Փաշինյանը չի ասում, որ եթե 1996-ին Արցախն արդեն հանձնել էին, ինչու Ադրբեջանը չէր վերցնում ու դա արեց 2020 և 2023-ին՝ պատերազմի միջոցով
Ադրբեջանի նախագահն, ի թիվս այլ ուշագրավ հայտարարությունների, նաև դժգոհությամբ նշել է, որ «2004 թվականից ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Հայաստանի դիրքորոշումն են պաշտպանել»: Վերջինս իր խոսքին լրջություն հաղորդելու համար հիշեցրել է, որ 2004 թվականից մասնակցում է բանակցային գործընթացին: Ըստ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանի, այս հայտարարությունն ավելի վաղ` 2016 թվականի աշնանն, արված այն դժգոհության տրամաբանության մեջ էր, երբ Ադրբեջանի կառավարության նիստում Ալիևը սրտնեղում էր, թե` փակ դռների հետևում իրեն ստիպում են ճանաչել Արցախի անկախությունը:
«Ավելին, 2021 թվականին, 44-օրյա պատերազմից մոտ 1 տարի անց, երբ Ալիևը Արցախի օկուպացված Քաշաթաղի շրջան էր այցելել, իր շուրջը հավաքված մարդկանց ասում էր, որ եթե իրադարձություններն իրենց սցենարով չշարժվեր, ապա այս շրջանը մնալու էր Հայաստանին:
Փաստացի Ալիևը, միջազգային հիմնական դերակատարներն ուղղակի կամ անուղղակի խոսում էին Արցախի ինքնորոշման իրավունքի իրացման անխուսափելիության մասին և միայն փաշինյանական կացնային քարոզչությունն է, որ մինչև հիմա, Արցախի հանձնումն արդարացնելու համար, հասարակության մի հատվածին դեռ շարունակում է համոզել, թե 1996 թվականի Լիսաբոնյան գագաթնաժողովի հետո Արցախն արդեն հանձնված էր:
Իհարկե, Փաշինյանը չի ասում, որ եթե 1996-ին Արցախն արդեն հանձնել էին, ապա ինչու Ադրբեջանն այն չէր վերցնում ու դա փուլերով արեց 2020 և 2023 թվականներին, այն էլ` պատերազմի միջոցով:
Թե բա` ինչո՞ւ Սերժ Սարգսյանը բանավեճի առաջարկը չընդունեց: Գնար ու ի՞նչը ապացուցեր, որ մածունը սպիտա՞կ է»,- գրել է Տ.Աբրահամյանը:

Абрамян: Если Арцах был сдан еще в 1996 году, почему Азербайджан не забирал, а оккупировал его в 2020 и 2023 годах, да еще и через войну?
14:32 08/01/2025
Президент Азербайджана, в числе прочих примечательных заявлений, с недовольством отметил и то, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ «с 2004 года были на стороне» Армении, обратил внимание секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
Как отметил Абрамян, дабы добавить серьезности своим словам, Алиев сказал: «Это я вам говорю как человек, который с 2004 года вел переговоры в рамках Минской группы и встречался с этой "тройкой" большое количество раз».
По словам Тиграна Абрамяна, указанное заявление Алиева умещается в логику недовольства, выраженного им ранее, осенью 2016 года, когда на заседании правительства Азербайджана Алиев жаловался, что за закрытыми дверями его вынуждают признать независимость Арцаха.
«Более того, в 2021 году, примерно через год после 44-дневной войны, Алиев во время визита в оккупированный Кашатагский район Арцаха собравшимся вокруг него людям говорил: если бы события развивались не по их сценарию, этот район остался бы за Арменией.
Фактически, Алиев, основные международные акторы прямо или косвенно говорили о неизбежности реализации права Арцаха на самоопределение. И лишь пашиняновская «топорная» пропаганда для оправдания сдачи Арцаха продолжает убеждать часть общества, будто бы Арцах уже был сдан после Лиссабонского саммита 1996 года.
Если Арцах уже был сдан в 1996 году, то почему Азербайджан его не забирал, а оккупировал его поэтапно в 2020 и 2023 годах, да еще и через войну? Разумеется, Пашинян на этот вопрос не отвечает», – указал Абрамян.