Փաշինյանը մանիպուլացնում է.  787.000-ը հյուրանոցի գրեթե մեկ գիշերվա ծախսն է. Աննա Հակոբյանի Իտալիա այցի ծախսերը շարունակում են գաղտնի պահել
10:55 04/01/2025
Փաշինյանը մանիպուլացնում է. 787.000-ը հյուրանոցի գրեթե մեկ գիշերվա ծախսն է. Աննա Հակոբյանի Իտալիա այցի ծախսերը շարունակում են գաղտնի պահել
Նիկոլ Փաշինյանն այսօր առավոտյան իր ֆեյսբուքյան էջում տեսանյութ է հրապարակել  Հռոմում իր և կնոջ հյուրանոցային համարից՝ նշելով, թե իբր Վատիկան այցի ընթացքում իրենց կենցության ծախսերի մասին աղմուկ է բարձրացել և իրենք Վատիկանում կեցության համար պետբյուջեից ծախսել են 787,000 դրամ։
Այս մի գրառման մեջ Փաշինյանը մի շարք մանիպուլյացիաներ է արել՝ հիմնավորելով, որ նպատակաուղղված կերպով շուրջ մեկ ամիս է՝ թաքցնում են, թե որքան գումար է ծախսվել պետբյուջեից և «Իմ քայլը» հիմնադրամից» Աննա Հակոբյանի՝ Իտալիա կատարած այցի համար։
Նիկոլ Փաշինյանը նախ խոսում է միայն Վատիկանում և միայն կեցության վրա ծախսված գումարի մասին։ Panorama.am-ը պարզել է, որ Փաշինյանները բնակվել են Հռոմի ամենաթանկարժեք, 5 աստղանի հյուրանոցներից մեկում՝ Hotel de Russie-ում, որտեղ ընդամենը մեկ գիշերվա համար են վճարել Նիկոլ Փաշինյանի մատնանշած 787,000 դրամ։
Թողնում ենք Hotel de Russie Luxury 5 Star  հյուրանոցի հղումը, որի միջոցով ընթերցողը կարող է գտնել և Փաշինյանի տեսանկարահանած սենյակը, և արժեքը, որը սկսվում է 1500 եվրոյից։
Իսկ իրականությունն այն է, որ շուրջ մեկ ամիս  Հայաստանի կառավարությունը հրաժարվում է տրամադրել, թե որքան գումար է ծախսվել պեբյուջեից Հայաստանի վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանի Իտալիա այցի համար, որտեղ նա գտնվել է Ուկրաինայի նախագահի տիկնոջ հրավերով և մասնակցել է Ուկրաինայի պատերազմի հազար օրվան նվիրված միջոցառումներին։
Հայաստանի կառավարությունից Panorama.am-ին նախ ուղղորդեցին «Իմ քայլը» հիմանդրամ, այնուհետ նշված հիմնադրամից ստացանք գռեհիկ պատասխան, որում հորդորում էին լրագրողին մասնակցել Աննա Հակոբյանի «Կրթվելը նորաձև է արշավին»՝  դասեր տալով լրատվամիջոցի ներկայացուցչին ու խոչընդոտելով տեղեկատվություն ստանալու իրավունքը։
Մի կողմ թողնենք հարցի բարոյական կողմը, որ  պատերազմի ու տեղահանութան հետևանքով անտուն մնացած արցախցի երեխաներին գեթ մեկ անգամ չայցելած Աննա Հակոբյանը մեծ հոգատարությամբ այցելել էր Հռոմ՝ տեսակցելու ուկրաինացի երեխաներին, բայց հայ հասարակությունն իրավունք ունի իմանալ, թե որքան գումար է ծախսվել իր հարկերից այդ այցի համար։
Այնպես որ Panorama.am-ը սպասում է կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությանն ուղղված երկրորդ գրավոր  հարցման պաշտոնական պատասխանին։

Пашинян манипулирует – 787 000 драмов это почти стоимость одной ночи в отеле. Расходы на визит Анны Акопян в Италию продолжают держать в тайне
14:01 04/01/2025
Никол Пашинян сегодня утром на своей странице в Facebook опубликовал видео из гостиничного номера, который он делил с супругой в Риме, отметив: дескать, по поводу расходов на проживание во время их недавнего визита в Ватикан поднялся шум, из государственного бюджета же было израсходовано 787 тыс. драмов.
В этой записи Пашинян прибегнул к ряду манипуляций, обосновывая, что целенаправленно уже около месяца они скрывают информацию о том, сколько средств было потрачено из государственного бюджета и фонда «Мой шаг» на поездку Анны Акопян в Италию.
Никол Пашинян, во-первых, говорит о расходах лишь на проживание и только в Ватикане. Однако, как выяснил сайт Panorama.am, семья Пашинянов остановилась в одном из самых дорогих пятизвездочных отелей Рима – Hotel de Russie, и только за одну ночь в этом отеле были заплачены те самые упомянутые Пашиняном 787 000 драмов.
Оставляем ссылку на сайт отеля Hotel de Russie Luxury 5 Star, пройдя по которой читатель может найти как номер, снятый Пашиняном, так и информацию о стоимости, которая начинается от 1500 евро.
А реальность такова, что уже около месяца правительство Армении отказывается предоставлять информацию о том, сколько средств было потрачено из государственного бюджета на визит жены премьер-министра Армении Анны Акопян в Италию, где она находилась по приглашению супруги украинского президента и принимала участие в мероприятиях, приуроченных к 1000-му дню с начала войны в Украине.
В правительстве Армении сперва переадресовали запрос Panorama.am фонду «Мой шаг», откуда был получен грубый ответ, в котором журналисту рекомендовалось принять участие в инициативе Анны Акопян «Учиться модно». В фонде решили дать уроки представителю СМИ, препятствуя реализации его права на получение информации.
Оставим в стороне моральную сторону вопроса, что ни разу не посетившая лишившихся крова вследствие войны и насильственной депортации арцахских детей Анна Акопян с большой заботой отправилась в Рим, чтобы встретиться с украинскими детьми. Однако армянское общество имеет право знать, сколько средств из их налогов было потрачено на эту поездку.
Так что Panorama.am ждет официального ответа на повторный письменный запрос, направленный в Департамент информации и по связям с общественностью Аппарата премьер-министра Республики Армения.