ՀՀ իշխանությունը ճիշտ կանի, որ ԱՄՆ-ում նոր դեսպան նշանակի. Սուրեն Սարգսյան
«ԱՄՆ-ում նոր վարչակազմ է եկել, նոր արժեհամակարգով, պահպանողական հայացքներով, քրիստոնեական խոր հավատքով: Ընդ որում, եկել է նաև ծայրահեղ լիբերալիզացիայից քաղաքացիների բողոքի արդյունքում և հետևանքով»,-գրում է քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը։
Նա ընդգծում է՝ ընդհանրապես, կրոնի գործոնը չի կարող կարևոր չլինել Թրամփի վարչակազմի համար: Վերջիվերջո 82% ավետարանական բողոքականներ նշել են, որ նախապատվությունը տվել են Թրամփին: Նույնը վերաբերում է 61% կաթոլիկներին և 58% ոչ ավետարանական բողոքականներին։ Թրամփի երդմնակալության ողջ ընթացքը համեմված էր քրիստոնեական թեմատիկայով: Բացի "God Bless America" և "So Help Me God" ավանդական ձևակերպումներից, քրիստոնեական տարբեր եկեղեցիների հոգևոր սպասավորների աղոթքներից՝ Թրամփն Աստծուն շնորհակալություն էր հայտնում իր կյանքը փրկելու համար: Իր երդմնակալության ելույթում Թրամփը տալիս էր այսպիսի ձևակերպումներ "I Was Saved by God", "We Will Not Forget Our God", "One Glorious Nation Under God", "People of Religion, Faith and Goodwill" և այլն:
«Աջակիցների հետ իր հանդիպումներում Թրամփը խոստանում էր բարձրացնել ոչ միայն պահպանողական քրիստոնեաների քաղաքական դերկատարումը, այլև նրանց գաղափարական ազդեցությունը։ Նա խոստացել էր, որ կարգելի այլ սեռերի կիրառումը քանի որ Աստված ստեղծել է միայն երկու սեռ՝ արական և իգական։ Նա խոստացել էր հիմնել դաշնային հանձնաժողով՝ հակաքրիստոնության դեմ պայքարելու համար և առավել մեծ դերակատարություն ապահովել պահպանողական քրիստոնյա երիտասարդ առաջնորդներին: Նա նաև խոստանում էր փրկել կրոնը Ամերիկայում:
Այս խոստումներից որոշներն արդեն իսկ կյանքի է կոչել:
Ի դեպ, շատ գրագետ և հաշվարկված այս հարցին մոտեցավ Վրաստանի նախագահ Զուրաբիշվիլին: Ճիշտ ժամանակին (երդմնակալությունից մեկ օր առաջ) ճիշտ տեղում (հանրապետականների Foxnews-ում) հայտարարեց, որ Վրաստանն աշխարհի առաջին քրիստոնյա պետությունն է՝ նոր գաղափարական հիմք դնելով Թրամփի վարչակազմի հետ հարաբերություններ ձևավորելու համար: Դե, եթե Հայաստանից նման մեսիջներ չեն գնում, դա պետք է անեն այլոք:
Հիմա գանք Հայաստան
Հայաստանի իշխանությունները բացեիբաց աջակցում էին դեմոկրատներին: Չեմ բացառում, որ Վաշինգտոնից դեսպան Մակունցը վստահեցնում էր, որ Հարիսը հաղթելու է և պետք է նրա վրա ամբողջական խաղադրույք կատարել: Սա ճակատագրական սխալ էր և «պլան Բ» բնականաբար չկար: Հանրապետականները շատ լավ գիտեն իրենց նկատմամբ այս տեսակ վերաբերունքի մասին: Մակունցն այնքան անթաքույց վերաբերմունք ունի հանրապետականների նկատմամբ, որ նրանց միջոցառումներին մասնակցելուց էլ դրա մասին խուսափում է գրառումներ կատարելուց դեսպանության ֆեյսբուքյան էջում (թեկուզ երդմնակալության պաշտոնական արարողություններից մեկին ի թիվս այլ դեսպանների մասնակցելու վերաբերյալ):
Հատկանշական է, որ Մակունցը դեսպան է նշանակվել  2021թ. և պարտադրել է, որ նախագահի հրամանագրում ամրագրվի նրա պաշտոնավարման ժամկետը՝ չորս տարով: Սովորաբար դեսպաններին ժամկետով չեն նշանակում, գործում է 2+1 ավանդույթը և ընդհանրապես դեսպանի հետկանչի ժամկետի ընտրությունը քաղաքական որոշում է:
Հույսս կտրելով «դիվանագետներից» կարծում եմ Թրամփի վարչակազմի հետ մեր լոբբիստական և շահերի պաշտպան (advocacy group) կազմակերպություններից զատ կարող է շատ արդյունավետ աշխատել  Հայ Առաքելական եկեղեցին, մանավանդ, որ Արամ Առաջինի հետ Թրամփի կոնտակտն արդեն իսկ ստացվել է, վստահ եմ Գարեգին Երկրորդի հետ էլ կստացվի:
Ի դեպ, 1994թ., երբ Հայաստանում կասեցվել էր ՀՅԴ գործունեությունը, կուսակցության և իշխանության հարաբերությունները ոչ պակաս լարված էին՝ քան այսօր: Սակայն, ի պատիվ ԱՄՆ-ում մեր առաջին դեսպան Շուգարյանի և Հայ Դատի (ANCA) գրասենյակի ղեկավարների, նրանք համագործակցության եզրեր գտնում էին հանուն Հայաստանի Հանրապետության՝ մի կողմ դնելով քաղաքական սուր հակասությունները: Գործող դեսպանն այդպես էլ չկարողացավ Վաշինգտոնում համագործակցության եզրեր գտնել ազդեցիկ այս կառույցի հետ»,-գրում է քաղաքագետը։

Сурен Саркисян: Властям Армении стоило бы назначить нового посла в США
«В США – новая администрация с новой системой ценностей, консервативными взглядами и глубокой христианской верой. Более того, приход этой администрации стал следствием и результатом недовольства граждан крайней либерализацией», – написал политолог Сурен Саркисян.
