Արարատ Միրզոյան. Այս պահին ունենք քննարկվող 17 հոդվածներից համաձայնեցված 15-ը, սպասում ենք Բաքվի արձագանքին
14:17 08/01/2025
«Անցած տարի մենք էական ձեռքբերում ենք ունեցել Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում »,-հրավիրած ամփոփոիչ ասուլիսում հայտարարեց ԱԳ նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Արարատ Միրզոյանը։
Նա մասնավորեցրեվ, որ խոսքը սահմանազատման աշխատանքների մասին է։
«Մեզ հաջողցեղ ստորագրել երկու երկրների միջև երբևէ եղած առաջին միջազգային իրավական փաստաթուղթը, երկու երկրների հանձնաժողովների գործունեության կանոնակարգը, գետնի վրա տեղի ունեցած պետական սահմանի որոշ հատվածների սահմանազատում»,-ասաց Միրզոյանն ու հայաստանցիներին հորդորեց այցելել սահմանի այդ հատվածներ։
Միրզոյանը ևս հաստատեց, որ հունվարին տեղի կունենա Հայաստանի ու Ադրբեջանի փոխվարչապետերի ու նրանց գլխավորած հանձնաժողովների հերթական հանդիպումը, կա նաև ընկալում, որտեղից ու ինչպես շարունակել սահմանազատումը։
Ինչ վերաբերում է խաղաղության համաձայնագրին, ապա ԱԳ նախարարն ասաց, չունեն ստորագրված փաստաթուղթ, վերջինը մեկ ու կես ամիս ուղարկել են Բաքու, սպասում են Ադրբեջանի արձագանքին։
«Այս պահին ունենք քննարկվող 17 հոդվածներից համաձայնեցված 15-ը։ Մենք վստահ ենք, որ փոխընդունելի լուծումներ ենք առաջարկել ադրբեջանական կողմին»,-ասաց Միրզոյանը։
Տրանսպորտային  ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման մասին խոսելիս՝ Միրզոյանն ուրախությամբ հայտնեց, որ «Խաղաղություն խաչմերուկը» ողջունվել է շատ երկրների կողմից»։

Арарат Мирзоян: На данный момент согласованы 15 из 17 статей проекта мирного договора, ждем реакции Баку
16:48 08/01/2025
2024 год ознаменовался существенным достижением в процессе урегулирования отношений Еревана с Баку, заявил занимающий пост главы МИД Армении Арарат Мирзоян на пресс-конференции 8 января, посвященной подведению итогов минувшего года.
Мирзоян уточнил, что речь о работах по делимитации госграницы между Арменией и Азербайджаном.
«Нам удалось подписать первый международно-правовой документ – регламент о совместной деятельности комиссий по делимитации госграницы, провести „на земле” делимитацию определенных участков госграницы», – отметил он, призвав посетить эти участки и увидеть, как там протекает жизнь.
Мирзоян также подтвердил, что в январе состоится встреча комиссий по делимитации госграницы между Арменией и Азербайджаном под председательством вице-премьера Республики Армения Мгера Григоряна и заместителя премьер-министра Азербайджана Шахина Мустафаева. «Также есть понимание, как и откуда продолжить делимитацию», – сказал он.
Что касается мирного договора между Ереваном и Баку, Мирзоян указал: «У нас еще нет подписанного документа. Мы отправили последние предложения полтора месяца назад и теперь ждем реакции азербайджанской стороны».
«На данный момент согласованы 15 из 17 обсуждавшихся статей. Мы уверены, что предложили азербайджанской стороне взаимоприемлемые решения», – указал Мирзоян.
Говоря о разблокировке транспортных коммуникаций в регионе, он заявил, что правительство Армении предложило проект «Перекресток мира», который удостоился одобрения зарубежных партнеров.