ՏԱՍՍ-ի աղբյուր. ՀԱՊԿ-ը շարունակում է համարել Հայաստանին դաշնակից
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ), չնայած Հայաստանի արտաքին հետախուզության ծառայության հայտարարությանը, այնուամենայնիվ Հայաստանը համարում է իր դաշնակիցը։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է կազմակերպության աղբյուրը։
«Այո, Հայաստանի Հանրապետության արտաքին հետախուզության ծառայության այս հայտարարության մասին տեղյակ է կազմակերպության քարտուղարությանը։ Սակայն մենք շարունակում ենք համարել Հայաստանը դաշնակից և շարունակում ենք աշխատել Երևանի հետ աշխատանքային ռեժիմով»,- նշել է գործակալության զրուցակիցը։
Հայաստանի արտաքին հետախուզության ծառայությունն իր զեկույցում  քիչ հավանական է գնահատում, որ 2025 թվականին Հայաստանի կողմից ՀԱՊԿ անդամության սառեցման հիմքերը կվերանան։

Источник ТАСС: ОДКБ по-прежнему считает Армению союзником
Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), несмотря на заявление Службы внешней разведки (СВР) Армении, по-прежнему считает республику своим союзником. Об этом ТАСС сообщил источник в организации.
«Да, Секретариат организации знает об этом заявлении Службы внешней разведки Республики Армении. Однако мы по-прежнему считаем Армению союзником и продолжаем взаимодействовать с Ереваном в рабочем режиме», - отметил собеседник агентства.
Ранее СВР Армении в своем докладе сочла маловероятным, что в 2025 году исчезнут основания замораживания участия Еревана в работе ОДКБ, на которое тот пошел в 2024 году.