Փաշինյան. Հայաստանի կողմից վարվող բալանսավորված և բալանսավորման արտաքին քաղաքականությունը հասնում է իր առաջնային հանգրվանին
12:30 15/01/2025
«Հայաստանի Հանրապետության կողմից վարվող բալանսավորված և բալանսավորման արտաքին քաղաքականությունը հասնում է իր առաջնային հանգրվանին»,-գրել է Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ մեր հարաբերություններն առարկայական են առավել քան երբևէ: Այդ հարաբերությունները հիմնված են բնական շահերի վրա, ինչը փոխգործակցության ամենահուսալի բազան է և հարաբերությունների կայունության երաշխիք:
Վրաստանի հետ մեր հարաբերությունները գտնվում են ռազմավարական գործընկերության ուղեծրում՝ բացելով զարգացման նոր հեռանկարներ և պոտենցիալ:
Թուրքիայի հետ ըմբռնման տեսանելի բազա է ձևավորված:
Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում առկա բոլոր հարցերին Հայաստանի Հանրապետությունն առաջարկել է կառուցողական լուծումներ: Ոչ թե առաջարկներ է արել, այլ լուծումներ է առաջարկել: Այս համատեքստում տարածաշրջանում էսկալացիաներ հրահրելու բոլոր ջանքերը զուրկ են լեգիտիմությունից և հիմքից, ինչը նշանակում է, որ տարածաշրջանը էսկալացնել չի հաջողվի:
Ռուսաստանի Դաշնության հետ մեր հարաբերությունները պրակտիկ են առավել քան երբևէ, առանցքում ունենալով կոնկրետ հարցեր՝ առանց էմոցիոնալ փաթեթավորման: Մենք նպատակաուղղված ենք այս հարաբերությունները զարգացնել` փոխշահավետ համագործակցության և ինքնիշխանության հիման վրա:
Ֆրանսիայի հետ մեր բարեկամությունը ամրապնդվել է և զարգացել:
Եվրամիության հետ հարաբերությունները սերտ են առավել քան երբևէ, ինչն արձանագրվում է նաև Բրյուսելում:
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ մեկնարկում է ռազմավարական գործընկերություն:
Հնդկաստանի հետ մեր հարաբերությունները նոր կշիռ և իմաստ են ձեռքբերել:
Չինաստանի հետ մեր հարաբերությունները զարգանում են և խորանում:
Մերձավոր Արևելքում գործընկերության նոր հնարավորություններ են ստեղծվել:
Այս դիրքավորումը Հայաստանի անկախության, ինքնիշխանության և պետականության հարատևության օրակարգը հաջողությամբ սպասարկելու ամուր նախադրյալներ է ստեղծում, ինչը կիրագործվի բալանսավորման և բալանսավորված արտաքին քաղաքականության առաջիկա փուլերում»։

Никол Пашинян: Проводимая Ереваном сбалансированная и уравновешивающая внешняя политика достигает своего первичного рубежа
12:44 15/01/2025
Проводимая Республикой Армения сбалансированная и уравновешивающая внешняя политика достигает своего первичного рубежа, написал на своей странице в соцсети Никол Пашинян.
«Наши отношения с Исламской Республикой Иран как никогда предметны. Эти отношения основаны на естественных интересах, что является самой надежной базой для взаимодействия и гарантией стабильности отношений.
Наши отношения с Грузией находятся в орбите стратегического партнерства, открывая новые перспективы и потенциал для развития.
С Турцией сформирована видимая база взаимопонимания.
По всем существующим в отношениях с Азербайджаном вопросам Республика Армения предложила конструктивные решения. Представила не предложения, а предложила решения. В данном контексте все усилия по провоцированию эскалации в регионе лишены легитимности и оснований, а это означает, что эскалировать регион не удастся.
Наши отношения с Российской Федерацией как никогда практичны, в их основе – конкретные вопросы без эмоциональной упаковки. Мы стремимся развивать эти отношения на основе взаимовыгодного сотрудничества и суверенитета.
Дружба Армении с Францией укрепилась и развилась.
Отношения с Европейским союзом сейчас теснее, чем когда-либо, что также фиксируется в Брюсселе.
Запускается стратегическое партнерство с Соединенными Штатами Америки.
Наши отношения с Индией приобрели новый вес и значение.
Наши отношения с Китаем развиваются и углубляются.
На Ближнем Востоке открылись новые возможности для партнерства», – отметил Пашинян.
«Такое позиционирование создает прочные предпосылки для успешного служения повестке независимости, суверенитета и незыблемости государственности Армении, что будет реализовано на предстоящих этапах сбалансированной и уравновешивающей  внешней политики», – резюмировал он.