Օվերչուկ. Մոսկվան ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթացը սկսելու ՀՀ կառավարության որոշումը դիտարկում է որպես ԵԱՏՄ-ից իր դուրս գալու սկիզբ
14:33 15/01/2025
Մոսկվան Եվրոպական միությանը միանալու գործընթաց սկսելու Երևանի որոշումը դիտարկում է որպես Եվրասիական տնտեսական միությունից (ԵԱՏՄ) Հայաստանի դուրս գալու սկիզբ։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին լրագրողներին հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«Նրանք (Հայաստան-ՏԱՍՍ) ասում են, որ չեն ծրագրում լքել ԵԱՏՄ-ն: Բայց ինչո՞վ է առանձնահատուկ ներկա իրավիճակը։ Երկար ժամանակ է, ինչ քննարկումներ ու խոսակցություններ են եղել Հայաստանի՝ Եվրամիության հետ մերձենալու մասին, սակայն 2025 թվականի հունվարի 9-ին ՀՀ կառավարությունը, աջակցելով ԵՄ անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրինագծին, իրավական առումով նշանակալի քայլ կատարեց։ Սա է այս իրավիճակի առանձնահատկությունը։ Սա Հայաստանի կառավարության որոշումն էր, և մենք այն դիտարկում ենք որպես ԵԱՏՄ-ից Հայաստանի դուրս գալու սկիզբ»,- ասել է նա։
«Հաջորդ քայլերը Հայաստանի կառավարությանն է։ Նրանք կա՛մ հաստատում են, որ նման հարց
Հայաստանի կառավարության օրակարգում չկա, կա՛մ չեն ցանկանում կամ չեն ծրագրում դուրս գալ (ԵԱՏՄ-ից), կա՛մ կգնահատեն, թե որտեղ ավելի լավ կլինի իրենց համար։ Տեսնենք, թե ինչպես կզարգանա իրավիճակը»,- ասել է Օվերչուկը:
«Ցավոք, արդեն անցյալ տարի մենք սկսեցինք տեսնել, որ ԵՄ-ին անդամակցելու քննարկումների ազդեցության տակ ռուսական բիզնեսն ավելի զգուշավոր դարձավ Հայաստանի հետ տնտեսական կապերի հետագա պահպանման և զարգացման հարցում։ Մենք տեսել ենք, որ բիզնես գործունեությունը սկսել է կրճատվել մի շարք ոլորտներում»,- ասել է ՌԴ փոխվարչապետը։

Moscow considers Yerevan’s decision to launch the process of the EU (European Union) entry as a start of Armenia’s withdrawal from the Eurasian Economic Union (EAEU), Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk told reporters on Wednesday, according to TASS.
"They [Armenia] say that they do not plan to withdraw from EAEU. But what is the specificity of the situation?" he said. "The fact that Armenia is getting closer to the European Union has long been discussed, but on January 9, 2025, the government of Armenia took a legally meaningful step as it supported the bill announcing the launch of the process of the EU entry. This is the peculiarity of the situation. It was a decision by the Armenian government, and we consider it as a start of Armenia’s withdrawal from EAEU," Overchuk explained.
"It rests with the Armenian government to take further steps. They argue either that there is no such an issue on the Armenian government’s agenda, or that they do not want or plan to withdraw [from EAEU], or that they will revise where it will be better for them. Let’s see how the situation will unfold," he added.