HRW. Ադրբեջանը նշանակալից քայլեր չի ձեռնարկել՝ ապահովելու էթնիկ հայերի անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղ
17:38 17/01/2025
Հունվարի 16-ին Human Rights Watch (HRW) միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը հրապարակել է 2024 թվականին աշխարհում մարդու իրավունքների վիճակի վերաբերյալ իր տարեկան զեկույցը։
Ադրբեջանին վերաբերող մասում նշվում է, որ կառավարությունը «ուժեղացրել է ճնշումները քննադատների դեմ նույնիսկ 2024 թվականի նոյեմբերին ՄԱԿ-ի կլիմայի COP29 կոնֆերանսի շրջանում»։
«Համաժողովին նախորդող ամիսների ընթացքում իշխանությունները ձերբակալեցին տասնյակ մարդկանց, այդ թվում՝ լրագրողների, իրավապաշտպանների և ակտիվիստների՝ քաղաքական դրդապատճառներով: Իշխանությունները շարունակեցին ոտնահարել խոսքի և հավաքների ազատությունը, կաթվածահար անել քաղաքացիական հասարակությունը։ Շարունակվել են նաև կալանավայրերում խոշտանգումները և դաժան վերաբերմունքը»,- ասվում է զեկույցում։
Փետրվարին և սեպտեմբերին կայացած արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունները չեն համապատասխանել  ազատ և արդար ընտրություններին չափանիշներին: Ըստ Human Rights Watch-ի, միջազգային դիտորդները նշել են «քննադատական ձայների ճնշումը» և ընտրություններն անվանել «ոչ մրցակցային»։
Նշվում է, որ հունվարին  Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովը չի վավերացրել ադրբեջանական պատվիրակության լիազորությունները` կառավարության կողմից Եվրոպայի խորհրդի  հանդեպ «հիմնարար պարտավորությունների» խախտման պատճառով:
«Ադրբեջանն ու Հայաստանը շարունակել են բանակցությունները խաղաղ համաձայնագրի շուրջ, մինչդեռ սահմանային լարվածությունը երբեմն վերաճում է բախումների։ Չնայած հայտարարված պարտավորություններին, Ադրբեջանը նշանակալից քայլեր չի ձեռնարկել՝ ապահովելու 2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղից փախած էթնիկ հայերի անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի իրավունքը կամ վերականգնելու նրանց սեփականության իրավունքները»,- գրում է Human Rights Watch-ը։

HRW: Азербайджан не предпринял значимых шагов для обеспечения права на безопасное и достойное возвращение этнических армян в Нагорный Карабах
Международная правозащитная организация Human Rights Watch (HRW) опубликовала 16 января годовой отчет о ситуации с правами человека в мире в 2024 году.
В части, касающейся Азербайджана, отмечается, что правительство «усилило репрессии против критиков даже в период Конференции ООН по климату COP29 в ноябре 2024 года.
«За несколько месяцев до конференции власти арестовали десятки людей, включая журналистов, правозащитников и активистов, по политически мотивированным обвинениям. Власти продолжали нарушать свободу слова, собраний и парализовали гражданское общество. Пытки и жестокое обращение в местах лишения свободы также продолжались», - говорится в отчете.
Внеочередные президентские и парламентские выборы в феврале и сентябре не соответствовали стандартам свободного и честного голосования. Международные наблюдатели отмечали «подавление критических голосов» и назвали выборы «лишенными конкуренции», указывает Human Rights Watch.
Отмечается, что в январе Парламентская ассамблея Совета Европы не ратифицировала полномочия азербайджанской делегации из-за нарушения правительством «основных обязательств» перед Советом Европы.
«Азербайджан и Армения продолжили переговоры по мирному соглашению, при этом сохраняющаяся пограничная напряженность время от времени перерастала в столкновения. Несмотря на заявленные обязательства, Азербайджан не предпринял значимых шагов для обеспечения права на безопасное и достойное возвращение этнических армян, бежавших из Нагорного Карабаха в сентябре 2023 года, или для восстановления их имущественных прав», – пишет Human Rights Watch.