Տիեզերք է ուղարկվել «Ես իմ անուշ Հայաստանի» գիրքը
Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարանի հիմնադրման 60 և բացման 50-ամյա հոբելյանները նշանավորվում են նաև տիեզերքում։
Տուն-թանգարանից հայտնում են, որ ի նշանավորումն թանգարանի հիմնադրման 60 և բացման 50-ամյա հոբելյանի՝ պետերբուրգաբնակ բարերար Հրաչյա Պողոսյանի միջնորդությամբ Ղազախստանի Բայկոնուր քաղաքի տիեզերակայանից տիեզերք է ուղարկվել աշխարհի 35 լեզուներով թարգմանված և Չարենց ընտանիքի կողմից հրատարակված «Ես իմ անուշ Հայաստանի» գիրքը։
Խորհրդանշական է, որ թանգարանի հոբելյանը «տիեզերականացվում» է չարենցյան բառի և սարյանական գույների միասնությամբ։
Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարանն այցելուների առաջ իր դռներն առաջին անգամ բացել է 1975 թվականի հունվարի 10-ին:

The 60th anniversary of the founding and the 50th anniversary of the opening of the Yeghishe Charents House-Museum in Yerevan have been celebrated in space.
To mark this special occasion, through the mediation of St. Petersburg-based benefactor Hrachya Poghosyan, a copy of the book “My Sweet Armenia” – translated into 35 languages and published by the Charents family – was sent into space from the Baikonur Cosmodrome in Kazakhstan, the museum reported on Friday.
"It is symbolic that the museum anniversary is being “cosmicized” through the unity of Charents’ words and Sarian’s colors," it said in a statement.