Լավրով. ԱՄՆ-ի հետ Հայաստանի ռազմավարական գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը Երևանի ինքնիշխան որոշումն է
16:01 14/01/2025
ԱՄՆ-ի հետ ռազմավարական գործընկերության համաձայնագրի ստորագրման Հայաստանի որոշումը Երևանի ինքնիշխան որոշումն է, հունվարի 14-ին 2024 թվականին ռուսական դիվանագիտության արդյունքներին նվիրված մամուլի ասուլիսում ասաց ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Երեկ լսեցի, որ Արարատ Միրզոյանը Բլինքենի հետ ստորագրել է ռազմավարական գործընկերության համաձայնագիր։ Բայց սա, կրկին, երկու պետությունների ինքնիշխան որոշումն է»,- ասել է Լավրովը։
«Գլխավորն այն չէ, թե ինչ է նա ստորագրել, ոչ էլ թե ինչպես է դա կոչվում, այլ այն, թե ինչ է բխում դրանից։ Մենք էլ օգտագործել ենք «ռազմավարական գործընկերություն» տերմինաբանությունը արևմտյան երկրների հետ մի շարք պայմանագրերում, սակայն այդ համաձայնագրերը, ռազմավարական գործընկերություն հռչակելով, երբեք չեն պահանջել այս կամ այն մասնակցից գործել երրորդ երկրի դեմ»,- ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը։

Лавров: Решение Армении подписать соглашение о стратегическом партнерстве с США – суверенное решение Еревана
Решение Армении подписать соглашение о стратегическом партнерстве с США является суверенным решением Еревана, заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров 14 января на пресс-конференции по итогам деятельности российской дипломатии в 2024 году.
«Вчера я слышал, [глава МИД Армении] Арарат Мирзоян подписал с [госсекретарем США Энтони] Блинкеном соглашение, договор о стратегическом партнерстве. Но это, опять же, суверенное решение двух государств», – сказал Лавров.
«Главное ведь не то, что он подписал, не то, как оно называется, а то, что из этого вытекает. У нас тоже употреблялась терминология "стратегическое партнерство" в целом ряде договоров с западными странами, но они никогда, эти договоры, провозглашая стратегическое партнерство, не требовали от того или иного участника выступать против третьей страны», – заявил глава МИД России.