Տիրան Խաչատրյանի ձերբակալումը և կալանավորման ներկայացնելը Հայաստանի գործող վարչախմբի կողմից հերթական քաղաքական հաշվեհարդարի դրսևորումն է. Հայաքվե
«ՀՀ ազգային հերոս, գեներալ-լեյտենանտ Տիրան Խաչատրյանի ձերբակալումը և կալանավորման ներկայացնելը Հայաստանի գործող վարչախմբի կողմից հերթական քաղաքական հաշվեհարդարի դրսևորումն է»,-նման հայտարարություն է տարածել «ՀայաՔվե» ազգային քաղաքացիական միավորման խորհուրդը։
«Գաղտնիք չէ, որ գործող վարչախումբը գենետիկ ատելություն ունի Հայոց բանակի, նրա արժանավոր սպաների ու գեներալների նկատմամբ։ Տիրան Խաչատրյանին ներկայացվող մեղադրանքն առնչվում է 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներին, մինչդեռ նրան հերոսի կոչում շնորհվել է հենց 44-օրյա պատերազմի ժամանակ ցուցաբերած խիզախության ու ռազմական արժանիքների համար։
•Այս հաշվեհարդարի միջոցով գործող վարչախումբը նախ՝ ցանկանում է պայմանավորված պատերազմում պարտության ողջ պատասխանատվությունն իր վրայից գցել հայոց բանակի, նրա արժանավոր սպաների ու գեներալների վրա, երկրորդ՝ ձգտում է չեզոքացնել մարտական ուղի անցած, հմուտ ու արժանապատիվ ռազմական գործիչներին և թուլացնել պետության դիմադրողականությունը՝ իր գործընկեր Բաքվի բռնապետական վարչախմբին առաջիկայում կատարելիք նոր զիջումներին ընդառաջ։
«ՀայաՔվե» ազգային քաղաքացիական միավորումը խստիվ դատապարտում է գործող վարչախմբի կողմից քաղաքական հետապնդման այս դրսևորումը, պահանջում անհապաղ ազատ արձակել Տիրան Խաչատրյանին և դադարեցնել նրա դեմ կեղծ մեղադրանքներով հարուցված քրեական գործը»,-ասված է հայտարարության մեջ։

Проявление политической расправы: «АйаКве» – о задержании Тирана Хачатряна
Задержание Национального героя РА, генерал-лейтенанта Тирана Хачатряна и представление в суд ходатайства об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу – проявление очередного политического сведения счетов со стороны действующего в Армении режима, говорится в заявлении совета национального гражданского объединения «АйаКве» («Армянский референдум»).
«Не секрет, что действующий режим испытывает генетическую ненависть к Армянской армии, ее достойным офицерам и генералам. Обвинение, выдвигаемое против Тирана Хачатряна, касается обстоятельств 44-дневной войны, в то время как ему было присвоено звание героя именно за мужество и военные заслуги, проявленные во время этой войны.
Через эту расправу действующий режим, во-первых, стремится переложить всю ответственность за поражение в договорной войне на Армянскую армию, ее достойных офицеров и генералов. Во-вторых, он пытается нейтрализовать прошедших боевой путь опытных и достойных военных деятелей, ослабив иммунитет государства в преддверии новых уступок своему партнеру – бакинскому авторитарному режиму», – говорится в заявлении.
«АйаКве решительно осуждает это проявление политического преследования со стороны действующего режима, требует незамедлительно освободить Тирана Хачатряна и прекратить возбужденное против него на основании сфабрикованных обвинений уголовное дело», – подчеркивается в заявлении.