Ոստիկանության հուժկու պատասխանը մեր օպերացիային. Արսեն Բաբայան
ՆԳՆ ոստիկանությունն այսօր «հուժկու» պատասխան տվեց մեր օպերացիային։ Փաստորեն մի ամբողջ ոստիկանական ստորաբաժանում իր սպեցնազով մեզ օրեր շարունակ հետևեց, ամեն շարժը մեր նկարահանեց և վերջում կարողացավ ստանալ ընդամենը մեկ հատ վարչական տուգանք 7000 դրամ արժեքով։
Երեկ ոստիկանությունն իր այդ օպերացիայից մի տեսանյութի արտահոսք էր արել, որտեղ Արթուր Վանեցյանի մեքենան հոծ գիծ է հատում։
Պարեկներն այսօր այցելեցին «Հայրենիք» կուսակցության գրասենյակ և վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություն կազմեցին։
Այս տուգանքն էլ կազմվել է օրենքի խախտմամբ և մենք հանգիստ կարող ենք այն վիճարկել վարչական դատարանում, սակայն մտածում ենք, որ քրեական ոստիկանության համապատասխան բաժինը վաստակել է այդ 7000 դրամը․․․»։
Հիշեցնենք, որ  Արսեն Բաբայանին հունվարի 10-ին քրեական ոստիկանությունը ձերբակալել էր իր ընկերների հետ՝ ապօրինի զենք պահելու անհիմն կասկածանքով, ապա ազատ արձակել։ Այդ ժամանակ նրանք գտնվել են «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանին սպասարկող ավտոմեքենայում։
«Ունեինք ինֆորմացիա, որ հնարավոր է Արթուր Վանեցյանը ևս ձերբակալվեր, եթե լիներ մեքենայում և դրանով էր պայմանավորված, որ նա մեզ հետ չէր։ Ամեն դեպքում, վստահ ենք, որ ոստիկանության այդ ապօրինի գործողության միակ նպատակն էր անհարմարություններ պատճառել, քաղաքական ընդդիմադիրի նկատմամբ ինչ-որ պրոցեսներ իրականացնել։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել էր իրավապաշտպան Արսեն Բաբայանը։

Арсен Бабаян: Мощный ответ Полиции на нашу операцию
Фактически, целое полицейское подразделение со спецназом на протяжении нескольких дней следило за нами, снимая каждый наш шаг, но единственное, чего смогло добиться, – одного административного штрафа на сумму 7000 драмов.
Накануне Полиция слила видео из этой своей операции, на котором видно, как автомобиль Артура Ванецяна пересекает сплошную разметку.
Сегодня патрульные посетили офис партии «Отечество» (возглавляемой Артуром Ванецяном. – Ред.) и составили протокол об административном правонарушении.
Этот штраф также был выписан с нарушением закона, и мы спокойно можем обжаловать его в административном суде. Однако думаем, что соответствующий отдел уголовной полиции заработал эти 7000 драмов...»
Напомним, Бабаяна 10 января вместе с его друзьями задержала Уголовная полиция по необоснованному подозрению в незаконном хранении оружия, а затем отпустила. Во время задержания они находились в автомобиле, обслуживающем председателя партии «Айреник» («Отечество») Артура Ванецяна.
«У нас была информация, что председателя партии «Айреник» («Отечество») Артура Ванецяна тоже могут задержать, если он будет в машине, и именно по этой причине его с нами не было. В любом случае, мы уверены, что единственной целью этих незаконных действий Полиции было причинение неудобств, осуществление каких-то процессов против политического оппонента», – сказал в комментарии для «Фактинфо» правозащитник Арсен Бабаян.
Затем Бабаян опубликовал видео описанных событий.
«Обещанный фильм о том, как мы вчера «задержали» полицию.
Подробно представляем, как полиция попала в нашу ловушку и как они не смогли контролировать ситуацию» – написал он в описании к видео: