Սասունյան. Ցեղասպանությունը ժխտող Թուրքիայի լոբբիստը պետք է իր վաստակած գումարը նվիրաբերի հայերին
Նախկին կոնգրեսական Բոբ Լիվինգսթոնն անցյալ շաբաթ մեկնաբանություն հրապարակեց Wall Street Journal-ում՝ պահանջելով Միացյալ Նահանգների պաշտոնաթող գլխավոր դատախազ Մերիկ Գարլենդին ներողություն խնդրել «Լիվինգսթոն խումբ» (Livingston Group) լոբբիստական ընկերության հետաքննության համար, որին Թուրքիայի կառավարությունը միլիոնավոր դոլարներ է վճարել Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու և դրա ճանաչումը ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից արգելափակելու համար։
Լիվինգսթոնը Գարլենդին մեղադրում է «Դեմոկրատական կուսակցության ռազմավարության գործիք լինելու մեջ, որը չարաշահում է արդարադատության նախարարությունը՝ տարբեր քաղաքական հայացքներ ունեցող անմեղ մարդկանց նկատմամբ անարդարություն գործելու համար»։ Լիվինգսթոնը եղել է հանրապետական կոնգրեսական 1977-1999 թվականներին: Նախատեսվում էր, որ նա դառնալու էր Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ, սակայն նա հրաժարական տվեց իր արտամուսնական կապի բացահայտումից հետո: Հետագայում նա հիմնեց և 25 տարի շարունակ ղեկավարեց «Լիվինգսթոն խումբ» ընկերությունը:
Լիվինգսթոնն իր մեկնաբանության մեջ գրել է, որ «2022 թվականին Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի (ՀԴԲ) երկու գործակալներ եկան իմ տուն, Նոր Օռլեան և [2,5 ժամ] ինձ հարցաքննեցին՝ 2018թ․ միջազգային հաճախորդի մեր ներկայացուցչության հետ կապված միջադեպերի վերաբերյալ»։ ՀԴԲ-ի գործակալները ներկայացրեցին «խուզարկության հրաման իմ ընկերության բոլոր գրառումների համար՝ կապված իրենց հարցերի հետ»։ Հաջորդ օրը ՀԴԲ-ն նրան հայտնեց, որ նա «հանցագործության մեղադրանքի թիրախ է»։
Լիվինգսթոնը հայտարարեց, որ 2023 թվականի դեկտեմբերին ՀԴԲ-ի գործակալը հարցազրույց է ունեցել իր աշխատակիցներից մեկի հետ, որը «սաստիկ վախեցած էր։ 2023 թվականի դեկտեմբերի 31-ին նա քնեց, իսկ հաջորդ օրը չարթնացավ»։ Լիվինգսթոնը գրել է, որ «20 ամսվա ընթացքում ամեն օր ու գիշեր ես ապրում էի այն հավանականությամբ, որ մուրճը կարող է ընկնել ցանկացած պահի: Այն ամենը, ինչի համար ես աշխատել եմ, կվարկաբեկվեր, իմ ընկերությունը կփլուզվեր, աշխատողներս կկորցնեին իրենց աշխատանքը, բոլորս զրպարտվելու էինք մամուլի կողմից, իսկ ես կարող էի հայտնվել բանտում»։
Լիվինգսթոնը պնդել է, որ ինքն ու իր ընկերությունն «անմեղ են բոլոր մեղադրանքներից .... Մենք անհավատալի գումարներ ենք ծախսել փաստաբանի վրա, երեք անգամ ավելին, քան վաստակել ենք ներկայացնելով խնդրո առարկա հաճախորդին: Մեր փաստաբանները պատրաստել են 88 էջանոց համառոտագիր՝ հերքելով բոլոր մեղադրանքները։ Նրանք հաջողությամբ հանեցին մեղադրանքները, բայց ես համոզված եմ, որ [արդարադատության] դեպարտամենտի գործողությունները եղել են քաղաքական և չարամիտ՝ ուղղված իմ դեմ որպես լոբբիստի, որն աջակցում էր Դոնալդ Թրամփին և քննադատում նախագահ Բայդենին .... Մեր գործի վաղեմության ժամկետը լրացավ նոյեմբերին, և մեղադրողներն ասացին, որ իրենք այլևս շահագրգռված չեն մեղադրանք առաջադրելու մեջ»:
Բավարարվելու փոխարեն, որ իր և իր ընկերության դեմ ուղղված մեղադրանքները հանվել են, Լիվինգսթոնը շարունակեց պնդել, որ «Թրամփի վարչակազմի անդամները և անձամբ պարոն Թրամփը հետապնդվել և ձերբակալվել են: Նրանց կյանքը կործանվել է գրասենյակային աշխատանքի աննշան խախտումների պատճառով: Թրամփը հաղթել է իրեն ոչնչացնելու փորձերը, բայց մյուսների բախտն այնքան էլ չի բերել»: Լիվինգսթոնը հարմար կերպով մոռացել է, որ Թրամփը դատապարտվել է սեռական ոտնձգությունների և 34 հանցագործությունների համար՝ դառնալով Միացյալ Նահանգների առաջին նախագահը, որը դատապարտված հանցագործ է:
