Սրանք նույնիսկ այսպիսի իրավիճակներում գտնվում են թուրք-ադրբեջանական քմահաճույքների տիրույթում. Տիգրան Աբրահամյան
«ՌԴ օդային տարածքում ադրբեջանական քաղաքացիական ինքնաթիռի վթարի շուրջ աղմուկն Ադրբեջանում ոչ միայն չի մարում, այլ արհեստականորեն այն թեժացվում է»,-թշնամի երկրում առկա տրամադրությունների մասին գրում է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Չնայած ռուսական որոշ շրջանակներ հակառուսական այս ալիքը դիտարկում են որպես Արևմուտքի հակառուսական ջանքերի իրագործում` վկայակոչելով ամերիկյան և բրիտանական հետախուզական ծառայությունների ղեկավարների Ադրբեջան կատարած այցերը, սակայն չի բացառվում, որ սա ընդամենը Ալիևների ընտանիքի չհիմնավորված ամբիցիաների հետևանքն է:
Քաղաքական առումով, հատկապես վերջին տասնամյակներում, Ադրբեջանի մեծ ցանկությունը ՌԴ-ի հետ մերձենալու, տեղ-տեղ քծնելու 2 հիմնական նպատակ ուներ` Հայաստանի հետ ունեցած կոնֆլիկտի պարագայում բալանս ստանալ, իսկ 2020-ից հետո` Արցախի դեմ օպերացիաներում, լռություն կամ լոյալություն:
Ադրբեջանն օգտագործեց ՀՀ իշխանության արտաքին քաղաքականության տուրբուլենտ իրավիճակն ու անհեռատես քաղաքական կուրսը, ՌԴ-ի հետ հարաբերություններից քաղեց առավելագույնը, իսկ հիմա ադրբեջանական էլիտայում համարում են, որ իրենց երկիրը կարող է իրեն թույլ տալ «ռեգիոնալ պետությանը» հարիր քաղաքական ամբիցիաներ դրսևորել, «ատամ գցել» նաև աշխարհաքաղաքական դերակատարներին:
Սա արտահայտվում է ոչ միայն ՌԴ-ի հետ հարաբերություններում, այլ ԵՄ-ի ու ԱՄՆ-ի:
Գտնվելով հաղթանակի, փառքի ազդեցության տակ, Բաքվում երբեմն կորցնում են ադեկվատության զգացումը, ինչը չի կարող հիմնական դերակատարների կողմից անպատիժ մնալ:
Իսկ Հայաստանում իրադրությանը համահունչ գործող իշխանություն չկա. սրանք նույնիսկ այսպիսի իրավիճակներում գտնվում են թուրք-ադրբեջանական քմահաճույքների տիրույթում»։

The uproar over the crash of an Azerbaijani passenger jet in Russian airspace is being deliberately intensified in Azerbaijan, opposition MP Tigran Abrahamyan says.
"Although some Russian circles view this anti-Russian wave as part of the West's campaign against Russia, citing the visits of American and British intelligence chiefs to Azerbaijan, it could reflect the unchecked ambitions of the Aliyev family,” the Pativ Unem faction deputy wrote on Facebook on Friday.
Abrahamyan claimed that in recent years Azerbaijan’s foreign policy toward Russia had been driven by two primary goals: first, to maintain a strategic balance in the conflict with Armenia and to secure Russia’s silence – or even support – during its military operations against Artsakh (Nagorno-Karabakh) following the 2020 war.
"Azerbaijan has capitalized on Armenia’s turbulent and reckless foreign policy, extracting the maximum advantage from its relations with Russia. The Azerbaijani elite now believes their country is in a position to assert itself as a "regional power" and challenge geopolitical actors," the MP stated.
"This is reflected not only in Azerbaijan's relations with Russia, but also with the European Union and the United States. Following its military success, Baku occasionally loses its sense of restraint, which cannot go unpunished by key international actors," he warned.
Abrahamyan deplored the lack of adequate response from Armenia’s government. "In these critical times, Armenia’s leadership is still unable to act independently and complies with the Turkish-Azerbaijani whims," the MP concluded.