«Արման Եղոյանը՝ ԱԺ պատգամավոր, Փաշինյանի թիմակից, «Ազատության» եթերում ասել է, որ 2019-ին սեղանին եղել է կարգավորման պլան: Եղոյանն ասում է, որ խոսքը Լավրովի պլանի մասին է»,-հարցազրույցից ՔՊ-ական պատգամավորի հայտարարությունը ցիտել է քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը։
Նա նկատում է.
«Այդ պլանը Լավրովի, ոչ էլ անգամ Ռուսաստանի առանձին նախաձեռնությունը չէ. դա համանախագահության կոնսոլիդացված փաստաթուղթն է:
Բայց սա էականը չէ:
Եղոյանը փաստացի պնդում է, որ Փաշինյանը ստախոս է, որովհետև վերջինս 2019-2020թթ-ին պնդում էր, որ սեղանին կարգավորման պլան չի եղել:

In an interview with RFE/RL's Armenian Service, Yeghoyan said that a plan proposed by Russian Foreign Minister Sergei Lavrov for the Nagorno-Karabakh conflict settlement was on the table in 2019.
“The plan was not an initiative of Lavrov or Russia alone, but rather a consolidated document backed by the OSCE Minsk Group co-chairs,” the expert wrote on Facebook on Saturday.
“Yeghoyan effectively confirms that Pashinyan is a liar, because the latter claimed that no settlement plans were on the table back in 2019 and 2020. Thus, he misled the public and pursued an adventurous policy that ultimately led to war,” Surenyants said, calling for the disclose of all peace plans drafted by the international mediators.