Գրիպի որ շտամներն են այժմ շրջանառվում Հայաստանում. Ռոմելլա Աբովյան
Սուր շնչառական վարակների առումով Հայաստանում դիտվում է միջին ակտիվություն։ Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱՆ ՀՎԿԱԿ վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության վարչության պետ Ռոմելլա Աբովյանը։
«Հունվարի առաջին շաբաթվա ընթացքում առողջության առաջնային պահպանման կազմակերպություններ դիմելիությունը նվազել է նախորդ շաբաթվա համեմատ 1.8 անգամ, իսկ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 1.6 անգամ»,-ասաց կենտրոնի ներկայացուցիչը։
Թոքաբորբով դիմելությունը նվազել է 2.4 անգամ, իսկ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ 1.2 անգամ։
«2024-ի հոկտեմբերի 1-ից մինչև 2025-ի հունվարի առաջին շաբաթը իրականացվել է 757 նմուշների հետազոտություն, հիմնականում հայտնաբերվել են գրիպ Ա տեսակի H1 ենթատեսակը, գրիպ Բ, ռինովիրուս, ադենովիրուս, քովիդ և այլն»,-ասաց Ռ. Աբովյանը։
Մասնագետը նշեց, որ կանխատեսում են՝ այս շաբաթվանից սկսած ունենալու են դիմելության բարձրացում, քանի որ տոնական օրերին սովորաբար մարդիկ չեն դիմում բժշկին։
Դրա հետևանքով ավելացել են սուր շնչառական վիրուսաներով վերակենդանացման բաժանմունքներ տեղափոխվածների թիվը։ Սուր շնչառական վարակների հիմնական թիրքախը 0-18 տարեկան երեխաներն են։

Какие штаммы гриппа сейчас распространены в Армении? Рассказала Ромелла Абовян
В плане заболеваемости гриппом и ОРВИ в Армении наблюдается средняя активность. Об этом сообщила в комментарии для Panorama.am начальник Управления инфекционных и неинфекционных заболеваний «Национального центра по контролю и профилактике заболеваний» Минздрава Армении Ромелла Абовян.
«За первую неделю января количество обращений в организации первичной охраны здоровья населения сократилось в 1,8 раза по сравнению с предыдущей неделей и в 1,6 раза по сравнению с аналогичным периодом прошлого года», – сообщила представитель центра.
Количество обращений с пневмонией снизилось в 2,4 раза, а по сравнению с аналогичным периодом прошлого года – в 1,2 раза.
«В период с 1 октября 2024 года по первую неделю января 2025 года исследовано 757 образцов, в основном выявлены подтип Н1 гриппа А, грипп В, риновирусная инфекция, аденовирусная инфекция, ковид и пр.», – сообщила Р.Абовян.
Специалист отметила также: начиная с этой недели, прогнозируется рост количества обращений, поскольку в праздники люди, как правило, к врачам не обращаются.