Օվերչուկ. Մոսկվան ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթացը սկսելու ՀՀ կառավարության որոշումը դիտարկում է որպես ԵԱՏՄ-ից իր դուրս գալու սկիզբ
14:33 15/01/2025
Մոսկվան Եվրոպական միությանը միանալու գործընթաց սկսելու Երևանի որոշումը դիտարկում է որպես Եվրասիական տնտեսական միությունից (ԵԱՏՄ) Հայաստանի դուրս գալու սկիզբ։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին լրագրողներին հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«Նրանք (Հայաստան-ՏԱՍՍ) ասում են, որ չեն ծրագրում լքել ԵԱՏՄ-ն: Բայց ինչո՞վ է առանձնահատուկ ներկա իրավիճակը։ Երկար ժամանակ է, ինչ քննարկումներ ու խոսակցություններ են եղել Հայաստանի՝ Եվրամիության հետ մերձենալու մասին, սակայն 2025 թվականի հունվարի 9-ին ՀՀ կառավարությունը, աջակցելով ԵՄ անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրինագծին, իրավական առումով նշանակալի քայլ կատարեց։ Սա է այս իրավիճակի առանձնահատկությունը։ Սա Հայաստանի կառավարության որոշումն էր, և մենք այն դիտարկում ենք որպես ԵԱՏՄ-ից Հայաստանի դուրս գալու սկիզբ»,- ասել է նա։
«Հաջորդ քայլերը Հայաստանի կառավարությանն է։ Նրանք կա՛մ հաստատում են, որ նման հարց
Հայաստանի կառավարության օրակարգում չկա, կա՛մ չեն ցանկանում կամ չեն ծրագրում դուրս գալ (ԵԱՏՄ-ից), կա՛մ կգնահատեն, թե որտեղ ավելի լավ կլինի իրենց համար։ Տեսնենք, թե ինչպես կզարգանա իրավիճակը»,- ասել է Օվերչուկը:
«Ցավոք, արդեն անցյալ տարի մենք սկսեցինք տեսնել, որ ԵՄ-ին անդամակցելու քննարկումների ազդեցության տակ ռուսական բիզնեսն ավելի զգուշավոր դարձավ Հայաստանի հետ տնտեսական կապերի հետագա պահպանման և զարգացման հարցում։ Մենք տեսել ենք, որ բիզնես գործունեությունը սկսել է կրճատվել մի շարք ոլորտներում»,- ասել է ՌԴ փոխվարչապետը։

Алексей Оверчук: Москва рассматривает решение правительства Армении о запуске вступления в ЕС как начало выхода из ЕАЭС
Москва рассматривает решение Еревана о запуске процесса вступления в Евросоюз (ЕС) как начало выхода Армении из Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Об этом заявил журналистам вице-премьер РФ Алексей Оверчук, его слова приводит ТАСС.
"Они (Армения - прим. ТАСС) говорят, что не планируют выходить из ЕАЭС. Но в чем особенность ситуации, которая сейчас есть? - заметил зампред кабмина РФ. - Разговоры о том, что Армения сближается с Европейским союзом, шли давно, были дискуссии, но 9 января 2025 года правительство Армении, поддержав законопроект об объявлении запуска процесса вступления в ЕС, совершило юридически значимый шаг. В этом состоит особенность данной ситуации. Это было решение правительства Армении, и мы его рассматриваем как начало выхода Армении из ЕАЭС".
"Дальнейшие шаги за правительством Армении. Они или утверждают, что такого вопроса в повестке у правительства Армении нет, или, что не хотят или не планируют выходить [из ЕАЭС], или, что они будут оценивать, где им будет лучше. Посмотрим, как будет развиваться ситуация", - сказал Оверчук.
"К сожалению, уже в прошлом году мы начали видеть, что под воздействием дискуссий о вступлении в ЕС российский бизнес стал осторожнее относиться к дальнейшему поддержанию и развитию экономических связей с Арменией, - заявил вице-премьер РФ. - Мы видели, что по ряду направлений началось сворачивание деловой активности".