Մենք ԵԱՏՄ-ն լքելու որևիցե միտում չունենք. Ալեն Սիմոնյան
«Այդ գործընթացը Հայաստանի ժողովրդի կամքն է, և մենք այդ  կամքը քննարկելու, քվեարկելու, որոշում ենք կայացնելու Ազգային ժողովում, դրանից հետո պարզ կլինի»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ պատասխանելով  հարցին՝ Եվրամիությանն անդամակցելու մասին գործընթացի մեկնարկով հնարավո՞ր է այսօր Մոսկվան Հայաստանին ընտրության առաջ կանգնեցնի։
Նա չի կարծում, որ ռուսական կողմը պետք է այդքան մեծ մտահոգություններ ունենա դրա հետ կապված. «Չեմ կարծում, որ որևիցե ձևով համատեղելը համագործակցության կարող է խնդրիր հանդիսանալ: Եթե իրենց համար դա խնդիր է, չկա նման խնդիր, որ հայկական և ռուսական կողմը չեն կարող իրար հետ քննարկել:
Կարող ենք քննարկել ու լուծում գտնել, բայց տեսեք՝ Հայաստանն ինքնիշխան պետություն է, և Հայաստանը ինքն է որոշում, թե ինչ օրենք ընդունի, ինչն է բխում իր շահերից, ինչը՝ չէ»։
Հարցին՝ Հայաստանը մնալո՞ւ է ԵԱՏՄ-ում, նա ասաց. «ԵԱՏՄ-ն Հայաստանին տնտեսական առումով ձեռնտու կառույց է, և մենք որևիցե միտում չունենք ԵԱՏՄ-ն լքելու, ուզում ենք շարունակել»:

Армения не собирается выходить из ЕАЭС – Ален Симонян
«Процесс вступления Армении в ЕС является волей народа Армении, и мы обсудим эту волю в Национальном Собрании РА, примем решение, после чего станет ясно», – заявил сегодня, 21 января, в беседе с журналистами в Национальном Собрании Армении спикер парламента Ален Симонян, коснувшись заявлений о том, что Армения должна сделать выбор между ЕАЭС и ЕС.
«Я не думаю, что России есть о чем беспокоиться. И я не думаю, что совмещение сотрудничества в какой-либо форме может быть проблемой. Если для них это проблема, то я думаю, что нет вопросов, которые Армения и Россия не могли бы обсудить друг с другом.
Мы можем обсудить, найти решения, но Армения – суверенное государство, и она сама решает, какой закон принимать, что вытекает из ее интересов, а что нет», – сказал Симонян.
По словам спикера парламента, Армения не собирается выходить из ЕАЭС, участие в организации дает экономические выгоды.
«ЕАЭС – выгодная в экономическом плане структура для Армении. У нас нет каких-либо планов по выходу из организации, мы намерены продолжать участие», – отметил он.