Առաջիկայում պետք է պատրաստվել Ադրբեջանի առավել ագրեսիվ վարքագծին. Արմեն Պետրոսյան
«Եթե հակիրճ՝ Իլհամ Ալիևի վերջին հարցազրույցն Ադրբեջանի վերադիրքավորումն է նոր տարվա, աշխարհաքաղաքական և տարածաշրջանային նոր իրողությունների համապատկերում, որոնցում գերիշխող գործոնն անորոշությունն է»,-գրում է տարածաշրջանային հարցերով փորձագետ Արմեն Պետրոսյանը։
Նա ավելացնում է, ըստ այդմ.
1. Հայաստանի հետ հարաբերություններում Ադրբեջանն ավելի է կարծրացնում իր դիրքորոշումը՝ հանդես գալով կրկին առավելապաշտական և անզիջում դիրքերից, ինչպես նաև գործիքակազմում կրկին առաջնային պլան մղելով ուժի, ուժի սպառնալիքի կիրառման, շանտաժի, քաղաքական պարտադրանքի մեխանիզմները։
2.Հայաստանի, նրա տարբեր ժամանակների իշխանությունների, ընդհանրապես հայ հասարակաության վերաբերյալ թշնամական հռետորաբանությամբ Ադրբեջանի առաջնորդը փոխում է նաև երկոսության միջավայրը, որը 2024թ. ողջ ընթացքում համեմատաբար դրական էր՝ բնականաբար հիմնականում COP29-ի պատճառով։
3. Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից վերջին շրջանում հնչեցված շեշտադրումներից ակնհայտ է դառնում, որ այդ երկիրը պատրաստվում է նաև շատ ավելի մասշտաբային՝ տարածաշրջանային պատերազմի՝ Իրանի հակառակորդների համատեղ գործողության պարագայում։
4. Ադրբեջանի նման վերադիրքավորման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է գլոբալ և տարածաշրջանային մի շարք ելակետային փոփոխականների փոփոխությամբ, որոնցից առանցքայինն ԱՄՆ-ում նոր վարչակազմի պաշտոնանավարման մեկնարկն է արդեն մի քանի օրից և Բաքվի գլխավոր դաշնակցի՝ Անկարայի դիրքերի աննախադեպ ամրապնդումը մեծ տարածաշրջանում։
5. Առաջիկայում պետք է պատրաստվել Ադրբեջանի առավել ագրեսիվ վարքագծին՝ Հայաստանին ուղղված միակողմանի պահանջների առաջքաշման տեսքով։ Դրանք դրսևորվելու են սահմանազատման, ապաշրջափակման(«Զանգեզուրի միջանցք»), Հայաստանի նկատմամբ նոր տարածքային պահանջների («Արևմտյան Ադրբեջան») շուրջ գործընթացներում։
6. Իսկ Ադրբեջանի նոր դիրքավորման դեմ անհրաժեշտ մարտավարությունը կառուցողականության ֆոնի ներքո Հայաստանի դիրքերի համարժեք կարծրացումն է։

Армен Петросян: Нужно готовиться к более агрессивному поведению Азербайджана
«Если коротко, то последнее интервью Ильхама Алиева – это рокировка Азербайджана в контексте нового года, новых геополитических и региональных реалий, где доминирующим фактором является неопределенность», – написал эксперт по региональным вопросам Армен Петросян и уточнил:
«Посему:
1. В отношениях с Арменией Азербайджан еще ужесточает свои подходы, вновь выступая с максималистской и бескомпромиссной позиции, а также вновь отдавая приоритет в своем арсенале механизмам силы, угрозы применения силы, шантажа и политического принуждения.
2. Своей враждебной риторикой в отношении Армении, ее властей разныхвремен и армянского общества в целом азербайджанский лидер также меняет атмосферу диалога, которая на протяжении всего 2024 года была относительно позитивной, естественно в основном благодаря COP29 (29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции Организации Объединенных Наций об изменении климата, которая проходила в столице Азербайджана Баку 11-22 ноября. – Ред.).
3. Из последних заявлений властей Азербайджана становится очевидным, что эта страна готовится также к гораздо более масштабной, региональной войне – в случае совместной операции противников Ирана.
4. Необходимость такой рокировки Азербайджана обусловлена изменением ряда глобальных и региональных исходных переменных, ключевыми из которых являются приход новой администрации в США уже через несколько дней и беспрецедентное укрепление позиций главного союзника Баку – Анкары – в большом регионе.
5. В ближайшем будущем следует готовиться к более агрессивному поведению Азербайджана – в виде адресованных Армении односторонних требований. Они проявятся в процессах делимитации границ, разблокирования коммуникаций (т.н. «Зангезурский коридор»), новых территориальных претензиях к Армении (т.н. «Западный Азербайджан»).
6. А необходимой тактикой против нового позиционирования Азербайджана является соразмерное ужесточение позиций Армении в русле конструктивизма».