Թուրանական միջանցքի հարցում 2025 թվականին լինելու է հնարավոր ամենամեծ ճնշումը. Գեղամյան
«Միջանցքի հարցում Իրանը մնում է գլխավոր դեմ կողմը։ Իրանը՛, ոչ թե Հայաստանը, ցավոք»,-գրում է պ.գ.թ., թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը՝ անդրադառնալով երեկ ադրբեջանական կողմի հաջող տեղեկատվական գրոհի իրականացրմանը այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» թեմայով։
Փորձագետը մանրամասնում է.
«Ադրբեջանական մեդիաները Իրանի արտգործնախարարության անունից տարածեցին լուրեր այն մասին, թե իբր միջանցքի հարցում Իրանը զիջել է և շուտով Թուրքիայում քննարկվելու են դրա բացման տեխնիկական մանրամասները։ Բարեբախտաբար, նման բան չկա. իրանական կողմը շատ արագ հերքեց ամեն բան։
Սակայն արդբեջանական այս գրոհը հիշեցնում է 3 կարևոր բան.
1. Թուրանական միջանցքի հարցում 2025 թվականին լինելու է հնարավոր ամենամեծ ճնշումը։ Այն կապված է մի շարք հանգամանքներով (մասնավորապես՝ շինարարության ժամկետներով)։ Երեկվա գրոհը դրա վաղ նշաններից է։
2. Միջանցքի հարցում Իրանը մնում է գլխավոր դեմ կողմը։ Իրանը՛, ոչ թե Հայաստանը, ցավոք։ Իրանի վրա արևմտյան ճնշման մեծացման պարագայում այս՝ մեզ համար խիստ շահեկան դիրքորոշումը կարող է փոփոխվել։
3. Ադրբեջանի և Թուրքիայի պատերազմը Հայաստանի դեմ ոչ միայն դասական մարտի դաշտում է, այլ նաև տեղեկատվական մարտադաշտում։ Երեկվա գրոհը դրա վառ վկայությունն է։ Ուստի կարևոր է չտարածել թուրքական կազմակերպված քարոզչությունը։
Առաջիկա շաբաթներին մենք կներկայացնենք այսպես կոչված միջանցքի մասին համապարփակ հետազոտություն, որը կօգնի հնարավորինս մանրամասն հասկանալ ու պատկերացնել այդ սպառնալիքի էությունը և որոշ հակաքայլեր մշակել»։

«Максимальное давление по туранскому коридору ожидается в 2025 году». Предупреждение Гегамяна
«В вопросе коридора главной выступающей против стороной остается Иран. Иран, а не Армения, к сожалению», – написал в соцсетях кандидат исторических наук, тюрколог Варужан Гегамян, коснувшись того, что накануне азербайджанская сторона осуществила успешную информационную атаку на тему так называемого «Зангезурского коридора».
Эксперт пояснил:
«Азербайджанские СМИ от имени министерства иностранных дел Ирана распространили сообщения о том, будто бы в вопросе коридора Иран пошел на уступку и вскоре в Турции будут обсуждаться технические детали его открытия. К счастью, это не соответствует действительности: иранская сторона оперативно опровергла все это.
Однако эта азербайджанская атака напоминает о трех важных вещах:
1.В 2025 году ожидается максимальное давление по вопросу туранского коридора. Это обусловлено рядом факторов (в частности, сроками строительства). Вчерашняя атака – один из первых признаков этого.
2.В вопросе коридора главной выступающей против стороной остается Иран. Иран, а не Армения, к сожалению. В случае усиления давления Запада на Иран эта крайне выгодная для нас позиция может измениться.
3.Война Азербайджана и Турции против Армении – не только на классическом поле боя, но и в информационном пространстве. Вчерашняя атака – яркий тому пример. Посему важно не распространять организованную турецкую пропаганду».
«В ближайшие недели мы представим комплексное исследование по вопросу так называемого коридора, которое поможет максимально подробно понять и представить суть этой угрозы, а также разработать некоторые меры противодействия», – подчеркнул Гегамян.