Այլևս ապացուցված փաստ է, որ Հայաստանում գործում է թուրքական գրաքննություն. Վարուժան Գեղամյան
2021 թ. սեպտեմբերին, կապիտուլյանտների կողմից թուրքերին նվիրված Գորիս-Կապան ճանապարհին ադրբեջանցի ահաբեկիչը հայ երեխաների ավտոբուսը զենքով կանգնացրել էր ու սպառնալով վերջիններիս՝ ավտոբուսի վրայից քերել էր Արցախի դրոշն ու զինանշանը։
Այսօր՝ 2025 հունվարին ՀՀ դ-ֆակտո իշխանությունների կողմից Հայաստանի խորհրդարանում պոկվեց Արցախի ու Հայաստանի հանրապետությունների միասնական քարտեզը։ Փաստացի, Հայաստանի տարածքում արգելված է մեր երկրի քարտեզ կպցնել։ Ուրեմն այլևս ապացուցված փաստ է, որ Հայաստանում գործում է թուրքական գրաքննություն (ցենզուրա)։
Եթե դիմադրություն ցույց չտրվի այս ամենին, շուտով այս թուրքական գրաքննությունը տարածվելու է մեր կյանքի բոլոր ոլորտների վրա ու ոչ միայն քարտեզի տեսքով։ Վառ վկայությունը «Արցախ» բառն արտասանելու համար դե-ֆակտո վարչապետի խոսնակի ներողություն խնդրելը։
Էս ամենը քաջածանոթ է մեզ՝ մասնագետներիս։ 19-րդ դարում, օրինակ, օսմանյան սուլթան Աբդուլ Համիդ 2-րդի հրամանով արգելված էր «Հայաստան» բառի արտասանումը։
Ենթադրում եմ, որ սուլթանը հոգին փառավորվում է այս ամենի նորօրյա դրսևորումները տեսնելով։ Եթե չդիմադրենք, նոր առիթներ էլ կունենա»։

Варужан Гегамян: Впредь уже доказанный факт, что в Армении действует турецкая цензура
В сентябре 2021 года на подаренной капитулянтами туркам дороге Горис-Капан вооруженный азербайджанский террорист остановил автобус с армянскими детьми и, угрожая им, ножом соскреб с корпуса автобуса флаг и герб Арцаха.
Сегодня, в январе 2025 года, де-факто властями РА в парламенте Армении была сорвана единая карта Республики Арцах и Республики Армения. Фактически, на территории Армении запрещено прикреплять карту нашей страны. Посему впредь уже доказанный факт, что в Армении действует турецкая цензура.
Если всему этому не будет оказано сопротивления, то вскоре эта турецкая цензура распространится на все сферы нашей жизни и не только в виде карты. Ярким свидетельством являются извинения пресс-секретаря де-факто премьер-министра за произнесение слова «Арцах».
Все это нам, специалистам, хорошо известно. В XIX веке, например, произношение слова «Армения» было запрещено по приказу османского султана Абдул-Хамида II.
Полагаю, что душа султана ликует, видя современные проявления всего этого. Если мы не будем сопротивляться, для этого появятся новые поводы».