Լիվինգսթոնի բողոքը համատեքստի մեջ դնելու համար եկեք մի փոքր ավելին իմանանք այս մարդու մասին և տեսնենք, թե ով ումից պետք է ներողություն խնդրի։
«Նյու Յորք Թայմսը», 2007 թվականի հոկտեմբերի 17-ին հրապարակված՝ «Թուրքիայի մարդը Կապիտոլիումում» վերնագրով հոդվածում, ներկայացրել է Լիվինգսթոնի ընկերության չարագործ գործունեության մասնակի ցուցակը՝ հանուն ցեղասպանությունը ժխտող Թուրքիայի միլիոնավոր դոլարների:
«Թայմսը» Լիվինգսթոնին նկարագրել է որպես «Թուրքիայի գլխավոր լոբբիստ, որն արգելափակում է Կոնգրեսի ջանքերը՝ ընդունելու Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը: Երկու անգամ հաջողության հասնելուց հետո [2000 և 2004 թվականներին] և իր ընկերության՝ «Լիվինգսթոն խմբի» համար հավաքելով ավելի քան 12 միլիոն դոլար՝ նա կրկին առաջ է մղում իր հաճախորդին .... Նա թուրք պաշտոնյաներին ուղեկցել է Կապիտոլիում՝ զգուշացնելու, որ բանաձևը սպառնում է ոչնչացնել իրաքյան պատերազմի ուժեղ դաշինքը»:
«Բանաձևին աջակցող [Ներկայացուցիչների պալատի] անդամների շրջանում դասալքությունների աճը ցույց տվեց, որ պարոն Լիվինգսթոնի հզոր ջանքերը թափ են հավաքում», գրում է «Թայմսը»: «Պարոն Լիվինգսթոնը փող է շաղ տվել Ներկայացուցիչների պալատի և Սենատի անդամների, Ազգային հանրապետական Կոնգրեսի հանձնաժողովի և այլ քաղաքական կազմակերպությունների վրա: Նա և իր ընկերությունն ավելի քան 200 հազար դոլար են նվիրաբերել նախընտրական քարոզարշավին վերջին ընտրական շրջանում, ցույց են տալիս արձանագրությունները .... Այս հարցում Թուրքիայի փողերն ու բարձր մակարդակի կապերը հակադրվում են ամերիկահայ քաղաքացիական խմբերի համառ և զգացմունքային արշավին», գրել է «Թայմսը»։
Թուրքական կառավարությունը, ոչ մի քար քարի վրա չթողնելու համար, վարձեց նաև «նախկին կոնգրեսական Սթիվեն Ջ. Սոլարզին, որի ընկերությունն այս ամառ ստացավ 165 հազար դոլար՝ պարոն Լիվինգսթոնի հետ համաձայնագրով Թուրքիայի անունից լոբբինգ իրականացնելու համար»։ Թուրքիան նաև վարձեց «մեկ այլ նշանավոր լոբբիստ Ռիչարդ Ա. Գեբհարդտին Միսսուրիից՝ Ներկայացուցիչների պալատի մեծամասնության նախկին առաջնորդ և դեմոկրատ», որը համահովանավորել էր Ցեղասպանության մասին բանաձևը, երբ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ էր: Նրա «DLA Piper» ընկերությունը Թուրքիայի հետ մեկ տարվա լոբբիստական պայմանագիր է կնքել 1,2 միլիոն դոլարով: Միայն 2005 թվականի օգոստոսից սկսած 12 ամիսների ընթացքում Թուրքիան 3,2 միլիոն դոլար ծախսեց լոբբիստների և հասարակայնության հետ կապերի ընկերությունների վրա։
«Լիվինգսթոն խումբը» լոբբինգ է իրականացրել նաև Ադրբեջանի, Կոնգոյի և Կայմանյան կղզիների համար։ «Ընկերության եկամտի ավելի քան մեկ քառորդը, որը կազմում է ավելի քան 71 միլիոն դոլար, ստացվել է օտարերկրյա հաճախորդներից», բացահայտել է «Թայմսի» հոդվածը:
Փոխարենը պահանջելու, որ գլխավոր դատախազ Գարլենդը ներողություն խնդրի, Լիվինգսթոնն ինքը պետք է ներողություն խնդրի համաշխարհային հայ համայնքից՝ Հայոց ցեղասպանության ժխտման իր նողկալի ստերը տարածելու և շահույթ ստանալու համար: Լիվինգսթոնը պետք է Թուրքիայում իր վաստակած 12 միլիոն դոլարը նվիրաբերի Ամերիկայի հայկական կազմակերպություններին՝ իր և իր ընկերության թույլ տված կեղծիքների հատուցման համար։

Lobbyist for genocide denialist Turkey should donate earnings to Armenians
Former Cong. Bob Livingston published a commentary in the Wall Street Journal last week asking outgoing U.S. Attorney General Merrick Garland to apologize for investigating the Livingston Group, a lobbying firm that was paid millions of dollars by the Government of Turkey to deny the Armenian Genocide and block its acknowledgment by the U.S. Congress.
