Ավելի վատ բան ասեմ՝ այս առաջարկը կխմբագրվի և տակը կմնա միայն ՀՀ սպառազինության քվոտավորումը, սահմանափակումն ու վերահսկումը
09:43 13/01/2025
«Երբ իշխող ուժի ղեկավարն Ադրբեջանի` ՀՀ-ին ներկայացվող ապառազմականացման պահանջին ի պատասխան, հայտարարում է սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկման,  քվոտավորման, կիրառման սահմանափակումների շուրջ բանակցելու մեխանիզմ ձևավորելու պատրաստակամության մասին, առաջին բանը, որ մտքովս գալիս է` նախորդ տարի Տավուշում հանձնված 4 գյուղերն են»,- գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա նշել է, որ այդ գյուղերի հանձնումից առաջ, Փաշինյանը հայտարարում էր, որ 90-ականների պատերազմի հետևանքով, Տավուշում Ադրբեջանը վերահսկում է 32 հայկական գյուղի տարբեր հատվածներ և իր զիջողականությունը փորձում էր ներկայացնել փոխադարձության սկզբունքով:
«Այսինքն` խորհրդային ժամանակվա քարտեզով, Տավուշում «սահմանազատում» պետք է իրականացվեր, որտեղ զիջումները պետք է փոխադարձ լինեին, իսկ եղավ այն, ինչ գիտեն բոլոր և տարածքներ զիջեց միայն Հայաստանը:
Հիմա այս իրողություններն ու փորձը հաշվի առնելով, կա՞ որևէ խելամիտ մարդ, որ կարծում է, որ Հայաստանի առաջարկը` փոխադարձ վերահսկելու կամ սահմանափակելու սպառազինության հետ կապված հարցերը օրակարգային կամ երկկողմ համաձայնության հիմք կդառնա:
Իհարկե, ոչ:
Ավելի վատ բան ասեմ. սա, ըստ էության, հուշում է, որ մի փուլում այս առաջարկը կխմբագրվի և տակը կմնա միայն ՀՀ սպառազինության քվոտավորումը, սահմանափակումն ու վերահսկումը»,- գրել է Աբրահամյանը։

Чем в итоге обернется для Армении предложение Пашиняна Азербайджану? Комментарий Тиграна Абрамяна
Когда руководитель правящей силы в ответ на предъявляемое Азербайджаном Армении требование о демилитаризации заявляет о готовности формирования механизма переговоров по взаимному контролю над вооружениями, квотам и ограничениям на их применение, первое, что приходит на ум, – сданные в Тавуше в прошлом году 4 села, написал секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
Как он отметил, перед сдачей этих сел Пашинян заявлял, что в результате войны 90-х годов Азербайджан контролирует разные части 32 армянских сел в Тавуше, и пытался представить свою уступку в контексте принципа взаимности.
«Иными словами, по карте советской эпохи, Тавуше должна была быть проведена «делимитация», при которой уступки должны были быть обоюдными. Но произошло то, о чем знают все: территории уступила только Армения.
Теперь, принимая во внимание эти реалии и опыт, есть хоть один здравомыслящий человек, который считает, что предложение Армении – о взаимном контроле над вооружениями или ограничениях на их применение, станет повесткой дня или основой двустороннего соглашения?
Конечно, нет.
Хуже того: это, по сути, подсказывает, что на каком-то этапе это предложение будет отредактировано и под ним останутся только квота, ограничения и контроль над вооружением Республики Армения», – указал Абрамян.