По его словам, фактор религии не может не быть важным для администрации Трампа. В конце концов, 82% протестантов-евангелистов заявили, что  отдали предпочтение Трампу, так же, как 61% католиков и 58% протестантов, не принадлежащих к евангельским церквям.
«Вся церемония инаугурации Трампа была насыщена христианской тематикой. Помимо традиционных формулировок "God Bless America" и "So Help Me God", молитв священнослужителей различных христианских церквей, Трамп поблагодарил Бога за спасение своей жизни. В своей инаугурационной речи Трамп  использовал выражения вроде "I Was Saved by God", "We Will Not Forget Our God", "One Glorious Nation Under God", "People of Religion, Faith and Goodwill" и другие», – напомнил политолог.
«На встречах со своими сторонниками Трамп обещал повысить не только политическую роль консервативных христиан, но и усилить их идеологическое влияние. Он пообещал, что запретит альтернативные гендеры, поскольку, по его словам, Бог создал только два пола – мужской и женский. Также он пообещал создать федеральную целевую группу для борьбы с антихристианской дискриминацией и обеспечить большую роль для молодых консервативных христианских лидеров. Кроме того, Трамп обещал спасти религию в Америке. Некоторые из этих обещаний уже воплощены в жизнь», – указал Саркисян.
«Кстати, очень грамотно и с правильным расчетом к этому вопросу подошла президент Грузии Саломе Зурабишвили. В правильное время (накануне инаугурации) и в правильном месте (в эфире республиканского телеканала Fox News) она заявила, что Грузия – древнейшая  христианская страна мира, заложив новый идеологический фундамент для формирования отношений с администрацией Трампа. Ну, если из Армении такие сигналы не поступают, их озвучивают другие», – обратил внимание эксперт.
«Теперь перейдем к Армении.
Власти Армении открыто поддерживали демократов. Не исключаю, что посол Армении Лилит Макунц из Вашингтона уверяла, что победит Камала Харрис и нужно делать ставку исключительно на нее. Это была роковая ошибка, и, естественно, никакого «плана Б» не существовало. Республиканцы прекрасно осведомлены о таком отношении. У Макунц настолько подчеркнутое отношение к республиканцам, что при участии в их мероприятиях она даже избегала упоминать об этом на странице посольства в Facebook (хотя бы об участии в одном из официальных церемоний инаугурации в числе других послов).
Примечательно, что Макунц была назначена послом в 2021 году – с условием закрепления в указе президента срока ее полномочий – на 4 года. Как правило, послов не назначают на фиксированные сроки, действует традиция «2+1», и вообще выбор срока отзыва посла является политическим решением.
Отчаявшись надеяться на «дипломатов», я считаю, что, помимо армянских лоббистских и правозащитных организаций (advocacy group), с администрацией Трампа могла бы очень эффективно взаимодействовать Армянская Апостольская церковь. Особенно учитывая, что у Арама Первого уже состоялся контакт с Трампом, и я уверен, что Гарегину Второму также удастся наладить отношения.
Кстати, в 1994 году, когда деятельность АРФД в Армении была приостановлена, отношения между партией и властями были не менее напряженными, чем сегодня. Однако, к чести нашего первого посла в США Шугаряна и руководителей офиса Ай Дата (ANCA) будет сказано, они находили грани для сотрудничества – во имя Республики Армения, оставляя в стороне острые политические противоречия. Действующий посол так и не смогла найти грани для сотрудничества с этой влиятельной структурой в Вашингтоне», – отметил политолог.