Հույս, վստահություն ունենանք, որ նման բան չի կարող լինել. Արցախի ՄԻՊ-ը՝ Բաքվի կողմից ՀՀ-ին արված առաջարկի մասին
12:08 17/01/2025
«Մեր բոլոր ջանքերը ուղղված են նրան, որ Բաքվում ապօրինաբար պահվող  մեր հայրենակիցները, նրանց նկատմամբ իրականացվող  խոշտանգումներն օր առաջ դադարեցվեն, անձինք կարողանան վերադառնալ իրեց տները»,- լրագրողներին ասաց Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը, ով ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի մոտ մասնակցում է հայ գերիների ազատ արձակման պահանջով արցախյան մի խումբ կազմակերպությունների նախաձեռնությամբ կազմակերպված  ակցիային։
Ըստ նրա, ակցիաները շատերի մոտ թերահավատություն են առաջացնում, որ դրանով որևէ արդյունք չեն կարող արձանագրել. «Ուզում եմ հետևյալն ասել. առնվազն անգործությունից ավելի լավ է շարունակել պայքարը,  և հայաստանյան իշխանությունների, և միազգային կառույցների, այդ թվում ՄԱԿ ուշադրությունը հրավիրել այս կարևոր,  բացարձակ հումանիտար բնույթ ունեցող հարցի վրա, հնարավորինս միջազգային ճնշում գեներացնելով՝ հասնել մեր հայրենակիցների ազատ արձակմանն ու հայրենադարձությանը»։
Անդրադառնալով Բաքվի բանտում ապօրինի պահվող ԱՀ նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի նախօրեին հղած նամակին, Գեղամ Ստեփանյանն ասաց. «Ռուբեն Վարդանյանի ուղերձը Բավքի բանտից ևս մեկ անգամ հաստատեց կամ բացահայտեց այն ողջ ճշմարտությունը, որի մասին այս ողջ ժամանակահատվածում իրավապաշտպան համայնքը խոսում էր։ Այն, որ  սա որևէ ձևով չի կարող համարվել իրավական գործընթաց, այս գործընթացի ընթացքում  պահպանված չեն մարդու ամենատարրական իրավունքների պաշտպանությունը, մարդիկ խոշտանգվում են Բաքվի բանտերում։
Ինչ վերաբերում է միջազգային հանրությանը, ապա ոչինչ չի անելու, մինչև որ հստակ պահանջներ, ձևակերպված թե Հայաստանի իշխանությունների կողմից, թե Սփյուռքում մեր հայրենակիցներից կողմից չներկայացվեն։ Միայն դրանից հետո է հնարավոր աճի Ադրբեջանի նկատմամբ միջազգային ճնշումը»։
Նա նշեց, որ թեև Հայաստանի իշխանությունները հայտարարում են՝ բանակցային գործընթացներում մշտապես  անդրադառնում են այդ հարցին, բայց առնվազն այդ ջանքերը տեսանելի չեն. «Իմ տպավորությունն այնպիսին է, որ առնվազն քաղաքական մակարդակում առավել մեծ ջանքերի անհրաժեշտություն կա։ Ինչ վերաբերում է  իրավականին, այո, գործընթացներ կան»։
Անդրադառնալով Բաքվի դատախազության հայաստանյան իշխանություններին արած համագործակցության կոչին՝ նա ասաց. «Բավքի կողմից վարվող ապօրինի քաղաքականության հերթական դրսևորումն է։ Աբսուրդ եմ գնահատում առհասարակ։   Հույս, ինչ-որ առումով նաև վստահություն ունենանք, որ նման բան չի կարող լինել»։

Гегам Степанян – о предложении Баку: Будем надеяться, что подобного произойти не может
«Все наши усилия направлены на то, чтобы учиняемые пытки в отношении наших незаконно удерживаемых в Баку соотечественников прекратились как можно скорее, чтобы они смогли вернуться в свои дома», – заявил в беседе с журналистами омбудсмен Республики Арцах (НКР) Гегам Степанян в ходе проходящей у представительства ООН в Ереване акции с требованием освобождения удерживаемых в заложниках в Азербайджане армян.
По его словам, подобного рода акции вызывают скепсис у многих, они считают, что эти действия не возымеют каких-либо результатов.
«Я хочу сказать следующее: это лучше, чем бездействие, мы должны продолжать борьбу и постоянно привлекать внимание международных организаций и властей Армении к этому важному вопросу, который носит абсолютно гуманитарный характер, генерировать максимальное международное давление, чтобы добиться освобождения и возращения на Родину наших соотечественников», – заявил он.
Коснувшись распространенного 16 января обращения незаконно содержащегося под стражей в Азербайджане бывшего госминистра Республики Арцах Рубена Варданяна (передано через его семью во время звонка), Гегам Степанян указал:
«Послание Рубена Варданяна из тюрьмы Баку еще раз подтвердило или раскрыло всю правду, о которой все это время говорило правозащитное сообщество. Происходящее в Баку ни в коем случае нельзя считать правовым процессом, в ходе этого процесса не защищаются самые элементарные права человека, в бакинских тюрьмах людей подвергают пыткам.
Что касается международного сообщества, то ничего не будет сделано до тех пор, пока не будут предъявлены четкие требования, сформулированные как властями Армении, так и нашими соотечественниками в Диаспоре. Только после этого можно добиться усиления международного давления на Азербайджан».
Он отметил, что хотя власти Армении заявляют, что постоянно поднимают этот вопрос в рамках переговорного процесса, но этих усилий не видно. «На мой взгляд, как минимум на политическом уровне необходимы большие усилия. Что касается правовой сферы, то здесь процессы есть».
Коснулся Степанян и распространенного 17 декабря Генпрокуратурой Азербайджана заявления.
Напомним, Генпрокуратура Азербайджана пригласила госорганы Армении к «сотрудничеству» по делу против представителей военно-политического руководства Арцаха: «Руководствуясь серьезными основаниями о нахождении на территории Республики Армения многих лиц, подозреваемых по упомянутым в связи с этим следственным делом эпизодам, а также свидетелей, Генеральная прокуратура Азербайджанской Республики приглашает к сотрудничеству соответствующие органы Республики Армения».
«Это очередное проявление незаконной политики, проводимой Баку. Я вообще считаю это абсурдом. Надеюсь, что ничего такого быть не может», – сказал Степанян.