Տիբեթի երկրաշարժը դարձել է ամենահզորը վերջին 5 տարվա ընթացքում. Հաստատվել է զոհվելու 100 դեպք
Չինաստանի հարավ-արևմուտքում գտնվող Տիբեթում տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով պաշտոնապես հաստատված 100 զոհ կա։ Տեղական լրատվամիջոցները հայտնում են 130 զոհի մասին։ 6,8 մագնիտուդով ստորգետնյա հիմնական հարվածից հետո գրանցվել է ևս հիսուն հետցնցում։ Այդ մասին հայտնում է MIR 24-ը։
Այս երկրաշարժն արդեն որակվել է Չինաստանում վերջին հինգ տարվա ընթացքում ամենաուժեղը։ Տասնյակ զոհեր և վիրավորներ կան, հազարավոր տներ ավերակների են վերածվել․
Փրկարարները մաքրում են փլատակները։ Դրանց տակ կարող են լինել փրկվածներ, ովքեր շտապ օգնության կարիք ունեն: Մարդիկ տարհանվել են վտանգավոր տարածքներից։ Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը կոչ է արել ուժեղացնել երկրաշարժերի մոնիտորինգը և նախազգուշացումները և արագացնել վնասված ենթակառուցվածքների վերականգնումը, ինչպես նաև տուժածներին ապահովել այն ամենով, ինչ անհրաժեշտ է:
Չինաստանի սեյսմոլոգիական ցանցի կենտրոնի տվյալներով՝ վերջին տարիներին էպիկենտրոնից 200 կիլոմետր հեռավորության վրա գրանցվել է 29-ը երկրաշարժ։
Մի քանի օր առաջ ծննդատներից մեկում 4,8 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ էր գրանցվել։ Բուժքույրերը երեխաներին ամուր սեղմել էին կրծքին, որպեսզի նրանք չարթնանան հետցնցումներից։ Այս անգամ երկրաշարժը զգացվել է Նեպալում, մասնավորապես՝ Կատմանդուում։ Անվտանգության նկատառումներից ելնելով` իշխանությունները զբոսաշրջիկների համար ժամանակավորապես փակել են Էվերեստ լեռան լանդշաֆտային այգին (Քոմոլանգմա):

Тысячи домов превратились в руины: землетрясение в Тибете стало самым мощным за последние 5 лет
Около 100 человек погибли в результате землетрясения в Тибете на юго-западе Китая. Местные СМИ также сообщают о 130 пострадавших. После основного подземного удара магнитудой 6,8 было зафиксировано еще полсотни афтершоков, передает «МИР 24».
Это землетрясение уже назвали крупнейшим в Китае за последние пять лет. Десятки погибших и пострадавших. Тысячи домов превратились в руины.
Спасатели разгребают завалы. Под ними могут находиться тела выживших, которым нужна экстренная помощь. Из опасных районов эвакуированы люди. Председатель КНР Си Цзиньпин призвал усилить мониторинг землетрясений, оповещений о них и ускорить ремонт поврежденной инфраструктуры, а также обеспечить пострадавших всем необходимым.
По данным Китайского центра сейсмологических сетей, за последние годы в пределах 200 километров от эпицентра их было 29.
Несколькими днями ранее в одном из роддомов было зафиксировано землетрясение магнитудой 4,8. Медсестры крепко прижимали детей к груди, чтобы те не проснулись от подземных толчков. В этот раз землетрясение ощутили и в Непале, в частности, в Катманду. В целях безопасности власти временно закрыли для туристов ландшафтный парк горы Эверест (Джомолунгма).