Ցուկերբերգը խոստովանել է, որ հատուկ ծառայությունները կարող են կարդալ WhatsApp-ի և Signal-ի հաղորդագրությունները
16:44 11/01/2025
Ջո Ռոգանի փոդքաստում Meta-ի ղեկավար Մարկ Ցուկերբերգը խոստովանել է, որ ԿՀՎ-ն կարող է մուտք ունենալ WhatsApp-ի և Signal-ի օգտատերերի նամակագրությանը։
Նրա խոսքով, դա հնարավոր է միայն հատուկ դեպքերում, օրինակ՝ հատուկ ծրագրային ապահովման միջոցով, ինչպիսին Pegasus-ն է, կոտրել կոնկրետ անձի սարքը՝ նրա նամակագրությանը մուտք գործելու համար: Հաղորդագրությունների կոդավորումն այս դեպքում չի օգնում: Միևնույն ժամանակ, ինչպես պնդել է Ցուկերբերգը, Meta չի տեսնում օգտատերերի նամակագրությունը։
Գազետա.ռու-ի հաղորդմամբ, Ցուկերբերգն անդրադարձել է նաև Meta սոցիալական մեդիայի գրաքննության խնդրին, որն առաջացել է մի քանի տարի առաջ ԱՄՆ Դեմոկրատական կուսակցության ճնշման ներքո, որը պնդում էր, որ Դոնալդ Թրամփը հաղթել է 2016 թվականի ընտրություններում լրատվամիջոցներում և սոցիալական ցանցերում տարածված ապատեղեկատվության շնորհիվ։ Բացի այդ, Ցուկերբերգը խոսել է ԱՄՆ իշխանությունների կողմից COVID-19 համաճարակի ժամանակ ճնշումների մասին։
Ցուկերբերգն ասել է, որ իր ընկերությունը վերանայում է, թե ինչպես է գործում և նպատակ ունի նվազեցնել գրաքննությունը: Մասնավորապես, Meta-ն նախատեսում է հեռացնել փաստերի ստուգման ծրագիրը՝ իր հարթակներում խոսքի ազատությունը վերադարձնելու համար։

Цукерберг: в ЦРУ могут читать переписки пользователей WhatsApp и Signal
На подкасте Джо Рогана глава Meta Марк Цукерберг признался, что ЦРУ может получить доступ к перепискам пользователей WhatsApp и Signal. Об этом пишет «Газета.Ru»
По словам миллиардера, такое возможно только в частных случаях, например, при взломе устройства конкретного человека с помощью специального ПО, такого как Pegasus, с целью доступа к его переписке. Шифрование сообщений в этом случае не помогает. При этом, как утверждает Цукерберг, в Meta не видят переписки пользователей.
Также Цукерберг затронул тему цензуры в социальных сетях Meta, которая возникла несколько лет назад под давлением со стороны Демократической партии США, которые утверждали, что Дональд Трамп одержал победу на выборах в 2016 году благодаря дезинформации, распространяемой в СМИ и социальных сетях. Кроме того, Цукерберг рассказал о давлении со стороны властей США в период пандемии COVID-19.
По словам Цукерберга, его компания переосмысливает подход к работе и стремится к снижению уровня цензуры. В частности, Meta планирует отказаться от услуг фактчекеров, чтобы вернуть свободу выражения на свои платформы.