Առանց այն էլ միայնակ, «մերկ», անկյունում քշված Հայաստանի համար սա նոր սպառնալիքներ է բերելու. Աբրահամյան
«Ադրբեջանի տարածքային պահանջների ու պատերազմի սպառնալիքներին ի պատասխան, ՀՀ կառավարությունը հաստատեց «Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագիծը և այն ուղարկեց ԱԺ»,- գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, պրոցեսի ողջ էությունը ոչ այնքան դեպի ԵՄ անդամակցության մեկնարկ տալն է, որովհետև այնտեղ մեզ առանձնապես սպասող էլ չկա, որքան քաղաքական քայլ է` մի կողմից ՌԴ-ից հեռանալու, մյուս կողմից` Արևմուտքին իր նվիրվածությունը ի ցույց դնելու համար:
«Թեման ՌԴ-ի համար այնքան կարևոր է, որ մեկ օրվա ընթացքում 3 հիմնական դեմքեր արձագանքեցին` նախագահի խոսնակը, ՌԴ փոխվարչապետն ու «ծանր հրետանին»` նախկին նախագահ, ներկայումս ԱԽ քարտուղարի առաջին տեղակալ Մեդվեդևը: Արձագանքներ եղավ նաև ՌԴ օրենսդիր մարմնից:
Անկախ նրանից, թե Երևանից թեման ինչպես ներկայացվեց, ՌԴ-ում այն արձանագրեցին, որպես ՌԴ-ի դեմ ուղղված քայլի, ինչպես նաև` ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու մեկնարկի: Դեռ չեմ խոսում կոշտ և որակումներ ներառող ձևակերպումների մասին:
ԵԱՏՄ-ից ՀՀ-ի հեռացումը ոչ միայն տնտեսական, այլ քաղաքական լուրջ խնդիրներ է պարունակում և ուղիղ կապվածություն ունի ՀՀ անվտանգության հետ:
Ի դեպ, ՀԱՊԿ-ի, ՌԴ-ի հետ հարաբերություններում ստեղծված ճգնաժամի պարագայում նույնիսկ ՀՀ-ից հայտարարում էին ԵԱՏՄ կարևորության և այնտեղից ստացվող մեծ օգտակարությունից, սակայն Մոսկվայից զգուշացրեցին, որ չեն պատրաստվում այլևս «աչք փակել» եվրոպացիների հետ խորացող «խաղերի» վրա:
Կրկնում եմ` այս գործընթացի տնտեսական ծանր հետևանքների մասին տնտեսագետները դեռ կխոսեն, սակայն սա ուղիղ խոցելիություն է ապահովելու քաղաքական ու անվտանգային տեսանկյունից:
Առանց այն էլ միայնակ, «մերկ», անկյունում քշված Հայաստանի համար սա նոր սպառնալիքներ է բերելու»,- գրել է Տիգրան Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: Это принесет новые угрозы для и без того одинокой, «неприкрытой», загнанной в угол Армении
В ответ на территориальные требования и угрозы войны со стороны Азербайджана правительство Армении представило положительную позицию по проекту закона РА «О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский союз», направив законопроект на рассмотрение Национального Собрания, написал секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
Вся суть процесса, по его словам, не столько в инициировании процесса вступления в ЕС, ибо Армению там особо никто и не ждет, сколько в политическом шаге – с одной стороны по отходу от России, с другой – демонстрации своей преданности Западу.
«Тема настолько важна для РФ, что в течение одного дня откликнулись 3 основные персоны: пресс-секретарь президента РФ, вице-премьер Алексей Оверчук и "тяжелая артиллерия" – бывший президент этой страны, ныне зампредседателя Совбеза России Дмитрий Медведев. Последовали реакции и из Госдумы.
Независимо от того, как тема была преподнесена из Еревана, в РФ это констатировали как шаг против РФ, а также начало выхода республики из ЕАЭС. Уже не говорю о жестких и включающих в себя квалификации формулировках.
Сворачивание Арменией связей с ЕАЭС содержит не только экономические, но и серьезные политические проблемы и напрямую связано с безопасностью Республики Армения», – отметил Абрамян.
«Кстати, в условиях кризиса, возникшего в отношениях Армении с ОДКБ и Россией, даже в Республике Армения заявляли о важности ЕАЭС и получаемой от членства в этой структуре большой пользе, однако из Москвы предупредили, что не собираются больше "закрывать глаза" на углубляющиеся "игры" с европейцами.
Повторяю»: экономисты еще коснутся тяжелых экономических последствий этого процесса, но это повлечет прямую уязвимость с точки зрения политики и безопасности.
Это принесет новые угрозы для и без того одинокой, «неприкрытой», загнанной в угол Армении», – написал Абрамян.