Ալիևի զարմուհուն Հունաստանում կալանավորել են խոշոր չափերի թմրանյութի շրջանառության մեղադրանքով
Հունաստանի դատական իշխանությունները ուրբաթ օրը հայտարարեցին թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության մեղադրանքով Իզաթ Խանիմ Ջավադովային ժամանակավոր կալանքի տակ վերցնելու մասին, ով պարային ակումբներում որպես դիջեյ էր հանդես գալիս Միքայելա և Միքայելա Ջավա կեղծանուններով և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ազգականն է։
Ջավադովան ձերբակալվել էր դեկտեմբերի 30-ին Աթենքի մոտ կազմակերպված երեկույթի ժամանակ, որտեղ ոստիկանները թմրանյութեր էին առգրավել։
«Գործի նյութերում կան և՛ թմրամիջոցներ օգտագործելու, և՛ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության մեղադրանքներ։ 43-ամյա կնոջ մոտ հայտնաբերվել է թմրանյութով պարկեր և առանձնապես խոշոր չափի գումար, որի ծագումը չի հիմնավորվել, և որը, ըստ ոստիկանության, ստացվել է խնջույքի ժամանակ թմրանյութերի վաճառքից»,-balkaninsight-ի փոխանցմամբ, այդ մասին ուրբաթ օրը MEGA TV-ով հայտնել է ոստիկանության ներկայացուցիչ Կոնստանտինա Դիմոգլիդուն։
Հունական ERT հեռուստաընկերության փոխանցմամբ՝ դիջեյը հերքել է մեղադրանքները։
Նա ասել է, թե երեկույթը «Tekno Berlin Kinky party-ն էր՝ սիրո և երաժշտության մասին» և որ մեղադրանքները «հարձակում էին ԼԳԲՏՔ մարդկանց վրա», քանի որ նրանք ներկայացվում էին որպես թմրանյութ օգտագործողներ:
Հունական ոստիկանությունը երեկույթին ներկա գտնվող տասը մարդու է ձերբակալել թմրանյութ պահելու, ապօրինի շրջանառության և տարածման մեղադրանքով, այդ թվում՝ դիջեյին:
Ջավադովան, ով ելույթ է ունեցել Իբիցայի և ամբողջ Եվրոպայի ակումբներում, նախկինում արդեն հայտնվել էր սկանդալների կենտրոնում։
2021 թվականին Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի հետաքննության բյուրոն (OCCRP), Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ կազմակերպության բրիտանական մասնաճյուղի հետ համատեղ հետաքննության ընթացքում պարզեց, որ Ջավադովան և նրա ամուսին Սուլեյման Ջավադովը գտնվում են Մեծ Բրիտանիայի հանցավորության դեմ պայքարի ազգային գործակալության (NCA) հետաքննության տակ՝ կապված կասկածելի աղբյուրներից 13,9 մլն ֆունտ ստերլինգ (կամ 19,6 մլն ԱՄՆ դոլար) ստացման փաստով։
NCA-ն հայտնել է, որ զույգն օգտագործել է 20 օֆշորային ընկերությունների ցանց՝ միջոցները Մեծ Բրիտանիա ուղարկելու համար: Այս ընկերություններից վեցը, ենթադրաբար մաս են կազմել, այսպես կոչված, «ադրբեջանական լվացքատանը», որը OCCRP-ն բնութագրել է որպես ֆինանսական գործիք, որը թույլ է տվել երկրի իշխող վերնախավին յուրացնել փողերը, լվանալ այն և կաշառել արևմտյան քաղաքական գործիչներին:
Զույգը հերքել էր մեղադրանքները, սակայն The Guardian-ը հայտնել էր, որ նրանց հրամայվել է ավելի քան 4 միլիոն ֆունտ ստերլինգ փոխանցել Հանցագործության դեմ պայքարի ազգային գործակալությանը այն բանից հետո, երբ նրանք փոխհամաձայնության պայմանագրով ընդունել են, որ գումարը Անգլիա են տարել անօրինական ճանապարհով:

Greek judicial authorities announced on Friday that they have temporarily detained Izzat Khanim Javadova, who has performed as a DJ in dance clubs under the name Mikaela and Mikaela Jav and is related to Azerbaijan’s President Ilham Aliyev, on drug trafficking charges.
Javadova was arrested on December 30 at a party near Athens, where drugs were seized by police, Balkan Insight reported.
“The case file includes charges of both usage and drug trafficking. There were packages of drugs in the 43-year-old’s possession and a large amount of money that was not justified, which the police believe came from drug trafficking at the party,” police spokesperson Konstantina Dimoglidou told MEGA TV on Friday.
According to the Greek broadcaster ERT, the DJ denied the charges.
“I did not organise the party [raided by the police] and I did not send online invitations…. Also, they did not find drugs on me,” she said.
She said that the party was “a Tekno Berlin Kinky Party dedicated to love and music”, and that the accusations were “an attack on LGBTQ people” by portraying them as drug users.
Greek police arrested ten people at then party on charges of drug possession, drug trafficking and dealing, including the DJ.
Javadova, who has performed in clubs in Ibiza and across Europe, has been embroiled in controversy before.
The Organised Crime and Corruption Reporting Project, OCCRP, in a joint investigation with Transparency International’s UK chapter, revealed in 2021 that Javadova, and her husband, Suleyman Javadov, were under an investigation by the UK National Crime Agency, NCA, over reports that they had received 13.9 million pounds, or $19.6 million, from suspicious sources.
According to the NCA, the couple used a network of 20 offshore companies to send these funds to the UK. Six of these companies were allegedly part of the so-called Azerbaijani Laundromat, which the OCCRP described as a financial vehicle that allowed the country’s ruling elite to embezzle money, launder it and bribe Western politicians.
The couple denied the allegation, but The Guardian reported that they were ordered to hand over 4 million UK pounds to the NCA after admitting in a settlement that they had brought the money into the country illegally.