Փաշինյանը մանիպուլացնում է.  787.000-ը հյուրանոցի գրեթե մեկ գիշերվա ծախսն է. Աննա Հակոբյանի Իտալիա այցի ծախսերը շարունակում են գաղտնի պահել
10:55 04/01/2025
Փաշինյանը մանիպուլացնում է. 787.000-ը հյուրանոցի գրեթե մեկ գիշերվա ծախսն է. Աննա Հակոբյանի Իտալիա այցի ծախսերը շարունակում են գաղտնի պահել
Նիկոլ Փաշինյանն այսօր առավոտյան իր ֆեյսբուքյան էջում տեսանյութ է հրապարակել  Հռոմում իր և կնոջ հյուրանոցային համարից՝ նշելով, թե իբր Վատիկան այցի ընթացքում իրենց կենցության ծախսերի մասին աղմուկ է բարձրացել և իրենք Վատիկանում կեցության համար պետբյուջեից ծախսել են 787,000 դրամ։
Այս մի գրառման մեջ Փաշինյանը մի շարք մանիպուլյացիաներ է արել՝ հիմնավորելով, որ նպատակաուղղված կերպով շուրջ մեկ ամիս է՝ թաքցնում են, թե որքան գումար է ծախսվել պետբյուջեից և «Իմ քայլը» հիմնադրամից» Աննա Հակոբյանի՝ Իտալիա կատարած այցի համար։
Նիկոլ Փաշինյանը նախ խոսում է միայն Վատիկանում և միայն կեցության վրա ծախսված գումարի մասին։ Panorama.am-ը պարզել է, որ Փաշինյանները բնակվել են Հռոմի ամենաթանկարժեք, 5 աստղանի հյուրանոցներից մեկում՝ Hotel de Russie-ում, որտեղ ընդամենը մեկ գիշերվա համար են վճարել Նիկոլ Փաշինյանի մատնանշած 787,000 դրամ։
Թողնում ենք Hotel de Russie Luxury 5 Star  հյուրանոցի հղումը, որի միջոցով ընթերցողը կարող է գտնել և Փաշինյանի տեսանկարահանած սենյակը, և արժեքը, որը սկսվում է 1500 եվրոյից։
Իսկ իրականությունն այն է, որ շուրջ մեկ ամիս  Հայաստանի կառավարությունը հրաժարվում է տրամադրել, թե որքան գումար է ծախսվել պեբյուջեից Հայաստանի վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանի Իտալիա այցի համար, որտեղ նա գտնվել է Ուկրաինայի նախագահի տիկնոջ հրավերով և մասնակցել է Ուկրաինայի պատերազմի հազար օրվան նվիրված միջոցառումներին։
Հայաստանի կառավարությունից Panorama.am-ին նախ ուղղորդեցին «Իմ քայլը» հիմանդրամ, այնուհետ նշված հիմնադրամից ստացանք գռեհիկ պատասխան, որում հորդորում էին լրագրողին մասնակցել Աննա Հակոբյանի «Կրթվելը նորաձև է արշավին»՝  դասեր տալով լրատվամիջոցի ներկայացուցչին ու խոչընդոտելով տեղեկատվություն ստանալու իրավունքը։
Մի կողմ թողնենք հարցի բարոյական կողմը, որ  պատերազմի ու տեղահանութան հետևանքով անտուն մնացած արցախցի երեխաներին գեթ մեկ անգամ չայցելած Աննա Հակոբյանը մեծ հոգատարությամբ այցելել էր Հռոմ՝ տեսակցելու ուկրաինացի երեխաներին, բայց հայ հասարակությունն իրավունք ունի իմանալ, թե որքան գումար է ծախսվել իր հարկերից այդ այցի համար։
Այնպես որ Panorama.am-ը սպասում է կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությանն ուղղված երկրորդ գրավոր  հարցման պաշտոնական պատասխանին։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on Saturday posted a video on his Facebook page from the hotel room he rented with his wife, Anna Hakobyan, during their recent visit to Italy, downplaying the uproar over the costs of their stay in Vatican. Pashinyan claimed that 787,000 drams (approximately $2,000) were spent from the state budget on accommodation in the Vatican.
In this post, Pashinyan made several manipulative statements, attempting to justify the deliberate concealment of information regarding the amount of money spent from the state budget and the My Step Foundation on Anna Hakobyan's trip to Italy for a month.
Pashinyan focused only on the accommodation costs in the Vatican. However, Panorama.am has revealed that the Pashinyan family actually stayed at a luxury five-star hotel in Rome – Hotel de Russie – where the 787,000 drams mentioned by Pashinyan covered just one night's stay.
The official website of Hotel de Russie provides information on the room rented by Pashinyan, as well as the room rates, which start at 1,500 euros.
In fact, the Armenian government has been refusing to disclose the costs of Anna Hakobyan’s trip to Italy, where she attended events marking the 1,000th of the Ukraine war.
The Armenian government forwarded Panorama’s request for information on the trip expenses to the My Step Foundation, which provided a rude response, urging the journalist to join Anna Hakobyan’s Education is Fashionable campaign. The foundation decided to teach lessons to the media worker, effectively blocking her right to access information.
Setting aside the moral implications of Anna Hakobyan's decision to visit Ukrainian children in Rome with great care while never having met the forcibly displaced children of Artsakh, the Armenian public has a right to know how much of their tax money was spent on this trip.
Panorama.am is waiting for an official response to its query resubmitted to the Information and Public Relations Department of the Armenian Prime Minister's Office.