Թուրանական միջանցքի հարցում 2025 թվականին լինելու է հնարավոր ամենամեծ ճնշումը. Գեղամյան
«Միջանցքի հարցում Իրանը մնում է գլխավոր դեմ կողմը։ Իրանը՛, ոչ թե Հայաստանը, ցավոք»,-գրում է պ.գ.թ., թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը՝ անդրադառնալով երեկ ադրբեջանական կողմի հաջող տեղեկատվական գրոհի իրականացրմանը այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» թեմայով։
Փորձագետը մանրամասնում է.
«Ադրբեջանական մեդիաները Իրանի արտգործնախարարության անունից տարածեցին լուրեր այն մասին, թե իբր միջանցքի հարցում Իրանը զիջել է և շուտով Թուրքիայում քննարկվելու են դրա բացման տեխնիկական մանրամասները։ Բարեբախտաբար, նման բան չկա. իրանական կողմը շատ արագ հերքեց ամեն բան։
Սակայն արդբեջանական այս գրոհը հիշեցնում է 3 կարևոր բան.
1. Թուրանական միջանցքի հարցում 2025 թվականին լինելու է հնարավոր ամենամեծ ճնշումը։ Այն կապված է մի շարք հանգամանքներով (մասնավորապես՝ շինարարության ժամկետներով)։ Երեկվա գրոհը դրա վաղ նշաններից է։
2. Միջանցքի հարցում Իրանը մնում է գլխավոր դեմ կողմը։ Իրանը՛, ոչ թե Հայաստանը, ցավոք։ Իրանի վրա արևմտյան ճնշման մեծացման պարագայում այս՝ մեզ համար խիստ շահեկան դիրքորոշումը կարող է փոփոխվել։
3. Ադրբեջանի և Թուրքիայի պատերազմը Հայաստանի դեմ ոչ միայն դասական մարտի դաշտում է, այլ նաև տեղեկատվական մարտադաշտում։ Երեկվա գրոհը դրա վառ վկայությունն է։ Ուստի կարևոր է չտարածել թուրքական կազմակերպված քարոզչությունը։
Առաջիկա շաբաթներին մենք կներկայացնենք այսպես կոչված միջանցքի մասին համապարփակ հետազոտություն, որը կօգնի հնարավորինս մանրամասն հասկանալ ու պատկերացնել այդ սպառնալիքի էությունը և որոշ հակաքայլեր մշակել»։

Armenian expert warns of rising tensions over 'Zangezur Corridor' in 2025
Turkologist Varuzhan Geghamyan has reacted to Azerbaijan’s false reports about the so-called “Zangezur Corridor” through Armenia, highlighting Iran’s steadfast opposition to it.
Citing the Iranian Foreign Ministry, Azerbaijani media reports alleged on Monday that Iran and Turkey would soon start talks regarding the opening of the exterritorial corridor via Armenia’s Syunik Province.
“Iran promptly denied the reports. However, the Azerbaijani disinformation campaign highlights three critical points:
1. The issue of the so-called "Turanian Corridor" will likely face heightened pressure in 2025, driven by various factors, including construction deadlines. Azerbaijan’s recent attack is an early indication of this escalating campaign.
2. Iran, not Armenia, remains staunchly opposed to the corridor. However, increasing Western pressure on Iran could change Tehran's position benefitting Armenia,
3. The Azerbaijani-Turkish campaign against Armenia extends beyond the battlefield into the information domain. The recent campaign highlights the urgency of preventing the dissemination of Turkish propaganda,” he said in a social media post on Tuesday.
“In the coming weeks, we will provide a comprehensive analysis of the so-called "Zangezur Corridor" to shed light on the threats posed by it and outline countermeasures against it,” the expert added.