Լավրովը՝ Միրզոյանին. Պատրաստ ենք տրամադրել անհրաժեշտ աջակցություն Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համար
13:55 21/01/2025
«Դիտարկում ենք առկա բոլոր խնդիրները։ Մենք միշտ գնահատել և շարունակում ենք արժևորել եղբայրական կապերը հայ ժողովրդի, Հայաստանի՝ մեր բնական ռազմավարական գործընկերոջ, դաշնակցի հետ, և շահագրգռված ենք, որ բարեկամության և բարիդրացիության դարավոր ավանդույթներն ամրապնդվեն ու զարգանան»,- Մոսկվայում հայ գործընկեր՝ Արարատ Միրզոյանի հետ բանակցությունների մեկնարկից առաջ ասել է  ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
Նա նշել է, որ դրա համար լավ հիմք են կանոնավոր հանդիպումներն են ամենաբարձր մակարդակով, ԱԳ նախարարների մակարդակով, ինչպես նաև տնտեսական գերատեսչությունների միջև։
«Անցյալ տարի Հայաստանի վարչապետը երկու անգամ այցելել է Մոսկվա՝ ԱՊՀ հանդիպումների համար, եղել է Կազանում՝ BRICS+ գագաթնաժողովին։ Եվ մենք, բացի բարձր մակարդակի հանդիպումներից, անցկացրինք նաև առևտրատնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի հաջորդ՝ արդեն 23-րդ նիստը», - նշել է Լավրովը։
ՌԴ ԱԳ նախարարը նշել է, որ քիչ առաջ խոսել են առևտրատնտեսական հարաբերությունների մասին, որոնք վերելք են ապրում։
«Ապրանքաշրջանառությունտ ռեկորդային մակարդակի է հասնում. Մոտ 12  մլրդ դոլար կլինի անցած տարվանը, ինչպես ցույց է տալիս վիճակագրությունը։ Մեր համագործակցությունը, ինչպես երկկողմ, այնպես էլ ԵԱՏՄ շրջանակում տպավորիչ ցուցանիշներ ունի։ Հույս ունենք, որ դա կնպաստի սոցիալ-տնտեսական զարագացմանն ու այն խնդիրների լուծմանը, որոնք իր առջև դնում է Հայաստանը»,-ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը։
Լավրովի խոսքով, Մոսկվան շատ է գնահատում է մշակութային-հումանիտար, կրթական կապերի զարգացումը, ինչպես նաև Հայաստանի ու Ռուսաստանի շրջանների շփումը։
«Հարավային Կովկասին ուղղված մեր գործողություններում նշանակլի տեղ է  զբաղեցնում տարածաշրջանային անվտանգությունը։ Պատրաստ ենք տրամադրել անհրաժեշտ աջակցություն Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համար բոլոր ուղղութուններով՝ 2020-ին ու 2022-ին ձեռք բերված եռակողմ պայմանավորվածությունների  հիման վրա։
Նա ընդգծել է, որ Մոսկվայի կարծիքով, այդ պայմանավորվածությունները, ինչպես նախկինում այսօր էլ արդիական են, հատկապես տարածաշրջանում առկա հանգամանքերի լույսի ներքո։ Լավրովն ասել է, Մոսկվան տրամադրված է Երևանի հետ կառուցողական քննարկումների։

Лавров – Мирзояну: Мы готовы оказывать необходимое содействие нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном
13:41 21/01/2025
«Рассмотрим все имеющиеся проблемы. Мы всегда ценили, продолжаем ценить братские связи с армянским народом, с Арменией – нашим естественным стратегическим партнером, союзником, и заинтересованы в том, чтобы многовековые традиции дружбы, добрососедства укреплялись и развивались», – заявил 21 января министр иностранных дел России Сергей Лавров перед началом переговоров со своим  армянским коллегой Араратом Мирзояном в Москве.
«И хороший задел, как я уже сказал, – это регулярные встречи на высшем уровне, наши с вами контакты, контакты по линии экономических ведомств. В прошлом году премьер-министр Армении дважды посетил Москву для заседаний по линии СНГ, был в Казани на саммите БРИКС+. И мы провели также, помимо встреч на высшем уровне, очередное, уже 23-е заседание межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству», – отметил Лавров.
«Говорили мы с вами только что о торгово-экономических отношениях, которые находятся на подъеме.  Торговый оборот достигает рекордных значений: почти 12 млрд долларов будет за прошлый год, как говорит статистика. И наше взаимодействие, как по двусторонней линии, так и в рамках ЕАЭС обеспечивает такие вот действительно впечатляющие показатели. И надеемся, что это способствует социально-экономическому развитию и решению задач, которые перед собой ставит Армения», – указал глава МИД РФ.
По его словам, Москва очень ценит и развитие единого культурно-гуманитарного пространства, образовательные связи, общение между регионами Армении и РФ.
«Региональная безопасность занимает значительное место в наших действиях на направлении Южного Кавказа», – добавил Лавров.
«Мы готовы оказывать необходимое содействие нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном по всем трекам в развитие тех трехсторонних договоренностей, которые в 2020-м, 2022 году были достигнуты руководителями трех стран», – сказал Лавров..
Он подчеркнул, что, с точки зрения Москвы, «эти договоренности по-прежнему актуальны, особенно в свете текущей обстановки в регионе».
По его словам, Москва настроена конструктивно обсудить с Ереваном все вопросы повестки дня.