Ալիևի արտաքին քաղաքական ձևակերպումները շահավետ են Փաշինյանի ներքին քաղաքական ամբիցիաներին. Վիգեն Հակոբյան
16:25 22/01/2025
Ալիևը տարեսկսզբին տված հարցազրույցում մի շարք սպառնալիքներ հնչեցրեց Հայաստանի ուղղությամբ, որոնց ՀՀ գործող իշխանություններն ընդամենն արարողակարգային արձագանք ապահովեցին, առանց բովանդակային հակափաստարկների։ Խնդրի շուրջ «Panorama-հարցազրույցներ»-ի տաղավարում իր կարծիքը հայտնեց քաղտեխնոլոգ Վիգեն Հակոբյանը։
Հարցազրույցում հնչեցված թեզերի երրորդ մասը՝ ստորև։
▪Ալիևն ասում է, թե նոյեմբերի 9-ի 9-րդ կետն իրենց առայժմ բավարարում է, բայց Փաշինյանն դա էլ չի կատարում։ Այս պարագայում պարզ է, որ Ռուսաստանը շահագրգիռ կողմ է։ Ռուսաստանին ձեռք է տալիս այն, ինչ ասաց Ալիևը։ Թուրքիային այն ձեռք է տալիս, ԱՄՆ-ին կարող է ձեռք տալ կամ չտալ, բայց, ամեն դեպքում, այն տարբերակ է Թուրքիայի և Ադրբեջանի ամբիցիաները գոնե այս պահին բավարարելու համար։
▪Պրակտիկան ցույց է տվել, համենայնդեպս 2020 թվականից հետո, որ այն ինչի մասին ասում է Ալիևը, սովորաբար կյանքի է կոչվում և շատ՝ 90 % դեպքերում այն արդեն իսկ համաձայնեցված է լինում հայաստանյան այսօրվա վարչախմբի պարագլխի հետ։ Այսինքը ես չեմ կարծում որ Ալիևի հայտարարությունը մեծ սյուրպրիզ էր Նիկոլ Փաշինյանի համար։
▪Այդ բառապաշարը բազմաթիվ անգամ ասվել է և լուրջ դիմադրության այն չի արժանացել, որովհետև տվյալ պարագայում Ալիևի արտաքին քաղաքական ձևակերպումները շահավետ են Նիկոլ Փաշինյանի ներքին քաղաքական ամբիցիաներին՝ իր ներքին քաղաքական հակառակորդներին չեզոքացնելու համար։

In a televised interview in early 2025, Azerbaijani President Ilham Aliyev made fresh threats against Armenia. However, the Armenian leadership responded inadequately, offering no substantive counterarguments. Political technologist Vigen Hakobyan shared his insights on the matter in an interview with Panorama.am on Tuesday.
Below are some key takeaways from his interview:
• Aliyev stated that he is satisfied with Clause 9 of the 9 November 2020 trilateral statement (which calls for the unblocking of all economic and transport links in the region) for now, but emphasized that Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has not fulfilled it as well. Naturally, his statements align with Russia's interests and also serve Turkey’s goals. While they may or may not benefit the United States, the fulfillment of this provision would serve the current ambitions of both Turkey and Azerbaijan at least for now.
• Since 2020, it has become clear that much of what Aliyev claims tends to come to fruition. In about 90% of cases, his statements are already coordinated with the Armenian government head. Thus, Aliyev’s recent remarks should not have come as a surprise to Nikol Pashinyan.
• This rhetoric is not new and has largely gone unchallenged. Aliyev’s foreign policy language aligns with Pashinyan's domestic political ambitions. They provide him with an opportunity to neutralize his domestic political opponents.