Ավելի հավանական է, որ Հայաստանն անդամակցի Անդրոմեդայի համաստեղությանը, քան ԵՄ անդամ դառնա. Աշոտյան
«Քանիցս ասել եմ, որ ավելի հավանական է, որ Հայաստանն անդամակցի Անդրոմեդայի համաստեղությանը, քան Եվրամիության անդամ դառնա»,- այս մասին դատական նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ի՞նչ կարծիք ունի «Եվրաքվեի» նախաձեռնության վերաբերյալ:
«Կարծում եմ՝ ժամանակն է, որ ԵՄ իրական բարեկամները հայ ժողովրդին ուղիղ ասեն ճիշտը: Հայաստանը, ցավոք կամ բարեբախտասբար, կապ չունի, երբեք չի լինելու ԵՄ կազմում և սա աշխարհաքաղաքական գլոբալ ճշմարտություն է:
Եթե Բրյուսելում, Փարիզում, Բեռլինում պահպանվել են հայ ժողովրդի բարեկամներ, իրենք պարտավոր են ասել՝ ժողովուրդ ջան, շատ ուրախ ենք, որ դուք մեզ սիրում եք, բայց մենք ձեզ հետ երբեք չենք պսակվելու»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով ՌԴ-ի արձագանքին՝ արդյո՞ք դուրս կգա Հայաստանը ԵԱՏՄ-ից, նա ասաց. «Սերժ Սարգսյանի բանակցային ժառանգությունը Նիկոլը մսխեց Արցախի հարցով, հիմա էլ մսխում է Սերժ Սարգսյանի գեոպոլիտիկ ժառանգությունը, մասնավորապես, ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի միջև հարաբերությունների ճիշտ դրված բալանսը, մսխում է Սերժ Սարգսյանի տնտեսական ժառանգությունը։
Միայն 2013 թվականին կնքված գազային պայմանագիրը Հայաստանին այս տարիների ընթացքում առնվազն 8 միլիարդ դոլարի օգուտ է տվել։ Այն կնքվել էր Սերժ Սարգսյանի կողմից, ժամանակին քննադատվեց, իսկ այսօր մեծ օգուտներ է բերել։ Էլ չասեմ, թե ԵԱՏՄ-ի շնորհիվ ինչքան միլիարդների դոլարներ ենք ստանում՝ ֆիզիկական անձանց մակարդակից մինչև պետբյուջեի»:

Армен Ашотян: Армения скорее присоединится к созвездию Андромеды, чем станет членом ЕС
«Я уже неоднократно говорил: Армения скорее присоединится к созвездию Андромеды, чем станет членом ЕС», – сказал в беседе с журналистами после судебного заседания 13 января находящийся под домашним арестом заместитель председателя Республиканской партии Армении (РПА) Армен Ашотян.
Так он прокомментировал то, что правительство Армении на заседании 9 января представило предложения и положительное заключение касательно проекта Закона РА «О начале процесса вступления Республики Армения в ЕС».
«Думаю, пришло время, чтобы реальные друзья ЕС в Армении прямо сказали армянскому народу  правду. Республика Армения, к счастью или к сожалению, неважно, никогда не войдет в состав ЕС. Это геополитическая глобальная истина.
Если в Брюсселе, Париже, Берлине все еще остались друзья армянского народа, то они обязаны сказать: «Народ, мы очень рады, что вы нас любите, но мы никогда с вами не «поженимся»», – сказал Ашотян.
Касаясь реакции России и в ответ на вопрос, выйдет ли Армения из ЕАЭС, Ашотян отметил:
«Никол растратил переговорное наследие Сержа Саргсяна по вопросу Арцаха, а теперь он растрачивает геополитическое наследие Сержа Саргсяна, в частности, правильный баланс в отношениях республики с ЕС и ЕАЭС. Он пускает на ветер экономическое наследие Сержа Саргсяна.
Только подписанный в 2013 году газовый контракт за эти годы принес Армении не менее 8 миллиардов долларов. Его подписал Серж Саргсян, которого в свое время много критиковали, но этот контракт принес Республике Армения огромную пользу. Не говорю уже о том, сколько миллиардов мы получаем благодаря ЕАЭС – от частных лиц до госбюджета».