Ինչո՞ւ են այս տարի Հրապարակի տոնածառը շուտ ապամոնտաժում
Անցած տարիներին Երևանի ամանորյա զարդարանք ու լուսավորությունը, Հանրապետության գլխավոր տոնածառը մնում էին մինչև հին տոմարով Նոր տարին՝ հունվարի 14-ը։ Մարդիկ ժամանակ էին ունենում մարզերից գալ, տեսնել ամանորյա Երևանը, լուսանկարվել զարդարանքի ֆոնին։ Այս տարին Երևանի քաղաքապետարանը որոշել է շուտ ապամոնտաժել տոնածառը, անջատել տոնական լուսավորությունը, ինչն առաջացրել է քաղաքացիների զարմանքը։
Panorama.am-ը դիմեց քաղաքապետարան՝ հասկանալու, թե ինչո՞ւ են այս տարի շուտ ապամոնտաժում Հանրապետության գլխավոր տոնածառը, ինչին ի պատասխան Երևանի քաղաքապետի մամուլի քարտուղար  Հայկ Կոստանյանն ասաց.
«Քանի որ տոնածառի լույսերի վառման արարողությունը, քաղաքի ամանորյա լուսավորությունը նախորդ տարի դեկտեմբերի 8-ից է մեկնարկել, դրանով պայմանավորված այս տարի ավելի վաղ են տոնածառը հավաքում, ինչպես նաև ամանորյա լուսավորումը։ Փաստացի 1 ամիս թե տոնածառի լույսերը, թե քաղաքի ամանորյա լուսավորությունը միացված է եղել»։
Հիշեցնենք, որ, օրինակ, 2023-ին Հանրապետության գլխավոր տոնածառի լույսերը վառվել էին  դեկտեմբերի 19-ին։

Мэрия Еревана удивила горожан: почему главную елку демонтируют так рано?
В предыдущие годы новогодние украшения и праздничная иллюминация в Ереване, а также главная елка на площади Республики армянской столицы оставались до Старого Нового года – 14 января.
Жители областей Армении успевали приехать в Ереван, чтобы насладиться новогодней атмосферой города и сделать памятные фотографии на фоне праздничных украшений. Однако в этом году мэрия Еревана решила демонтировать главную елку и отключить праздничную иллюминацию пораньше, что вызвало удивление у горожан.
Портал Panorama.am обратился в мэрию, чтобы выяснить, почему в этом году главную елку на площади Республики в Ереване демонтируют раньше. Пресс-секретарь мэра Еревана Айк Костанян указал:
«Поскольку церемония зажжения огней на главной елке и включения новогодней иллюминации состоялась раньше обычного – 8 декабря 2024 года, то и к демонтажу главной городской елки специалисты приступили в этом году пораньше. Фактически, огни на елке и новогодняя иллюминация города были включены целый месяц».
Напомним, что, например, в 2023 году огни на главной елке на площади Республики в Ереване зажглись 19 декабря.