Թուրքիայի հանգստավայրի հյուրանոցներից մեկում բռնկված հրդեհի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 76 -ի
Թուրքիայի Քարթալկայա լեռնադահուկային հանգստավայրի հյուրանոցներից մեկում բռնկված հրդեհի հետևանքով առնվազն 76 մարդ է զոհվել։
Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Ալի Յերլիկայը, որի խոսքերը փոխանցում է Anadolu գործակալությունը։
«Վերջին տվյալներով՝ զոհերի թիվը 76 է։ Պարզվել է 52 զոհի ինքնությունը։ Նրանցից 45-ի դիերը հանձնվել են հարազատներին։ Նախաքննության ընթացքում այս պահի դրությամբ կալանավորված է 9 մարդ»,- «Ստրանա ուա»-ի փոխանցմամբ ասել է նախարարը։
Նշվում է, որ հրդեհը բռնկվել է հունվարի 21-ի գիշերը Կարտալկայա լեռնադահուկային կենտրոնի լեռնադահուկային հանգստավայրում 12 հարկանի հյուրանոցի շենքի չորրորդ հարկում։ Հրդեհի պահին հյուրանոցում ավելի քան 200 մարդ է եղել։
Թուրքիայի առողջապահության նախարար Քեմալ Մեմիշօղլուն իր հերթին հայտարարել է, որ միջադեպի հետևանքով վիրավոր է 51 մարդ, որոնցից մեկը գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում՝ ծանր վիճակում, ևս 17-ն արդեն դուրս են գրվել, իսկ մնացածը շարունակում են բուժումը։
Հրդեհի պատճառը դեռևս հայտնի չէ։ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ողբերգության կապակցությամբ ազգային սգո օր է հայտարարել։

Число жертв пожара на горнолыжном курорте в турецкой провинции Болу возросло до 76, сообщил глава МВД страны Али Ерликая.
Как уточнил министр, в рамках расследования ЧП задержали девять человек, в том числе владельца отеля.
Как передает РИА Новости, пожар на курорте Карталкая произошел в ночь на вторник, 21 января. Многие из гостей пытались спастись, спускаясь по связанным простыням, некоторые выпрыгивали из окон. Сообщается о 51 пострадавшем.
По данным телеканала Ekol TV, гостиница, построенная в 1974 году, облицована деревом, что способствовало быстрому распространению огня. Как рассказал один из спасшихся постояльцев, в здании не было ни детекторов дыма, ни огнетушителей.
Всего в отеле проживали 237 человек.
МИД Армении выразил соболезнования в связи с трагическим пожаром на горнолыжном курорте в Болу. «Глубоко опечалены трагическим пожаром, произошедшим в городе Болу, Турция, в результате которого погибли десятки людей. Наши мысли с жертвами и их семьями. Желаем пострадавшим скорейшего выздоровления», — говорится в записи МИД Армении в социальной сети Х.