ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ներկայումս նախապատրաստական աշխատանքներ են տարվում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ իր հանդիպման համար։ Այս մասին հայտնում է BBC-ն։
«Նա ցանկանում է հանդիպել, և մենք պատրաստվում ենք», - ասել է Թրամփը լրագրողներին՝ նախքան Ֆլորիդայում հանրապետական նահանգապետերի հետ հանդիպելը:
«Նախագահ Պուտինը ցանկանում է հանդիպել։ Նա դա ասել է նույնիսկ հրապարակայնորեն, և մենք պետք է վերջ տանք այս պատերազմին»,- հավելել է Թրամփը՝ նկատի ունենալով Ուկրաինայի պատերազմը, որը նա բազմիցս խոստացել է վերջ տալ, բայց չի հստակեցրել, թե ինչպես է դա նախատեսում անել։
Reuters-ը գրել է, որ Թրամփը նաև չի հստակեցրել, թե երբ կարող է կայանալ հանդիպումը։
Կրեմլը դեռ չի մեկնաբանել Թրամփի խոսքերը, սակայն նախօրեին Պուտինի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը լրագրողներին ասել էր, որ եթե Թրամփը պահպանի իր մտադրությունը կապ հաստատել ՌԴ նախագահի հետ հունվարի 20-ի երդմնակալությունից հետո, ապա Մոսկվան միայն կողջունի դա։
«Եթե պաշտոնը ստանձնելուց հետո պահպանվի ամենաբարձր մակարդակով շփումները վերսկսելու քաղաքական կամքը, ապա, իհարկե, նախագահ Պուտինը միայն կողջունի դա»,- ասել է նա։

Избранный президент США Дональд Трамп заявил, что в настоящее время идет процесс подготовки его встречи с президентом России Владимиром Путиным. Об этом сообщает BBC.
«Он хочет встретиться, и мы ведем подготовку», – сказал Трамп журналистам перед встречей с губернаторами-республиканцами в своей резиденции в Мар-а-Лаго во Флориде.
«Президент Путин хочет встретиться. Он заявлял об этом даже публично, и мы должны положить конец этой войне», – добавил Трамп, имея в виду войну в Украине, которую он неоднократно обещал закончить, но не уточнял, как именно планирует это сделать.
Когда может состояться встреча, Трамп также не уточнил, отмечает Reuters.
Кремль слова Трампа пока не комментировал, однако накануне пресс-секретарь Путина Дмитрий Песков говорил журналистам, что если Трамп сохранит намерение связаться с российским президентом после инаугурации 20 января, то в Москве это будут только приветствовать.
«В случае если после вступления в должность политическая воля к возобновлению контактов на высшем уровне сохранится, то, конечно, президент Путин это будет только приветствовать», – сказал он.