ԱԺ նիստը մեկնարկեց մեկ րոպե լռությամբ՝ ի հիշատակ պատգամավոր Մհեր Սահակյանի
Ազգային ժողովի հերթական նստաշրջանը մեկնարկեց ՀՀ օրհներգով՝ երգչախմբի կատարմամբ։ Օրհներգը հնչեց փոփոխված տարբերակով։
Այնուհետև ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ասաց. «Տարին սկսվեց վատ լուրով, մեր գործըներ Մհեր Սահակյանի հիշատակը հարգենք՝ մեկ րոպե լռությամբ»։
Հիշեցնենք, որ Մհեր Սահակյանը մահացել է օրեր առաջ՝ ավտովթարից։
Նիստի մեկնարկին նաև պատգամավորական երդում տվեց ՔՊ խմբակցության նոր անդամ Ջուլիետա Ազարյանը։ Նա փոխարինում է լիազորությունները վաղաժամկետ դադարեցված պատգամավոր Դավիթ Առուշանյանին։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր  Գեղամ Մանուկյանն ասաց, որ Հայաստանում գործում է  ՀՀ օրհներգի մասին օրենքը, որը պարտավոր են հարգել. «Որևէ մեկն իր ճաժակի սիրույն չի կարող Հայաստանի որևէ օրենք խախտել։ Այսօր Ազգային ժողովոի դահլիճում արդեն երկրորդ անգամ այդ օրենքը խախտվեց»։
Հիշեցնենք, որ ԱԺ-ն դեռ չի ընդունել «Հայաստանի Հանրապետության օրհներգի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին  նախագիծը, որով ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, ՔՊ-ական պատգամավորներ Սիսակ Գաբրիելյանն ու Թագուհի Ղազարյանն առաջարկում են ՀՀ պետական օրհներգի տեքստում խմբագրություններ կատարել՝ փոփոխելով քառատողերի տեղերը։

Заседание парламента Армении началось с исполнения неутвержденного гимна РА
20 января девятая сессия Национального Собрания Армении восьмого созыва началась с исполнения новой редакции Государственного гимна РА. Для его исполнения в зал заседаний была приглашена хоровая капелла.
Затем по предложению председателя НС Алена Симоняна депутаты почтили минутой молчания память депутата от фракции «Армения» Мгера Саакяна, на днях трагически погибшего в автокатастрофе.
А.Симонян сообщил, что ЦИК представила протокол № 23, согласно которому мандат предоставляется очередному кандидату из первой части избирательного списка партии «Гражданский договор» Джульетте Азарян.
Дж.Азарян сменит в НС Д.Арушаняна, назначенного губернатором Ширакской области РА.
На заседании парламента депутат Дж.Азарян, в соответствии с конституционным законом «Регламент Национального Собрания», была приведена к присяге.
Между тем, депутат НС от фракции «Армения» Гегам Манукян обратил внимание на то, что в Армении действует закон «О гимне Республики Армения», который обязаны уважать все. «Никто не вправе нарушать закон РА по своим предпочтениям. Сегодня в зале НС РА уже второй раз этот закон был нарушен», – отметил депутат.
Напомним, НС РА пока не приняло проект поправок в Закон РА «О гимне Республики Армения», которым спикер НС Ален Симонян, депутаты от фракции партии власти «Гражданский договор» Сисак Габриелян и Тагуи Казарян предлагают отредактировать текст гимна РА, чтобы он не заканчивался следующим четверостишием: