում իրավիճակին:
Այդ օրը ես լավ քնեցի, ճաշեցի մինչև այստեղ գալը, և հազիվ հասցրի մտնել սենյակ և շորերս փոխել, հագա վերնաշապիկ և պիջակ, ճիշտն ասած, նույնիսկ չմտածեցի ջինսի մասին:  Երկրորդ խաղում ինձ տուգանեցին, ապա  զգուշացրին, որ պետք է փոխեմ հագուստս երրորդ խաղից հետո։ Ես խնդրեցի դա նել հաջորդ օրցա խաղին, եթե հնարավոր է։ Նրանք պատասխանեցին. «Հիմա պետք է շորերդ փոխես», - պատմել է Կարլսենը Take Take YouTube ալիքին՝ հստակեցնելով, որ չի մասնակցի մրցաշարին։

Magnus Carlsen, the reigning world chess champion and top-ranked player, faced a disqualification from the 2024 World Rapid and Blitz Chess Championships for violating the dress code set by the International Chess Federation (FIDE), the Express Tribune reported
Magnus Carlsen’s decision to wear jeans explicitly prohibited by tournament regulations resulted in a $200 fine and his removal from the event after he refused to comply with requests to change.
The controversy began when Magnus Carlsen arrived at the venue in jeans, which breached the formal dress code that all players are required to follow. Chief Arbiter Alex Holowczak informed Magnus Carlsen of the violation, issued the fine, and requested that he change his attire to continue participating in the championship.
Magnus Carlsen initially agreed to comply the following day but refused to change his outfit for the current rounds, prompting his disqualification before round nine.
Earlier in the tournament, Russian grandmaster Ian Nepomniachtchi also violated the dress code by wearing sports shoes. However, Nepomniachtchi complied immediately after being fined and continued playing in the championship. The contrasting responses of the two players have sparked a debate within the chess community over the enforcement of FIDE’s dress code.