Ղազախստանը հրաժարվել է մեկնաբանել AZAL-ի գործով ոչ պաշտոնական հրապարակումները
«Մինչև AZAL ինքնաթիռի կործանման վերաբերյալ նախնական զեկույցի հրապարակումը, Ղազախստանի տրանսպորտի նախարարության հանձնաժողովը չի մեկնաբանի համացանցից ստացված տվյալները, որոնք պաշտոնական աղբյուր չունեն»,-«ՌԻԱ նովոստի»-ն գրում է, որ այդ մասին հայտնում է հանրապետության տրանսպորտի նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Չորեքշաբթի օրը համացանցում է հայտնվել «Ադրբեջանական ավիաուղիներ»-ի Ակտաուում կործանված ինքնաթիռի սև արկղերի ենթադրյալ սղագրությունը։
«Ղազախստանի Հանրապետության տրանսպորտի նախարարության օդային վթարը հետաքննող հանձնաժողովը շարունակում է աշխատանքները միջադեպի պատճառները պարզելու ուղղությամբ։ Մինչև նախնական զեկույցի հրապարակումը հանձնաժողովը չի մեկնաբանի համացանցից ստացված տվյալները, որոնք չունեն պաշտոնական աղբյուր»,- ասված է հաղորդագրությունում։
Նախարարությունը հիշեցրել է, որ հանձնաժողովը կհրապարակի նախնական զեկույց՝ Ղազախստանի օրենսդրության պահանջներին և ԻԿԱՕ-ի Հավելված 13-ի պահանջներին համապատասխան:

Минтранс Казахстана отказался комментировать неофициальные данные по делу AZAL
До публикации предварительного отчёта об авиакатастрофе самолета AZAL комиссия министерства транспорта Казахстана не будет комментировать данные из интернета, не имеющие официального источника, сообщает в четверг пресс-служба минтранса республики.
Как передает РИА Новости, в среду в интернете появилась якобы расшифровка черных ящиков с потерпевшего катастрофу в Актау самолёта азербайджанских авиалиний.
"Комиссия по расследованию авиапроисшествия министерства транспорта РК продолжает работу для установления причин произошедшего. До публикации предварительного отчета комиссия не будет комментировать данные из интернета, не имеющие какого-либо официального источника", - говорится в сообщении.
В министерстве напомнили, что комиссия опубликует предварительный отчет в соответствии с требованиями законодательства Казахстана и требованиями приложения 13 ИКАО.
Летевший из Баку в Грозный самолёт Embraer 190 компании Azerbaijan Airlines (AZAL) потерпел крушение утром 25 декабря 2024 года недалеко от города Актау на западе Казахстана. На борту, по данным авиакомпании, находились 62 пассажира и пять членов экипажа. По данным казахстанского МЧС, выжили 29 человек. По информации посольства РФ, в их числе девять россиян. Всего на борту, согласно спискам, находились 16 российских граждан.