HRW. Հայաստանում քաղաքական գործիչները շարունակում են հայցեր ներկայացնել լրագրողների և լրատվամիջոցների դեմ
Human Rights Watch իրավապաշտպան կազմակերպությունն ահազանգում է՝ Հայաստանում քաղաքական գործիչներն ու մասնավոր բիզեսը շարունակում են զրպարտության վերաբերյալ հայցեր ներկայացնել ԶԼՄ-ների ու կրագրողների դեմ։
«Քաղաքական գործիչները և մասնավոր բիզնեսները շարունակել են զրպարտության գործեր հարուցել լրագրողների և լրատվամիջոցների դեմ՝ նրանց ներքաշելով երկարատև իրավական պայքարի մեջ և սպառնալով ծանր ֆինանսական տույժերով: Լրատվամիջոցների շահերի պաշտպանության տեղական խումբը հաղորդել է, որ հունվարից հունիս ընկած ժամանակահատվածում լրատվամիջոցների դեմ զրպարտության 29 նոր հայց է ներկայացցել»,-նշում է իրավապաշտպան կազմակերպությունը։
Նշվում է, որ նախորդ տարվա առաջին վեց ամիսների ընթացքում Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեն (ԽԱՊԿ) փաստագրել է բողոքի ակցիաների ժամանակ ոստիկանության և մասնավոր անձանց կողմից 23 լրագրողների և օպերատորների նկատմամբ ֆիզիկական բռնության 14 դեպք, ինչպես նաև այլ տեսակի ճնշումների 43 դեպք։

HRW: В Армении политические деятели продолжают подавать иски против СМИ и журналистов
Международная правозащитная организация Human Rights Watch (HRW) опубликовала 16 января годовой отчет о ситуации с правами человека в мире в 2024 году.
В части, касающейся Армении, отмечается, что политики и частные компании продолжали возбуждать дела о клевете против журналистов и СМИ, втягивая их в длительные судебные тяжбы и угрожая крупными финансовыми штрафами.
«Местная группа по защите прав СМИ сообщила, что с января по июнь СМИ столкнулись с 29 новыми исками о клевете», – указывает организация.
Отмечается, что за первые шесть месяцев 2024 года армянская организация «Комитет по защите свободы слова» (CPFE) задокументировала 14 случаев физического насилия в отношении 23 журналистов и операторов со стороны полиции и частных лиц во время протестов, а также 43 случая других видов давления.