Բաքուն բողոք է հղել Մոսկվային՝ Ալիևի հասցեին «pedir» բառը հնչեցնելու համար
Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպանատունը դիվանագիտական ուղիներով ռուսական կողմին տեղեկացրել է քաղաքագետ Վլադիմիր Կարասևի հայտարարություններից հետո հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի հասցեին վիրավորական հայտարարությունների անթույլատրելիության մասին։ Այս մասին դիվանագիտական առաքելությունը հայտնել է ադրբեջանական Minval հրատարակությանը։
Դեսպանատունը նշել է, թե կոչ է արել ռուսական կողմին ապագայում կանխել նման միջադեպերի կրկնությունը։
«Մենք շարունակում ենք վերահսկողության տակ պահել իրավիճակը»,-ավելացրել են դեսպանատնից։
Հիշեցնենք, որ Կրեմլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը մեկնաբանել է Ռուսաստանի Հանրային պալատի (ՀԽ) անդամ Վլադիմիր Կարասևի կողմից Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին վիրավորելու դեպքը, որն իր Telegram-ում դժգոհություն էր հայտնել AZAL ինքնաթիռի կործանման հետ կապված Ադրբեջանի ղեկավարի հայտարարությունների վերաբերյալ։
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարը նշել է, որ ինքը ոչինչ չգիտի այդ ռեզոնանսային իրավիճակի մասին.
«Մենք անկեղծորեն չգիտենք, թե ինչ բառեր են քննարկվում։ (...) Մենք այդ խոսքերը չենք տեսել, րենք չլսել»։
Դմիտրի Պեսկովը նաև ընդգծել է, որ արտաքին քաղաքականության հարցերում անհրաժեշտ է կենտրոնանալ ՌԴ նախագահի և արտաքին գործերի նախարարության գործողությունների և հայտարարությունների վրա։
Սկանդալը ծագել է Կարասևի հրապարակումից, որը նա սկսվել է «և ***** (ԼԳԲՏ շարժման ներկայացուցիչ)» բառերով։ Քաղաքական գործիչը Ալիևին նաև «օբիժեննիկ» էր անվանել։ Հետագայում նա փորձել է բացատրել, որ նկատի ունի իսպաներեն pedir բառը, որը նշանակում է «խնդրել/պահանջել»: Ինչպես նշել է Կարասևը, այս բառն օգտագործվում է չափազանց շատ պահանջող մարդկանց նկարագրելու համար։
Հասարակական գործիչն այդպես է արձագանքել Ակտաուի մոտ Embraer 190 ինքնաթիռի կործանման մասին Ալիևի խոսքերին։ Նա կարծում էր, որ Ադրբեջանի ղեկավարն իրավունք չունի մեղադրական տոնով դիմել Ռուսաստանի իշխանություններին։
Դրանից հետո ՀԽ անդամի խոսքերին արձագանքել են Բաքվից։ Երկրի էկոլոգիայի նախարարության ներկայացուցիչ Ամին Մամեդովը հայտարարել էր, թե Մոսկվայում «բարձր սոցիալական կարգավիճակ ունեցող մարդիկ ավելի ու ավելի են սկսել իրենց վիրավորական հռետորաբանություն թույլ տալ»։
Բաքվից Գրոզնի թռչող AZAL ինքնաթիռը կործանվել է անցյալ տարվա դեկտեմբերի 25-ի առավոտյան Ղազախստանի արևմուտքում գտնվող Ակտաու քաղաքի մոտ։ Ինքնաթիռում եղել է 62 ուղևոր և անձնակազմի 5 անդամ։ 29 մարդ ողջ է մնացել։
Ալիևն ասել է, որ ինքնաթիռը վնասվել է գետնից՝ նշելով, որ կրակոցները չկանխամտածված են եղել, և ինքնաթիռը խոցվել է պատահաբար։ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, թե Embraer-ի վայրէջքի պահին Կովկասում անօդաչու թռչող սարքի հարձակումն էր հետ մղվում։ Դեկտեմբերի 28-ին նա ներողություն է խնդրել Ալիևից այն բանի համար, որ «ողբերգական դեպքը տեղի է ունեցել Ռուսաստանի օդային տարածքում»։

Баку передал Москве протест в связи с оскорблениями в адрес президента Азербайджана Алиева
Посольство Азербайджана в России по дипломатическим каналам заявило российской стороне о недопустимости оскорбительных высказываний в адрес президента республики Ильхама Алиева после заявлений политолога Владимира Карасева. Об этом дипмиссия сообщила азербайджанскому изданию Minval.
В посольстве отметили, что призвали российскую сторону предотвратить повторение подобных инцидентов в будущем. «Мы продолжаем следить за ситуацией», – добавили там.
Напомним, представитель Кремля Дмитрий Песков накануне прокомментировал ситуацию с оскорблением президента Азербайджана Ильхама Алиева членом Общественной палаты (ОП) России Владимиром Карасевым, выразившим в своем Telegram-канале недовольство в отношении заявлений азербайджанского лидера о ситуации с крушением самолета AZAL.
Пресс-секретарь российского президента указал, что ничего не знает об этой резонансной ситуации:
«Вы знаете, мы, честно говоря, не знаем, о каких словах идет речь. (…) Мы не видели этих слов, не слышали этих слов».
Дмитрий Песков также подчеркнул, что в вопросах внешней политики необходимо ориентироваться на действия и заявления российского президента и МИД.
Скандал был спровоцирован публикацией Карасева, которая начиналась со слов «и о ***** (представителях движения ЛГБТ)». Политик также назвал Алиева обиженным. Впоследствии он пытался объяснить, что имел в виду испанское слово pedir, обозначающее глагол «просить/требовать». Как указал Карасев, данным словом обозначают людей, которые требуют слишком много.
Таким образом общественник отреагировал на слова Алиева о крушении самолета Embraer 190 под Актау. Он посчитал, что азербайджанский лидер не имеет права обращаться к российским властям в обвинительном тоне.
После этого на слова члена ОП отреагировали в Баку. Представитель Министерства экологии страны Амин Мамедов заявил, что в Москве «все чаще люди высокого социального статуса начали позволять себе оскорбительную риторику».
Самолет авиакомпании AZAL, направлявшийся из Баку в Грозный, потерпел крушение утром 25 декабря прошлого года недалеко от города Актау на западе Казахстана. На борту находились 62 пассажира и 5 членов экипажа. Выжили 29 человек.
Алиев заявил, что самолет был поврежден с земли, отметив, что стрельба велась непреднамеренно и самолет сбили случайно. Президент России Владимир Путин рассказал, что в то время, когда Embraer совершал посадку, на Кавказе отражали атаку беспилотников. 28 декабря он принес извинения Алиеву в связи с тем, что «трагический инцидент произошел в воздушном пространстве России».