ՀՀ կառավարությունը ոչինչ չի անում գերիների վերադարձի համար. Ակցիա՝ օտարերկրյա պատվիրակությունների ուշադրությունը գրավելու համար
Հայաստաում են Հյուսիսային Եվրոպա-Բալթյան երկրներ համագործակցության ձևաչափի (Nordic-Baltic Eight) խորհրդարանների նախագահների ու փոխնախագահների գլխավորած պատվիրակություններ։
ՀՀԿ երիտթևի ներկայացուցիչները, կուսակցականները բողոքի ակցիա իրականացրեցին «Դվին» համալիրի մոտ, որտեղ գտնվում են պատվիրակության անդամները։ Ակցիայի մասնակիցները պահանջում են ուշադրություն դարձնել Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիների հարցին։
ՀՀԿ Երիտասարդական կազմակերպության նախագահ Հենրիխ Դանիելյանը կոչ արեց օտարերկրյա պաշտոնյաներին բացել աչքերը, խոսել ալիևյան տեռորիստական ռեժիմի մասին, խոսել հայ ռազմագերիների վերադարձի մասին։
«21-րդ դարում ոտնահարավում են մարդու իրավունքները, խրախուսվում են տեռորիստական գործողություններ։ Կոչ ենք անում վերջ տրվի երկակի ստանդարտներին, վերականգնվի մարդու իրավունքները։ Եվրամիության բոլոր ներկայացուցիչները, պատկան մարմինները պետք է խոսեն այսօր անազատության մեջ գտնվող հայ ռազմագերիների, Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանն ապօրինի, անմարդկային ձևով Բաքվում պահելու խնդիրների մասին։
Ալիևի տեռորիստական քայլերը պետք է սանկցիաների, քննադատությունների ենթարկվեն»,- ասաց Հ. Դանիելյանը։
Ակցիայի մասնակիցները պահում են Բաքվում ապօրինի պահվող Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարների լուսանկարներն ու գոռում են՝ «Ազատություն»։
Լրագրողների հետ զրույցում «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանն ասաց. «Հայաստանի կառավարությունը ոչինչ չի անում մեր գերիների վերադարձի համար, նաև Հայաստանի Ազգային ժողովը մերժեց ընդդիմության նախաձեռնությունը COP 29-ին ընդառաջ հայտարարություն տարածել մեր տղաների վերադարձի մասին։ Իրենց հայի կյանքը չի հետաքրքրում։
Հայ մարդիկ գերի են պահվում Ադրբեջանում։ Դրա մասին չխոսելը, լուռ մնալն ու բոլոր միջոցները չօգտագործելը նրանց վերադարձնելու համար, իմ կարծիքով, սրիկայություն է։
Այն, ինչ փորձում է Ադրբեջանը ստանալ քարոզչական տիրույթում, մեր բոլորի խայտառակությունն է։
Պետք է անհատական սանկցիաներ կիրառվեն Ալիևի կլանի նկատմամբ։ Բոլորս հասկանում ենք, որ Ադրբեջանը հասկանում է բացառապես այդ լեզուն»։
Ըստ նրա, իրենք օգտագործում են այս առիթը, որ մի շարք երկրների խորհրադարանների ղեկավարներ գտնվում են Հայաստանում, ուզում են նրանց ուշադրությունը հրավիրել հայ գերիների ազատ արձակման գործընթացի վրա, քանի որ առանց միջազգային հանրության ճնշման դա շատ դժվար կլինի անել, նաև ուշադրություն հրավիրել Հայաստանում տեղի ունեցող հակաժողովրդավարական գործընթացներին։

A delegation led by the speakers and deputy speakers of the parliaments from the Nordic-Baltic Eight countries is currently in Armenia.
Young activists and other members of the Republican Party of Armenia (RPA) on Thursday staged a protest outside the Dvin Hotel Complex in Yerevan, where the delegation was staying. The protesters called attention to Armenian prisoners illegally held in Azerbaijan.
RPA Youth Organization head Henrikh Danielyan called on foreign officials to take a stand against Ilham Aliyev's regime, condemning its actions and demanding the immediate release of Armenian prisoners of war.
“In the 21st century, human rights are being trampled, and terrorism is being encouraged,” Danielyan said. “We call for an end to double standards and the restoration of human rights. Representatives of the European Union and relevant international bodies must speak out against the unlawful and inhuman detention of Armenian prisoners of war, as well as Artsakh's military and political leaders, in Baku. Aliyev's terrorist actions must be condemned and sanctioned.”
The protesters held up photos of the Artsakh military and political leaders illegally detained in Baku, chanting “Freedom!”
MP Hayk Mamijanyan, leader of the opposition Pativ Unem faction, criticized the lack of government efforts to secure the return of Armenian prisoners.
“Ahead of COP 29 in Baku in November 2024, the National Assembly of Armenia rejected an opposition resolution calling for the repatriation of prisoners. They are indifferent to the lives of Armenians held captive in Azerbaijan,” Mamijanyan stated.
“Remaining silent and failing to use all possible means to secure their return is, in my opinion, disgraceful. Azerbaijan's propaganda efforts are a disgrace to us all. Individual sanctions should be imposed on the Aliyev regime. Obviously, Azerbaijan responds only to this kind of pressure," the MP added.