Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պատրաստ է առանց որևէ պայմանի հանդիպել ԱՄՆ նոր առաջնորդ Դոնալդ Թրամփի հետ։ Նման շփումների կազմակերպումը պահանջում է Վաշինգտոնի ցանկություն և քաղաքական կամք։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, ճեպազրույցում ասել է է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը Պուտինի հետ հանդիպելու պլանների մասին Թրամփի հայտարարությունների վերաբերյալ։
«Նախագահ Պուտինը բազմիցս հայտարարել է, որ բաց է միջազգային առաջնորդների, այդ թվում՝ ԱՄՆ նախագահի և Դոնալդ Թրամփի հետ շփումների համար։ Դրա համար ոչ մի պայման չի պահանջվում: Պահանջվում է երկխոսության մեջ մտնելու և առկա խնդիրները երկխոսության միջոցով լուծելու փոխադարձ ցանկություն և քաղաքական կամք»,- ասել է նա։
Թրամփը ավելի վաղ ասել էր, որ կցանկանար հանդիպել Պուտինի հետ իր նախագահության առաջին վեց ամիսներին և պատրաստ է նման շփումների։

Президент РФ Владимир Путин готов к встрече с новым американским лидером Дональдом Трампом безо всяких условий. Для организации таких контактов требуются желание и политическая воля со стороны Вашингтона, прокомментировал на брифинге пресс-секретарь российского лидера Дмитрий Песков заявления Трампа о планах встретиться с Путиным.
«Президент Путин неоднократно заявлял о своей открытости к контактам с международными лидерами, в том числе с президентом США и в том числе с Дональдом Трампом, - цитирует ТАСС представителя Кремля. – Никакие условия для этого не требуются. Требуются обоюдное желание и политическая воля вести диалог и решать существующие проблемы посредством диалога».
Трамп ранее заявил, что хотел бы встретиться с Путиным в первые полгода своего президентства и готов к таким контактам.