Livingston accused Garland of being “a tool in the Democratic Party’s strategy of misusing the Justice Department to visit injustice on innocent people with differing political views.” Livingston was a Republican congressman from 1977 to 1999. He was slated to become the Speaker of the House, but resigned after the revelation of his extramarital affair. Subsequently, he formed and headed the Livingston Group for 25 years.
Livingston wrote in his commentary that “in 2022 two FBI agents came to my home in New Orleans and questioned me [for 2.5 hours] about incidents involving our representation of an international client in 2018.” The FBI agents presented “a search warrant for all my company’s records related to their questions.” The next day, the FBI informed him that he was “the target of felony charges.”
Livingston claimed that in December 2023 an FBI agent interviewed one of his employees who “was scared to death. He went to bed on Dec. 31, 2023, and didn’t wake up the next day.” Livingston wrote that “every day and night for 20 months, I lived with the possibility that the hammer could drop at any moment. Everything I worked for would be tarnished. My firm would collapse, my employees would lose their jobs, all of us would be ruined in the press, and I could go to prison.”
Livingston claimed that he and his firm were “innocent of all charges…. We spent incredible amounts of money on legal counsel, more than three times what we earned by representing the client at issue. Our attorneys prepared an 88-page brief rebutting all charges. They succeeded in backing prosecutors down, but I am convinced the department’s actions were political and malicious, targeting me as a lobbyist who has supported Donald Trump and been critical of President Biden…. The statute of limitations expired on our case in November, and prosecutors have said they are no longer interested in pursuing charges.”
Rather than being satisfied that the charges against him and his firm were dropped, Livingston went on to claim that “members of the Trump administration and Mr. Trump himself have been hounded and arrested. They’ve had their lives ruined for minor white-collar infractions. Mr. Trump has prevailed over attempts to destroy him, but others have been less fortunate.” Livingston conveniently forgot that Trump was convicted of sexual abuse and 34 felonies, becoming the first U.S. President who is a convicted criminal.
In order to put Livingston’s complaint in context, let us learn a little more about this man and see who should apologize to whom.
The New York Times, in an article published on October 17, 2007, titled: “Turkey’s Man in the Lobbies of Capitol Hill,” provided a partial list of Livingston firm’s sinister activities on behalf of genocide denialist Turkey for millions of dollars.
The Times described Livingston as “the main lobbyist for Turkey in blocking Congressional efforts to pass an Armenian genocide resolution. After succeeding twice before [in 2000 and 2004] — and collecting more than $12 million in fees for his firm, the Livingston Group — he is pushing once again for his client…. He escorted Turkish dignitaries to Capitol Hill to warn that the resolution threatened to destroy a strong Iraq war alliance.”
“A surge of defections by [House] members who backed the resolution showed that Mr. Livingston’s high-powered effort was gaining momentum,” the Times reported. “Mr. Livingston has showered money on House and Senate members, the National Republican Congressional Committee and other political causes. He and his firm gave more than $200,000 in campaign donations in the last election cycle, records show.… The issue has pitted Turkey’s money and high-placed connections against a persistent and emotional campaign by Armenian-American citizens’ groups,” the Times wrote.
To leave no stone unturned, the Turkish government had also recruited the “former Cong. Stephen J. Solarz whose firm got $165,000 this summer lobbying for Turkey under an arrangement with Mr. Livingston.” Furthermore, Turkey hired “another prominent lobbyist, Richard A. Gephardt, of Missouri, the former House majority leader and a Democrat” who had co-sponsored the Genocide Resolution while he was a House member. His firm, DLA Piper, signed a year-long lobbying contract with Turkey for $1.2 million. Just in the 12 months beginning in August 2005, Turkey spent $3.2 million on lobbyists and public relations firms.
The Livingston group also lobbied for Azerbaijan, Congo and the Cayman Islands. “More than a quarter of the firm’s income, which has totaled more than $71 million, has come from foreign clients, records show,” the Times article revealed.
Rather than asking Attorney General Garland to apologize, Livingston is the one who should apologize to the global Armenian community for spreading and profiting from his heinous lies denying the Armenian Genocide. Livingston should donate to Armenian-American organizations all $12 million his firm earned from Turkey to right the wrongs he and his firm committed.