Սա խելագարություն չէ, այլ նույնիսկ` ավելին. Հրատապ գրություններ եմ ուղարկել իմ միջազգային գործընկերներին.  Թ. Թովմասյան
09:50 20/01/2025
Սա խելագարություն չէ, այլ նույնիսկ` ավելին. Հրատապ գրություններ եմ ուղարկել իմ միջազգային գործընկերներին. Թ. Թովմասյան
ԱԺ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը հրատապ գրություններ է ուղարկել իր միջազգային գործընկերներին և մի շարք միջազգային կազմակերպությունների:
«Նրանց ուշադրությունն եմ հրավիրել սույն թվականի հոկտեմբերի 17-ին Բաքվում տեղի ունեցած հայ ռազմաքաղաքական ղեկավարների դատավարությանը և ողջ այդ իրավական գործընթացի վրա:
Բաքվում դատապարտվում, նվաստացվում և խոշտանգվում են էթնիկ հայերը՝ մեր հայրենակիցները, ովքեր պատերազմի օրերին մինչև վերջին պահը մնացել էին Արցախում:
Դատավարությունն ընթացել է Բաքվի զինվորական դատարանում և 15 հայերի՝ Արկադի Ղուկասյան, Արայիկ Հարությունյան, Բակո Սահակյան, Դավիթ Իշխանյան, Դավիթ Բաբայան, Լևոն Մնացականյան, Դավիթ Մանուկյան, Գարիկ Մարտիրոսյան, Մելիքսեթ Փաշայան, Դավիթ Ալավերդյան, Գուրգեն Ստեփանյան, Լևոն Բալայան, Մադաթ Բաբայան, Վասիլի Բեգլարյան, Էրիկ Ղազարյան, մեղադրանք է առաջադրվել 2,548 դրվագով։ Սա խելագարություն չէ, այլ նույնիսկ` ավելին:
Իմ միջազգային գործընկերներին ներկայացրել եմ իրավիճակը և ահազանգել.
.Դատավարությանն ընդառաջ քաղբանտարկյալ, Արցախի պետնախարար  Ռուբեն Վարդանյանը հայտարարել էր ,որ իր փաստաբանին և թարգմանչին ստիպել են ստորագրել փաստաթղթեր հետին թվով, այդ թվում՝ չկայացած հարցաքննությունների կեղծ արձանագրություններ: Իրեն հնարավորություն չեն տվել ծանոթանալ գործին իրեն հասկանալի լեզվով, խոշտանգել են իրեն, արգելել ջուր խմել, զուգարանի թղթից օգտվել և այլ անմարդկային գործողություններ: Եվ նա առաջին մարդը չէ,որ Ադրբեջանում բանտային պայմաններից դժգոհում է:
.Բաքվում պահվող Ռուբեն Վարդանյանի հայտարարությունը փաստաբանական պաշտպանությանը և հարցաքննությունների կեղծ արձանագրություններին վերաբերող խնդիրների մասին լուրջ խախտում է, որը հակասում է արդար դատավարության իրավունքի հիմնարար սկզբունքներին:
.Ուզում եմ ընդգծել,որ Ադրբեջանը խախտելով Ժնևի կոնվենցիան, պատերազմից հետո հրաժարվում է վերադարձնել հայ գերիներին: Արցախի նախկին ղեկավարության և այլ անձանց մեղադրանքները կրում են ակնհայտ քաղաքական բնույթ: «Ահաբեկչություն» և «ապօրինի զինված խմբավորում կազմավորել» մեղադրանքները ծառայում են միայն քաղաքական շահերին՝ խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը։
Հաշվի առնելով վերոնշյալը խնդրել եմ իմ միջազգային գործընկերներին.
Իրենց մանդտի շրջանակներում ջանքեր գործադրել՝ հասնելու այն բանին, որ միջազգային անկախ դիտորդներ ներգրավվեն այդ դատավարություններում,
.Դրանք ընթանան դռնբաց և լուսաբանվեն,
.Կոչ անել Ադրբեջանի իշխանություններին դադարեցնել հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ խոշտանգումները,
.Կատարելով միջզգային պարտավորությունները պահանջել անհապաղ  վերադարձնել նրանց հայրենիք»։

Non-partisan MP Taguhi Tovmasyan has urged the international community to advocate for the open trial of Artsakh leaders in Azerbaijan and secure the release of Armenian prisoners. Her full statement is provided below.
"I have sent urgent letters to my international partners and several international organizations, drawing their attention to the trial of Armenian political and military leaders held in Baku on October 17 of this year, as well as the entirety of this legal process.
In Baku, ethnic Armenians—our compatriots—who remained in Artsakh until the last moment during the days of war are being condemned, humiliated, and tortured.
The trial was conducted at the Military Court of Baku, where 15 Armenians—Arkadi Ghukasyan, Arayik Harutyunyan, Bako Sahakyan, Davit Ishkhanyan, Davit Babayan, Levon Mnatsakanyan, Davit Manukyan, Garik Martirosyan, Melikset Pashayan, Davit Alaverdyan, Gurgen Stepanyan, Levon Balayan, Madat Babayan, Vasil Beglaryan, and Erik Ghazaryan—were charged with 2,548 counts. This is beyond madness; it is an outright atrocity.
I have presented the situation to my international partners and raised the alarm:
• Ahead of the trial, political prisoner and State Minister of Artsakh Ruben Vardanyan stated that his lawyer and interpreter were forced to sign backdated documents, including falsified interrogation records for interrogations that never took place. He was not allowed access to the case materials in a language he could understand, was subjected to torture, denied water, and forbidden from using toilet paper, among other inhumane actions. He is not the first individual to complain about the appalling conditions of imprisonment in Azerbaijan.
• Ruben Vardanyan’s statement regarding issues with legal defense and falsified interrogation records is a grave violation that contradicts the fundamental principles of the right to a fair trial.
• I must emphasize that Azerbaijan, in violation of the Geneva Conventions, has refused to return Armenian prisoners of war after the conflict. The charges against the former leadership of Artsakh and other individuals are evidently political. Allegations of “terrorism” and “forming illegal armed groups” are politically motivated and violate norms of international humanitarian law.
In light of the above, I have asked my international partners to:
• Use their mandates to ensure that independent international observers are involved in these trials.v
• Advocate for the trials to be held transparently, in open court, and covered by the media.
• Call on the Azerbaijani authorities to cease the torture of Armenian prisoners of war and civilians
• Demand that Azerbaijan fulfills its international obligations and ensures the immediate repatriation of all Armenian captives."