«Ուղիղ 2 տարի առաջ,2023-ի հունվարի 10–ին Ալիեւն ասել է,որ «Մինսկի խմբի համաձայն Քելբաջարի ու Լաչինի շրջանները մնալու էին հայերին»։ Մտա՞վ ուղեղներդ»,-գրել է ՀՀԿ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը՝ արձագան քելով Փաշինյանի ու Միրզոյանի հայտարարություններին։
Շարունակելով խոսքը՝ նա նշում է.
«Ասում եմ՝ Սերժ Սարգսյան-Էդվարդ Նալբանդյան տանդեմը հասել էր նրան, որ ոչ միայն Շուշին, Հադրութը, Ասկերանն ու Մարտակերտը, Մարտունին, Ճարտարն ու Ստեփանակերտն էին մնալու հայերին, այլ նույնիսկ Լաչինն ու Քելբաջարը։
Նիկոլին ու իր ԱԳՆ- ին էլ ասեք, որ սա է եղել հայանպաստ բանակցությունը, ոչ թե ձեր բանակցածը՝ ամեն ինչ հանձելը թշնամուն։

Шармазанов: Политическим попрошайничеством мира не достигают
«Ровно 2 года назад, 10 января 2023 года, Алиев сказал, что «согласно Минской группе ОБСЕ, Кельбаджарский и Лачинский районы должны были остаться под контролем армян». Дошло до вас?» – написал представитель Исполнительного органа Республиканской партии (РПА), бывший вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов, коснувшись вчерашних заявлений Никола Пашиняна и Арарата Мирзояна.
«Говорю: тандем Серж Саргсян-Эдуард Налбандян добились того, что армянам остались бы не только Шуши, Гадрут, Аскеран и Мартакерт, Мартуни, Чартар и Степанакерт, но даже Лачин и Кельбаджар.
А Николу и его министру иностранных дел передайте, что проармянские переговоры были именно такими, а не то, вокруг чего переговоры ведут они – о сдаче всего врагу.