Արման Ծառուկյան. Մախաչևի հետ մենամարտից առաջ մեջքիս ցավից չէի կարողանում շարժվել
Խառը մենամարտերի (MMA) մարտիկ Արման Ծառուկյանը, ով հանդես է գալիս Հայաստանի դրոշի ներքո, Jaxxon Podcast-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ  Իսլամ Մախաչևի հետ Բացարձակ մարտական առաջնության (UFC) մրցաշարում տիտղոսի համար մենամարտից առաջ
քաշային մարզումների ժամանակ չի կարողացել շարժվել մեջքի հետ կապված խնդիրների պատճառով։
Կիրակի օրը Մախաչևը Լոս Անջելեսի UFC 311 մրցաշարում առաջին ռաունդում հաղթել է  բրազիլացի Ռենատո Մոիկանոյին: Թեթև քաշային կարգում 10-րդ համարը զբաղեցնող բրազիլացին մենամարտի էր դուրս եկել այն բանից հետո, երբ մեկ օր առաջ Ծառուկյանը հրաժարվել էր Մախաչևի հետ մենամարտից մեջքի վնասվածքի պատճառով։
«Ես մարզվել եմ չորեքշաբթի օրը, բայց երբ գնացի քնելու, սկսեցի ցավ զգալ մեջքիս հատվածում և չէի կարողանում քնել: Անընդհատ արթնանում էի։ Ամբողջ գիշեր քնեցի մոտ 30 րոպե, որովհետև մեջքիս ահավոր ցավեր ունեի։ Այդ առավոտ ես չկարողացա մարզվել: Թիմը ինձ առաջարկեց սպասել մինչև երեկո և տեսնել, թե ինչ կլինի իմ մեջքի հետ։ Հետո մենք գնացինք ասուլիսի։
Ասուլիսից հետո, երբ ամեն ինչ լավ էր, սկսեցի քաշ գցել։ Քաշային մարզումների ժամանակ մեջքս նորից սկսեց ցավել։ Մենք բժիշկ կանչեցինք։ Նույնիսկ մահճակալի վրա չէի կարողանում շարժվել։ Այսպիսով, առավոտյան ժամը 5-ին ես պարզապես ասացի, որ չեմ կարող քաշ նվազեցնել , քանի որ չեմ կարող շարժվել»,- riasport.ru-ի հաղորդմամբ, ասել է Ծառուկյանը։
Ծառուկյանը 28 տարեկան է և պրոֆեսիոնալ 25 մենամարտերում 22 հաղթանակ է տարել։ Ավելի վաղ UFC գլխավոր տնօրենը հայտարարել էր, որ ապաքինվելուց անմիջապես հետո Ծառուկյանը չի կարող մենամարտել Մախաչևի  դեմ։

Арман Царукян заявил, что не мог двигаться из-за боли в спине перед боем с Махачевым
Выступающий под флагом Армении боец смешанных единоборств (ММА) Арман Царукян в интервью Jaxxon Podcast рассказал, что не мог двигаться из-за проблем со спиной во время весогонки перед боем за титул чемпиона Абсолютного бойцовского чемпионата (UFC) с россиянином Исламом Махачевым.
В воскресенье Махачев победил удушающим приемом в первом раунде Ренато Мойкано на турнире UFC 311 в Лос-Анджелесе. Бразилец, который является 10-м номером рейтинга легкого веса, вышел на коротком уведомлении после снятия Царукяна из-за травмы спины за день до боя, напоминает РИА Новости.
«В среду я потренировался, но когда лег спать, начал чувствовать боль в пояснице и не мог заснуть. Постоянно просыпался. За всю ночь я спал около 30 минут, так как чувствовал сумасшедшую боль в спине. В то утро я не мог тренироваться. Команда предложила подождать до вечера и посмотреть, что будет с моей спиной. Позднее мы пошли на пресс‑конференцию», - заявил Царукян.
«После пресс‑конференции, когда все было в порядке, я начал снижать вес. Во время весогонки у меня опять начала болеть спина. Мы вызвали врача. Я не мог даже пошевелиться на кровати. Так что в 5 утра я просто сказал, что не могу снизить вес, потому что не могу двигаться», - добавил спортсмен.
Царукяну 28 лет, на его счету 22 победы в 25 профессиональных поединках. Ранее генеральный директор Абсолютного бойцовского чемпионата (UFC) Дэйна Уайт заявил, что не даст Царукяну бой против Махачева сразу после восстановления.